امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 20 October , 2021
امروز : چهارشنبه, ۲۸ مهر , ۱۴۰۰ - 14 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 11540
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۴۳ | 2350 بازدید | ارسال توسط :

کاهش زباله های دفنی در سراوان از اهداف سازمان پسماند شهرداری رشت/۱۲ کانکس جمع آوری زباله خشک در محلات مختلف فعال است/با عدم صدور مجوز برداشت شن به منظور پاشیدن بر روی زباله های سراوان مواجه هستیم

به گزارش صفیر گیلان؛مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت  در چهاردهمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت یکی از اهداف مهم این سازمان را کاهش زباله های دفنی در سراوان خواند و گفت: هر گروه یا واحدی که بتواند در این زمینه با ما مساعدت نماید با آغوش باز پذیرا خواهیم بود و […]

کاهش زباله های دفنی در سراوان از اهداف سازمان پسماند شهرداری رشت/۱۲ کانکس جمع آوری زباله خشک در محلات مختلف فعال است/با عدم صدور مجوز برداشت شن به منظور پاشیدن بر روی زباله های سراوان مواجه هستیم

به گزارش صفیر گیلان؛مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت  در چهاردهمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت یکی از اهداف مهم این سازمان را کاهش زباله های دفنی در سراوان خواند و گفت: هر گروه یا واحدی که بتواند در این زمینه با ما مساعدت نماید با آغوش باز پذیرا خواهیم بود و جمع آوری زباله های خشک را بطور جدی پیگیری و جامعه هدف ما ادارات ، اصناف و… هستند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت در چهاردهمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت  با تبریک به مناسبت میلاد نبی مکرم اسلام اظهار کرد: طرح تفکیک زباله از مبدا در مدارس و محلات مختلف رشت باید در اولویت قرار بگیرد.
فاطمه شیرزاد افزود: با توجه به فرا رسیدن هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) به بحث آذین بندیها در بلوارها و میادین شهر رشت توجه شود.
وی با بیان اینکه دستور جلسه امشب اجرای طرح تفکیک زباله در مدارس و محلات رشت است گفت: ارائه بسته های تشویقی در محلات به منظور اجرای تفکیک‌ زباله موجب انگیزه در شهروندان خواهد شد.
شیرزاد با اذعان به اینکه ایجاد ایستگاههای تحویل زباله خشک در محلات از اتفاقات خوبی است که باید جدی تر انجام شود گفت: قرار بود سطل های تفکیک زباله در ۱۰۰ مدرسه رشت بصورت پایلوت استقرار یابد و این مهم نقش بسزایی برای فرهنگ سازی و… دارد.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت بیان کرد: فرهنگ سازی با آموزش چهره به چهره در محلات رشت تاثیر گذارتر خواهد بود.
مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت نیز در این جلسه اظهار کرد:
یکی از اهداف مهم سازمان کاهش زباله های دفنی در سراوان می باشد و هر گروه یا واحدی که بتواند در این زمینه با ما مساعدت نماید با آغوش باز پذیرا خواهیم بود.
علیرضا حاجی پور افزود: جمع آوری زباله های خشک را بطور جدی پیگیری و جامعه هدف ما ادارات ، اصناف و… هستند.
وی بیان کرد: به زودی مانوری در سطح رشت در خصوص جمع آوری زباله خشک برگزار خواهیم کرد.
عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در جلسه امشب این کمیسیون اظهار کرد: سازمانهای مردم نهاد همواره در خصوص مشکل پسماند و تفکیک زباله همکاری خوبی داشته اند.
محمد حسن عاقل منش افزود: باید از اقدامات تبلیغی حتی اگر هزینه بردار هم باشد در خصوص فرهنگ سازی برای طرح تفکیک زباله از مبدا استفاده کنیم و این اطمینان را به مردم می دهیم که بحث بهداشت برای شورا بسیار حائز اهمیت است.
وی با اشاره به اینکه افرادی در محل زندگی خود بصورت خود جوش در طرح تفکیک زباله همکاریهای مستمری دارند بیان کرد: در دوره شورای سوم رشت جمعه بازارهایی در این خصوص تشکیل می شد و با برنامه های فرهنگی و تشویقی در این زمینه شاهد بازتاب خوبی در این مورد بودیم.
رئیس کمیسیون بهداشت شورای رشت به تجلیل از فعالان عرصه محیط زیست در کمیسیون اشاره و اظهار کرد:
یقینا این اقدام به منظور تشویق و ترغیب فعالان این عرصه توسط کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا انجام خواهد شد.
مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت نیز گفت: شهرداری رشت تنها در خصوص پرداخت حقوق پرسنل با سازمان پسماند مساعدت دارد و در مابقی مباحث حتی ریالی هم به سازمان کمک نمی شود.
حاجی پور افزود: در خصوص سطل های تفکیک زباله از مبدا و استقرار آنها نیز بررسیهایی انجام شده اما متاسفانه هیچ اعتباری برای این کار در اختیار نداریم.
شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در خصوص اختصاص بودجه مناسب به سازمان پسماند شهرداری رشت گفت: باید هر چه سریعتر اعتبارات لازم برای بخش های آموزشی در حوزه پسماند اختصاص و سطل های سه رنگ تفکیک هم در مدارس رشت استقرار یابد.
وی افزود: شیشه نیز به عنوان زباله خشک محسوب می شود اما متاسفانه در خصوص جمع آوری صحیح آن تمهیداتی انجام نشده است.

 ۱۲ کانکس جمع آوری زباله خشک در محلات مختلف فعال است
علیرضا حاجی پور بیان کرد: به منظور رفع مشکلات سازمان پسماند از اسناد خزانه اسلامی و.. بهره مند شده ایم و از این اعتبارات در زمینه آموزش چهره به چهره و…. استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: در حال حاضر ۱۲ کانکس جمع آوری زباله خشک در محلات مختلف فعال است که طی دو ماه آینده به ۱۶ کانکس افزایش خواهد یافت.
مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت خواستار حمایت اعضای شورا و شهردار رشت در راستای ارائه بسته های تشویقی به شهروندان شد و گفت: این موضوع به همکاری بیشتر شهروندان در زمینه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا منجر خواهد شد.
شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت شورای رشت در جلسه امشب بر نظارت مستمر سازمان پسماند بر پیمانکاران طرح تفکیک تاکید و بیان کرد: امیدوارم با پیگیریهای مستمر و اقدامات سازنده طرح تفکیک زباله از مبدا در سطح رشت به خوبی انجام شود.
جلال الدین محمد شکریه عضو دیگر کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت اظهار کرد: اصناف گیلان تفاهم نامه ای با سازمان آتشنشانی رشت با عنوان بازدید ایمنی از اصناف خطرساز منعقد کرده است و زمانیکه اتفاق ناگوار در پلاسکو افتاد این تفاهم نامه به عنوان یک اقدام الگو به دیگران معرفی شد.
وی افزود: در صدور پروانه کسب قریب چهار هزار کد وجود دارد و دو کد مربوط به ضایعات پلاستیکی و دیگری به ضایعات فلزی مربوط می شود.
شکریه بیان کرد: بر اساس تفاهماتی که اخیرا با سازمان پسماند شهرداری رشت و اصناف مطرح شد بعد از این صدور پروانه کسب برای واحدهای صنفی با توجه به مباحث پسماند صادر خواهد شد.
رئیس کمیسیون بهداشت شورای رشت با اشاره به تعامل اصناف در حوزه های مختلف شهری تصریح کرد: کمیسیون بهداشت شورای رشت در این زمینه همکاریهای لازم را خواهد داشت.
شیرزاد به جمع آوری سگهای ولگرد در سطح مسکن مهر تاکید و گفت: این موضوع برای شهروندان رشت بالاخص ساکنین مسکن مهر مشکلات متعددی ایجاد کرده که باید هر چه سریعتر برطرف شود.
وی در خصوص مشکلات پیرامون سراوان افزود: رفع مشکل سراوان از اولویتهای کمیسیون بهداشت شورا می باشد.
مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت گفت: شرایطی که در سال گذشته بر سراوان حاکم بود قابل قیاس با امسال نیست.
علیرضا حاجی پور افزود: با توجه به رانش زباله و زاد و ولد مگس ها و… مشکلات سراوان افزایش یافت و سعی نمودیم با سم پاشی های مستمر مشکل هجوم مگس ها را کنترل و خوشبختانه در شرایط فعلی با ساماندهی بخش رانش زباله و عبور از فصل زاد و ولد مگس مشکل حل شده است.
وی با اشاره به عدم صدور مجوز برداشت شن به منظور پاشیدن بر روی زباله های سراوان گفت: متاسفانه مدتی است که مجوز برداشت شن صادر نمی شود و این موضوع در صورت تداوم موجب بروز مشکلات فراوان خواهد شد. حاجی پور افزود: در حال حاضر از ذخیره های شن برای رفع مشکل سراوان استفاده می کنیم و موضوع عدم صدور مجوز برداشت شن را به اطلاع مسئولان مربوطه رسانده ایم.
رئیس کمیسیون بهداشت شورای رشت با اشاره به اینکه امیدواریم مجوز برداشت شن برای دفنگاه زباله سراوان به منظور کاهش بو ، مگس و… هر چه سریعتر صادر شود گفت:
اخیرا سه پاکبان به علت حادثه تصادف مصدوم و در بیمارستان پورسینای رشت بستری شدند .
وی افزود: دو نفر از پاکبانان پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شده و شرایط پاکبان دیگر نیز که در بخش ویژه بیمارستان بستری شده بود رو به بهبود است.
شیرزاد خواستار توجه پیمانکار به معیشت سه پاکبان آسیب دیده شد و تصریح کرد: امیدوارم با حمایت از این سه خانواده مشکلات معیشتی آنان کاهش یابد و پرداخت به موقع حقوق پاکبانان در دستور کار شهرداری رشت قرار بگیرد.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت گفت: کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا تا کنون ۱۴ جلسه با عناوینی همچون ارائه طرح سرمایه گذاری برای تالاب عینک و… برگزار نموده است و امیدواریم بحث زرجوب و گوهر رود و همچنین تالاب عینک در دستور کار جدی مدیران مربوطه قرار بگیرد.
شیرزاد بیان کرد: بخشی از وظایف در خصوص دو رودخانه گوهر رود و زرجوب بر عهده مدیریت شهری است و بخش دیگر نیازمند مساعدت استاندار و نمایندگان مجلس می باشد.
انتهای پیام

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد