محمدرضا داوطلب، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان اظهار کرد: کنگره اول ۸ هزار شهید استان گیلان سال ۱۳۹۵ با پیش‌کنگره ۱۰ ساله انجام شد و ختم آن سخنان سردار دل‌ها؛ سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بود

 داوطلب تصریح کرد: امیدواریم با حرکت جهادی برای برگزاری کنگره دوم پیش برویم و این کنگره بهتر و باشکوه‌تر از کنگره اول برگزار شود.

حضور مردم در اجرای برنامه‌ها، سرمایه با ارزش اجتماعی است
همچنین در این مراسم ملک علیپور، رئیس ستاد کنگره ۸ هزار شهید استان گیلان با بیان اینکه مردم از کنگره اول آنقدر خاطره دارند که الان هم برای مشارکت در اجرای کنگره دوم اعلام آمادگی کردند، اظهار کرد: استقبال و شور و شوق مردم مثال زدنی است همچنین خاطره و روایت‌هایی که از کنگره اول داشتند و در بعضی از بخش‌ها مردم واقعاً پای کار بودند و جریان سازی کردند و این یک سرمایه و اعتماد اجتماعی عظیمی است که در استان گیلان وجود دارد.
وی با اشاره به یادواره ۲ هزار شهید دانش آموز در ۲ هزار مدرسه، افزود: عملاً ما فقط مدیر راهبردی بودیم و همه برنامه ها توسط دانش آموزان طراحی و اجرا شد و در واقع می‌توان گفت این جریان را یکی از مصادیق دستاوردهای کنگره یادواره شهدا می‌تواند عنوان کرد.
علیپور به ساماندهی دانش آموزان در قالب ستاد یادواره شهدای مدرسه اشاره و تصریح کرد: در این طرح یادواره شهدای شهیدی که مدرسه به نامش است، یادواره شهدای محله همچنین دیدار با خانواده شهدای محله بود و طی سه سال گذشته بیش از ۳ هزار یادواره برگزار شد.
وی تاکید کرد:در زمان کنگره اول ۷۹۷۴ والدین شهید در قید حیات بودند و الان این میزان کمتر از ۱۹۰۰ والدین شهدا است لذا در کنگره دوم تلاش داریم در کنار عکس هر شهید؛ عکس پدر و مادر شهید را هم تعبیه کنیم و این تصویر برای اعضای خانواده از کنگره دوم به یادگار بماند.
باید تلاش کنیم دومین کنگره ۸ هزار شهید گیلان به بهترین نحو برگزار شود
در این مراسم ابراهیم نجفی، رئیس مجمع نمایندگان گیلان اظهار کرد: برگزاری کنگره ۸ هزار شهید استان اقدام بزرگی است همه ما با ظرفیت‌هایی که داریم باید تلاش کنیم تا این کنگره به بهترین نحو برگزار شده و بتوانیم بخشی از دین خود را به شهدا ادا کنیم.
نجفی با بیان اینکه ۱۳ نماینده استان گیلان می‌توانند سهمی هرچند کوچک در برگزاری هرچه بهتر این کنگره داشته باشند، تاکید کرد: همچنین دستگاه‌های اجرایی با توجه به مسئولیت اجتماعی که دارند نیز به سهم خود در برگزاری این کنگره کمک کار باشند