به گزارش صفیر گیلان، با حضور امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در آستانه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران(۲۹ فروردین) از جدیدترین محصولات این نیرو که به همت جهاد خودکفایی نزاجا به تولید رسیده است، رونمایی شد. این محصولات عبارتند از: سلاح تک تیرانداز نیمه اتوماتیک کالیبر ۵۰ «حیدر» وزن این سلاح بدون خشاب […]

به گزارش صفیر گیلان، با حضور امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در آستانه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران(۲۹ فروردین) از جدیدترین محصولات این نیرو که به همت جهاد خودکفایی نزاجا به تولید رسیده است، رونمایی شد.
این محصولات عبارتند از:
سلاح تک تیرانداز نیمه اتوماتیک کالیبر ۵۰ «حیدر»
وزن این سلاح بدون خشاب و متعلقات ۱۱.۰۵۷ کیلوگرم است و وزن سلاح با کلیه متعلقات ۱۷.۵ کیلوگرم می‌باشد. طول لوله ۸۱.۲۸ سانتی متر، طول بدنه ۳۳.۶ سانتی متر، طول نهایی سلاح با متعلقات ۱۳۴.۸۶ سانتی متر است. سرعت ابتدایی شلیک گلوله ۱۷۳۴ متر بر ثانیه، عمر لوله ۵ هزار گلوله، برد مفید این سلاح ۱۶۰۰ متر، برد موثر ۲۰۰۰ متر و حداکثر برد ۳۰۰۰ متر می‌باشد. مهمات مورد استفاده نیز مهمات مخصوص رسام و دودانگیز هستند.
خودرو تاکتیکی مین‌ریز حیدر ۵
این خودرو تاکتیکی ۸ در ۸ متر با قابلیت حرکت در آب و خشکی و حرکت در شیب، دارای درب‌های بازشونده و اتوماتیک و قابلیت پرتاب مین در حال حرکت است. قابلیت پرتاب مین ضد خودرو مرصاد ۲ نیز از دیگر توانمندی‌های این خودرو است. همچنین مخفی بودن لانچر پرتاب مین در حین حرکت و پرتاب مین تحت زاویه ۴۵ درجه، از دیگر قابلیت‌های این خودرو تاکتیکی می‌باشد.
بر اساس این گزارش این خودرو، قابلیت حمل همزمان ۱۴۴ عدد مین جهت بارریزی در حین حرکت را دارد.
تریلی سه محور حامل دو دستگاه نفربر «سلیمان یک»
این سامانه قابلیت حمل دو دستگاه نفربر شنی دار یا چرخ دار به صورت همزمان را دارد. وزن کلی این دستگاه ۱۸ هزار کیلوگرم، ارتفاع سکوی بارخور ۱۲۰۰ میلی‌متر، تعداد چرخ‌ها: ۱۲ حلقه و دارای سه محور که بار هر محور ۱۶ هزار کیلوگرم است. نوع محور نیز BPW می‌باشد.
سیستم صوت جهتی برد بلند «کرنا»
این سامانه قابلیت ارسال امواج صوتی به صورت جهتی تا برد دو الی سه کیلومتر را دارد. زاویه ارسال امواج بین ۲ الی ۱۰ درجه، پخش انواع فایل‌های صوتی بنا بر نیاز کاربر عملیاتی، قابلیت نصب بر روی انواع خودرو، بالگرد و شناور را دارد و در عملیات‌های امداد و نجات و واکنش سریع نیز استفاده می‌شود. این سامانه همچنین قابلیت اتصال به USB و میکروفون را دارد. در عرصه جنگ روانی نیز می‌توان از این سیستم استفاده کرد.
خودرو تاکتیکی «حیدر ۶»
این خودرو تاکتیکی ۸ در ۸ متر، ارتقا یافته با برجک جدید است و مجهز به توپ ۷۳ میلی‌متری بدون خان با نواخت تیر ۸ الی ۱۰ گلوله در دقیقه است. دارای قدرت نفوذ ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر در هدف نیز است و مجهز به سامانه گلوله‌گذار اتوماتیک می‌باشد. این خودرو همچنین مجهز به سیستم موشک ضدتانک هدایت شونده مالیوتکاست و قابلیت جابجایی نفرات با پشتیبانی آتش مناسب را دارد. این خودرو از قابلیت مانور، سرعت بالا، تحرک آبی و خاکی برخوردار است./خبرگزاری میزان