به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صفیر گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این جلسه با قدردانی از پیگیری‌های مستمر و مطلوب فرمانداران و همکاری دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌ی تامین آب کشاورزی گفت : با تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر شکل گرفت بحمدا… آرامشی نسبی در حال حاضر در حوزه‌ی تامین آب کشاورزی وجود دارد. نماینده عالی […]

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صفیر گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این جلسه با قدردانی از پیگیری‌های مستمر و مطلوب فرمانداران و همکاری دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌ی تامین آب کشاورزی گفت : با تلاش‌هایی که در سال‌های اخیر شکل گرفت بحمدا… آرامشی نسبی در حال حاضر در حوزه‌ی تامین آب کشاورزی وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه وزارت نیرو صرفاً بارش میانگین سالانه هزار و ۳۰۰ میلی متری گیلان را نبیند گفت : در تمامی جلسات مشترک بین استانداران و نیز در سفرهای مقامات بلند پایه‌ی کشور تلاش ما براین بوده تا اعلام کنیم آب مفیدی که از بارش باران در روزهای مورد نیاز برای موضوع کشاورزی و برنجکاری استفاده می شود حدود ۲۱۰ میلی متر است.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد : موضوع تامین آب کشاورزی  یکی از مباحث اصلی استان بشمار می‌رود که باید مدیران استانی بی پرده در وزارت نیرو معضلات این بخش را طرح نمایند.

وی بابیان اینکه اشراف معاون اول رئیس جمهورنسبت به وضعیت گیلان و  مسائل  حوزه‌ی آب استان پس از سفر هفته گذشته بیشترشد  خاطر نشان کرد : در این سفر علاوه بر ارائه گزارش دقیق در این خصوص درخواست‌هایی در حوزه‌ی سدهای پلرود، شفارود و سدهای لاستیکی مطرح شد که طی هفته‌ی آینده در کمیته‌ی مشترکی که در تهران برگزار می‌شود موضوعات طرح شده بررسی می‌شود.

دکتر نجفی وجود سردهنه‌ها، سدها و استخرهای طبیعی را ظرفیتی مطلوب در فرایند آبرسانی به مزارع کشاورزی عنوان کرد و افزود : از این امکانات باید به عنوان سرمایه‌‌ی استان کمال بهره را ببریم.

وی به مشکلات موجود در سال ۹۴ در آبرسانی به شالیزارها اشاره و خاطر نشان کرد : اگر در آن سال فرمانداران و مدیران تا پاسی از شب حضوری میدانی نداشتند قطعاً با مشکلات بسیاری مواجه می‌شدیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه گیلان و مازندران در برنامه های کشوری به عنوان قطب تولید برنج تعریف شده اند گفت : علی رغم اینکه در حال حاضر یک آرامش نسبی وجود دارد اما باید با همان اهتمام سال ۹۴ به صورت جدی از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنیم.

استاندار گیلان تصریح کرد : کشاورز برنج کار با تلاش مضاعف خود در مزارع حاضر می‌شود و دولت نیز در این بخش با گام‌هایی که برداشته حمایت‌های خوبی از آنان انجام می‌دهد.

دکتر نجفی با بیان اینکه قیمت برنج باید طوری تعیین شود که کماکان برای کشاورز اقتصادی باشد اظهار داشت : کشاورز برنج کار رغبتی برای رها کردن کشت برنج و گرایش به سمت محصول دیگر را ندارد.

وی تصریح کرد: باید تلاش شود زمین‌هایی که رها شده به چرخه‌ی تولید بازگرداننده شود.

وی با بیان اینکه در آبیاری قطره‌ای و تحت فشار گیلان باید بیشتر تلاش شود افزود : در بدو ورود به استان با مشکلاتی در بخش چای نیز مواجه بودیم که متأسفانه برخی از اقدامات صورت گرفته در سال‌های گذشته نیز ابتر مانده بود.

استاندار گیلان افزود : درخصوص میوه‌های سر درختی، فندق و زیتون نیز نیازمند اهتمام ویژه هستیم.

در این جلسه علاوه بر گزارش فرمانداران از روند آبیاری مزارع شالیزاری و مشکلات احتمالی مدیران آب منطقه‌ای، شهری و روستایی، جهاد کشاورزی و هواشناسی به اقدامات صورت گرفته پرداختند.