مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از اجرای فیبر نوری در تمامی شهرهای گیلان خبر داد و گفت: سرقت در سال گذشته ۲۶ میلیارد تومان خسارت به بخش ارتباطات استان وارد کرد.

به گزارش  پایگاه خبری صفیر گیلان، فرزاد توکلی شامگاه یکشنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران، اظهار کرد: یک میلیون مشترک گیلانی از تلفن ثابت بهره مند هستند که دایره نفوذ ۴۲ درصدی در این بخش را شاهد هستیم.

وی از فعال بودن ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار سیم کارت در بخش تلفن همراه در گیلان خبر داد و افزود: گیلان در تعداد ثبت سیم کارت‌ها رتبه سوم کشور را دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از ضریب نفوذ ۱۲۰ درصد اینترنت همراه در این استان خبر داد و اضافه کرد: حدود ۱۳.۵ درصد ضریب نفوذ برخورداری از اینترنت ثابت در استان گیلان ثبت شده است.

رتبه هشتم گیلان در شاخص توسعه ارتباطات

توکلی با بیان اینکه گیلان در شاخص توسعه ارتباطات رتبه هشتم کشور را دارد، گفت: حدود ۴۲۰ دفتر پیشخوان شهری و ۳۷۰ دفتر پیشخوان روستایی در گیلان فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه محدودیتی در صدور دفاتر شهری و روستایی وجود ندارد، افزود: مردم بهترین ناظران بر عملکرد دفاتر پیشخوان روستایی و شهری هستند و می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۵ انتقادات و پیشنهادات خود را منعکس کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با بیان اینکه تمام شهرهای استان از پوشش نسل ۳ و ۴ اینترنت برخوردار است، گفت: نسل ۵ اینترنت در دو شهر رشت و انزلی راه اندازی شده است.

توکلی، توسعه ارتباطات روستایی را عمده برنامه‌های اداره کل ارتباطات استان برشمرد و بیان کرد: در حال حاضر ۱۱۰ روستای گیلان فاقد اینترنت است که تا پایان شهریور سال آتی از این امکان برخورد خواهند شد.

وی از اجرای فیبر نوری در تمامی شهرهای گیلان خبر داد و افزود: برای توسعه ارتباطات گیلان مبتنی بر اجرای فیبر نوری در اولویت قرار دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از بهره مندی ۱۲ هزار مشترک فیبرنوری در این استان خبر داد و اضافه کرد: در کنار این تعداد، ۱۲ هزار ظرفیت خالی در بخش فیبر نوری در استان وجود دارد.

اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئول ایجاد زیرساخت‌های شهر هوشمند

توکلی با بیان اینکه اپراتور فیبر نوری حق دریافت وجه نقد ندارد، ادامه داد: پرداخت هزینه فیبر نوری در شرایط خاص که سرقت‌های مکرر صورت گرفته باشد و یا برای بهره مندی از اینترنت باشد مجاز است.

وی با بیان اینکه شهر هوشمند یک مقوله چندبعدی است، افزود: تأمین بخش زیرساختی شهر هوشمند به اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات بر می‌گردد و مابقی باید دستور کار متولیان دیگر قرار گیرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از اجرای اینترنت نسل ۵ در تمام شهرهای استان تا اواسط ۱۴۰۲ خبر داد و اضافه کرد: متناسب بر زیرساخت‌ها باید دامنه خدمات در شهرها بسط و گسترش پیدا کند.

توکلی با اشاره به ۱۳ شرکت دانش بنیان حوزه ارتباطات در گیلان، بیان کرد: توجه به مقوله دانش بنیان یک نوع سرمایه گذاری هدفمند برای آینده است.

وی از پرداخت ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های بخش ارتباطات خبر داد و افزود: این تسهیلات از درگاه بند الف تبصره ۱۸ به متقاضیان پرداخت شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با بیان اینکه سرقت در سال گذشته ۲۶ میلیارد تومان خسارت به بخش ارتباطات استان وارد کرد، گفت: از ابتدای سال تاکنون سرقت‌ها، ۸ میلیارد تومان به بخش ارتباطی گیلان خسارت وارد کرده است.