امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 25 September , 2021
امروز : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ - 18 صفر 1443
شناسه خبر : 47994
  پرینتخانه » اخبار, اسلایدر, اقتصادی, ایران تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۴ | 27 بازدید | ارسال توسط :
براساس آمار بانک مرکزی

استقبال مردم از سپرده های کوتاه مدت بانک ها

صفیر گیلان: براساس آمار بانک مرکزی در خرداد امسال، شبه پول به میزان ۲ هزار و ۹۷۹ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۸.۲ درصد رشد داشت.

استقبال مردم از سپرده های کوتاه مدت بانک ها
به گزارش صفیر گیلان: به نقل از ایرنا، براساس جداول آماری بانک مرکزی، در خردادماه امسال یک‌هزار و ۷۰ هزار میلیارد تومان سپرده کوتاه مدت نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۱.۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دولت‌ها برای جلوگیری از افزایش تورم و نقدینگی، پول واقعی مردم را به سمت شبه پول هدایت می‌کنند. منظور از شبه پول، نوعی از سپرده‌های مدت‌دار است که امکان نقد شدن آن و هزینه کردن آن به آسانی مقدور نیست. اوارق قرضه، سپرده‌های بلندمدت، اسناد خزانه یا هرگونه اوراقی که نقد شدن آن نیاز به صرف زمان داشته باشد، شبه پول است.

براساس آمار بانک مرکزی در خرداد امسال، شبه پول به میزان ۲ هزار و ۹۷۹ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۸.۲ درصد رشد داشت.

در خردادماه امسال، سپرده‌گذاران مبلغ ۲۲۹ هزار میلیارد تومان را به صورت قرض الحسنه پس انداز در اختیار بانک‌ها قرار دادند که نسبت به خرداد سال گذشته ۴۸.۹ درصد رشد داشته است.

همچنین در دوره مذکور با توجه به نوسانات سکه، طلا و دلار، سپرده‌های کوتاه مدت نیز مورد استقبال افراد بود و یک هزار و ۷۰ هزار میلیارد تومان به صورت سپرده کوتاه مدت موجودی بانک‌ها بوده است. در برابر استقبال از سپرده‌های کوتاه مدت، سپرده‌های بلندمدت یک تا پنج ساله کم بوده است به گونه‌ای که سپرده یک ساله ۹.۹ درصد، سه ساله ۶۰ درصد و پنج ساله ۱۷.۸ درصد کاهش یافته است.

البته براساس آمار میزان شبه پول در سه سال گذشته روند رو به رشدی داشته است و از یک هزار و ۶۶۹ هزار میلیارد تومان در خرداد ۹۸ به میزان ۲ هزار و ۹۷۹ هزار میلیارد تومان در خرداد ۱۴۰۰ رسیده است.

رشد ۴۱.۷ درصدی سپرده‌های یک ساله در آخرین ماه بهار۱۴۰۰

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد