معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با دعوت از مردم جهت شرکت در پویش ملی سلامت با حضور در مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت سداسر استان، از غربالگری بیش از ۱۸ هزار نفر در این پویش طی سه روز گذشته خبر داد.

به گزارش صفیر گیلان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا )؛ دکتر سید محمود رضوانی – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه طرح پویش ملی سلامت با هدف اولیه بیماریابی مبتلایان به فشار خون بالا و دیابت و هدف ثانویه مراقبت و پیگیری این افراد اجرایی شده، اظهار کرد ؛ بر اساس آمار استخراج شده پویش ملی سلامت از سامانه سیب، طی سه روز گذشته در گیلان هیجده هزار و ۶۸۷ نفر غربالگری شدند که از این تعداد ۲۱۴ نفر بیمار جدید شناسایی شده مبتلا به پرفشاری خون و ۱۹۹ نفر بیمار جدید شناسایی شده مبتلا به دیابت می باشند.

وی افزود ؛ از میان افرادی که تاکنون غربالگری شده اند، چهار هزار و ۸۷۳ نفر چاق و ۶ هزار و ۴۹ نفر دچار اضافه وزن شناسایی شده اند.

معاون بهداشتی دانشگاه در خاتمه با بیان اینکه کم تحرکی یکی از عوامل ایجاد بیماری های قلبی و دیابت است ، گفت؛ طبق آمار، افرادی که تاکنون در طرح پویش ملی سلامت غربالگری شده اند، چهار هزار و ۲۸۰ نفر گیلانی دچار کم تحرکی (فعالیت فیزیکی روزانه کمتر از ۳۰ دقیقه با شدت متوسط به مدت پنج روز در هفته ) هستند.

لازم به ذکر است؛ طرح پویش ملی سلامت با محوریت غربالگری فشار خون بالا و دیابت تا ۱۵ دی ماه در تمامی مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت استان در حال اجرا است و همه گروه های سنی بالای ۱۸ سال با مراجعه به این مراکز به طور رایگان از لحاظ فشار خون و دیابت مورد بررسی و غربالگری قرار می گیرند