- صفیر گیلان - http://safiregilan.ir -

رعایت تقوای الهی و شئونات اسلامی باید اصل اول عزاداری در محرم و صفرباشد

 به گزارش صفیر گیلان، سرهنگ ” مجيد رسول‌زاده فرساد ” در گفت ‌و گو با خبرنگار پايگاه خبري پليس با اشاره به اينكه عاشورا تنها يك واقعه در تاريخ نيست بلكه فرهنگي است كه باعث تداوم و ماندگاري اسلام شده‌ است گفت: فرهنگ عاشورا، فرهنگ حريت، جوانمردي، ولايت‌مداري و شهادت‌طلبي است كه توانسته است از دين اسلام در برابر كژ‌فهمي‌ها، تحريف‌ها و فساد محافظت كند.
اين مقام انتظامي افزود: يكي از اهداف قيام امام حسين (ع) جلوگيري از انحرافات فكري در اسلام است تا شيعيان و محبان اهل بيت (ع) با پيروي از اين مكتب نوراني و الهام گرفتن از چشمه زلال سيره نبوي، در راه حفظ و حراست آن گام بردارند.
رسول‌زاده فرساد ادامه داد: بايد در برگزاري مراسم عزاداري‌ اين ايام به نحوي عمل شود تا از نفوذ جريانات انحرافي و خرافه‌گري‌ همچون قمه‌زني، پوشش نامناسب، استفاده از آلات و ادوات نامتعارف، موسيقي‌هاي مبتذل و هر نوع عملي كه با اصل و هدف فرهنگ عاشورا منافات دارد برخورد شود.
سرپرست معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي استان گيلان در خاتمه ضمن اشاره به برخي توطئه‌هاي دشمن براي به حاشيه بردن عزاداري حضرت سيدالشهدا با تأكيد بر اينكه فرماندهي انتظامي استان در راستاي تأمين نظم و امنيت و خدمت‌رساني به عزاداران حسيني با آمادگي كامل انجام وظيفه مي‌كند، از كليه ارادتمندان حسيني خواست تا نيروي انتظامي را با رعايت موارد ذيل ياري رسانند.

ماموران انتظامي و راهنمايي و رانندگي در راستاي برقراري نظم، امنيت و سهولت در تردد خودروها و جلوگيري از گره‌هاي ترافيكي با تمام وجود و بي‌وقفه كوشش خواهند كرد، لذا از شهروندان محترم درخواست مي‌شود در اين ايام با كاركنان پليس همكاري بهتري داشته باشند.

تاکیدات پلیس در ایام محرم
۱-براي جلوگيري از مسدود شدن خيابان‌ها و كندي عبور و مرور، از مسوولان هيات‌هاي عزاداري و تكايا انتظار مي‌رود از برپايي هرگونه داربست كه موجب مسدود شدن معابر عمومي مي‌شود، خودداري كنند.
۲-حداكثر زمان برگزاري مراسم عزاداري تا ساعت ۲۴ مي‌باشد لذا به جهت رعايت حال بيماران و افراد مسن، توصيه مي‌شود حركت دسته‌ها و برگزاري مراسم عزاداري به‌نحوي برنامه‌ريزي شود تا به ساعات پاياني شب ختم نشود.
۳-از گل‌مالي كردن خودروها و نوشتن شعارهاي سخيف بر روي خودروها خودداري كنند، درصورت مشاهده، پليس نسبت به توقيف آنها اقدام خواهد كرد.
از نصب تمثال و شمايل منتسب به ائمه اطهار(ع) بر درب هيات‌ها و تكايا خودداري كنند.
مسوولان هيات‌هاي عزاداري از تداخل عزاداران زن و مرد در مراسم عزاداري جلوگيري كنند.
۴-حجاب واجب شرعي است از بانوان انتظار مي‌رود ضمن احترام به شعائر ديني و حفظ حرمت مراسم عزاداري حضرت سيدالشهدا (ع)، پليس را در ارتقاء امنيت اخلاقي جامعه ياري رسانند.
۵-مركز فوريت‌هاي پليسي ۱۱۰ بصورت شبانه روز آماده دريافت هرگونه اطلاعات انتظامي و ترافيكي در راستاي خدمت‌رساني به شهروندان و عزاداران حسيني خواهد بود