امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 25 September , 2021
امروز : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ - 18 صفر 1443
شناسه خبر : 47578
  پرینتخانه » اخبار, اخبار ویژه (اسلایدر بالای صفحه), اسلایدر, گیلان, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹ | 50 بازدید | ارسال توسط :
توزیع گوشت قربانی نیت احسان به اهل بیت(ع)

بصیرت افزایی از برکات دعا و نیایش در عید قربان است

صفیر گیلان؛عید قُربان یا عید الأضحی از عیدهای بزرگ مسلمانان در دهم ذی‌حجه است.

بصیرت افزایی از برکات دعا و نیایش در عید قربان است

 صفیر گیلان/به قلم زلیخا صفری؛یکی از بافضیلت ترین اعمال در روز عید قربان، قربانی کردن است؛ و از نگاه بزرگان دادن پول قربانی به جای صدقه به محرومان جایز نیست و تنها باید گوشت قربانی در میان محرومان توزیع شود.

در کشور عزیز ما ایران اسلامی بهتر است کسانی که می خواهند قربانی کنند این عمل را با نیت احسان به اهل بیت(ع) انجام دهند اگر چه در طی سالها کمک به هم نوع در غالب توزیع گوشت قربانی به نیازمندان و محرومان از طرف نهادهایی چون کمیته امداد،بهزیستی،گروههای جهادی،هیئت های مذهبی، خیران و …. به فراوان به چشم می خورد

بنابر روایات اسلامی، در این روز خدا به ابراهیم خلیل فرمان داد تا فرزندش اسماعیل را قربانی کند. او اسماعیل را به قربانگاه برد ولی جبرئیل همراه با «قوچی» نازل شد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی کرد. سنّت قربانی در روز عید قربان در سرزمین منا به یاد آن رخداد است. مسلمانانی که برای حج، به زیارت خانه خدا می‌روند، طبق شروطی وظیفه دارند در منا قربانی کنند.

عبادت در شب و روز عید قربان بسیار سفارش شده و احیای شب عید قربان به دعا، نماز و نیایش فضلیت فراوانی دارد. در روز عید قربان اعمالی مانند غسل، نماز عید قربان، قربانی کردن، زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای ندبه، مستحب است. 

عید قربان در کشورهای اسلامی، تعطیل رسمی است و مسلمانان در این روز جشن می‌گیرند.

نام دیگر عید قربان، عیدالاضحی و عید خون است. دهخدا از این روز با نام عید گوسپندکشان نیز یاد می‌کند. 

اعمال شب عید قربان

از امام صادق(ع) روایت شده که از پدرانش چنین نقل فرمودند: «امام علی(ع) دوست داشت چهار شب از سال، خود را فارغ نماید؛ شب اول رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان» به نظر می‌رسد که منظور از فراغت، فراغت برای عبادت در آن با زنده نگهداشتن آن باشد. همچنین در شب و روز عید زیارت امام حسین(ع) مستحب است.

اعمال روز عید قربان

روز عید قربان روز پر فضیلتی است. اعمال این روز چند چیز است:

  • غسل: که به گفته بزرگان ، غسل در آن روز سنّت مؤکد است تا آنجا که بعضی از علما آن را واجب دانسته‌اند.
  • نماز عید:مطابق فتوای مشهور فقهای شیعه، مستحب مؤکد است (خواه به صورت جماعت خوانده شود یا فرادی).
  • مستحب است دعاهایی را که پیش از نماز عید و قبل از آن وارد شده است خوانده شود. بهترین دعاها، دعای چهل و هشتم صحیفه سجادیه است که با عبارت «أللّهُمَّ هذا یومٌ مُبارَک» آغاز می‌شود و اگر دعای چهل و ششم قرائت شود بهتر است
  • دعای ندبه: خواندن دعای ندبه در این روز و سایر اعیاد مستحبّ است.
  • تکبیرات مشهور این روز گفته شود: برای کسانی که در این ایام در مراسم حج و صحرای منا هستند، بعد از پانزده نمازهای روزانه این تکبیرها را بخوانند یعنی از نماز ظهر روز عید، شروع کرده تا نماز صبح روز سیزدهم؛ ولی کسانی که در آن جا نیستند، بعد از ده نماز آنها را می‌خوانند، از نماز ظهر روز عید آغاز نموده، تا نماز صبح روز دوازدهم
  • زیارت امام حسین(ع)

روزه در عید قربان

روزه گرفتن در روز عید قربان مانند عید فطر، حرام است.

نویسنده : زلیخا صفری راسته کناری
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد