صفیر گیلان :مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان خبر از انجام موفقیت آمیز آبگیری مخزن (تست تر) سد لاستیکی ماسال داد و گفت: این سد هم اکنون آماده بهره برداری است.

به گزارش صفیر گیلان به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان؛ وحید خرّمی با اعلام این خبر گفت: بهره برداری از سدهای لاستیکی پس از تأیید عملکرد اجزای اصلی طرح و همچنین بررسی درستی کارکرد لاستیک و متعلقات آن انجام می گیرد.

خرّمی اظهار داشت: باتوجه به تأیید تمامی اجزای اصلی طرح سد لاستیکی ماسال توسط دستگاه نظارت جهت بهره برداری از این سد، مرحله کنترل عملکرد لاستیک با آبگیری مخزن(تست تر) با موفقیت انجام گرفت.

وی گفت: هدف از ساخت این سد بالا بردن تراز آب به منظور انتقال آب مازاد به کانال فومنات، تثبیت بستر رودخانه و جلوگیری از پدیده کف‌کنی، پرورش آبزیان و اهداف توریستی و تغذیه آبهای زیرزمینی است.

خرّمی به ارتفاع سه متری سد لاستیکی ماسال اشاره کرد و گفت: طول لاستیک در تاج ۴۴ متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به تنظیم سالانه ۱۷ میلیون متر مکعب آب توسط سد لاستیکی ماسال یادآور شد: حجم مخزن این سد ۱۲۰ هزار متر مکعب است که باعث بهبود آبیاری ۹۲۵ هکتار از اراضی شالیزارهای پایین‌دست خواهد شد.

سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجرا از ویژگی های مهم سدهای لاستیکی است و با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سبکی سدهای لاستیکی می توانند جایگزین مناسبی برای سازه های آبی در استان های شمالی کشور محسوب شوند.

این سدها از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می شوند و اتصال بدنه لاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می پذیرد و از مٶلفه های کاربردی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن جهت تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ است.