به گزارش پایگاه خبری صفیر گیلان،آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی اواسط بهمن‌ماه سال گذشته در جریان سفر استانی به گیلان از چند کارخانه استان بازدید و در جریان روند واگذاری چند کارخانه گیلان از جمله کارخانه‌های ابریشم گیلان قرار گرفت.

کارخانه ابریشم گیلان یکی از این کارخانه‌ها شرکت صنایع ابریشم گیلان، واقع در شهرستان صومعه‌سرا است که در سال ۱۳۶۲ در زمینه تولید نخ ابریشم با ظرفیت اسمی ۱۰۴ تن در سال، با اشتغال حدوداً ۳۰۰ نفر در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار به‌عنوان یکی از واحدهای بزرگ کشور محسوب می‌شد و در سال ۱۳۸۲ از طریق مزایده عمومی به آقای اسماعیل خلیل زاده کلنگستانی (مالک هتل کادوس) و شرکا به‌صورت نقد و اقساط واگذار شد.

بر اساس آمار چهار واحد از مجموع تعداد پنج واحد بزرگ صنایع تبدیلی ابریشم کشور در استان گیلان استقرار دارد که به دلیل مشکلات حادث‌شده در این بخش و عدم‌حمایت مناسب و همچنین از بین رفتن باغات توت، این صنعت دچار مشکلات جدی شده و سه واحد آن تعطیل و جوانان بسیاری از کار بیکار شدند.

به این منظور و پس از سفر رئیس دستگاه قضا به گیلان آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری و قضایی استان رئیس کل دادگستری گیلان را مکلف به تشکیا یک تیم قضایی مجرب کرد تا در سریع‌ترین زمان ممکن وضعبت کارخانه ابریشم گیلان را پیگیری و چگونگی برخورد با متخلفان و کیفر آن‌ها را در اسرع وقت به مردم اطلاع دهند.

بازداشت به اتهام پولشویی و اخلال در نظام تولید 

«اسماعیل خلیل زاده» رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال و متهم اصلی پرونده شرکت ابریشم گیلان از سوی سازمان اطلاعات سپاه قدس گیلان دستگیر شد.

وی هفته گذشته به اتهام پولشویی و اخلال در نظام تولید تحت تعقیب قضائی قرار گرفته بود که به علت ابتلاء به ویروس کرونا پس از تفهیم اتهام با صدور قرار وثیقه سنگین و تودیع آن، آزاد شد.

گفتنی است؛ «سید مهدی فلاح میری» دادستان مرکز استان گیلان در رابطه با آخرین جزئیات این پرونده اعلام کرد دستگاه قضائی همزمان با پیگیری برای احیای تولید در شرکت ابریشم گیلان، با تشکیل پرونده کیفری در حال رسیدگی به اتهامات اشخاصی است که طی سالیان متمادی موجب اخلال در تولید این کارخانه شده‌اند.