صفیر گیلان،مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به وجود ۳۳۰ بانوی رزمنده دفاع مقدس و ۳ آزاده زن در گیلان، افزود: بیش از ۳۰ هزار تجلیل با محوریت بانوان دفاع مقدس در گیلان صورت می‌گیرد که این نشانه  و الگوی سبک زندگی مادران را به سبک ایرانی و اسلامی را به نمایش می گذارد..

اختصاصی/صفیر گیلان؛حسن حبیبی ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران ویژه گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: دفاع مقدس دوره حساس، سرنوشت ساز و اثرگذار انقلاب اسلامی بوده که در آن جلوه‌های ایثار، شهادت،از خود گذشتگی  و معرفت به ارث گذاشته شده است.

وی با تاکید بر لزوم تبیین دستاوردهای دفاع مقدس،گفت: دفاع مقدس نقطه طلایی انقلاب اسلامی و تثبیت اقتدار کشور است که بعد از چند دهه با الگو گرفتن از این نوع مدیریت می توان مشکلات جامعه را به حداقل رساند.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به نقش هنر و در هم آمیختگی با دفاع مقدس، اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران به جهان با تاسی گرفتن از دوران دفاع مقدس  صادر شد و این یک دستاورد مهم فرهنگی با ظهور و بروز ادبیات دفاع مقدس  است .

حبیبی با بیان اینکه محور مقاومت برگرفته از نتایج مثبت دفاع مقدس است، گفت: گیلان با ۸ هزار شهید و بیش از ۲۳ هزار رزمنده و آزاده و ایثارگر پیشتاز در عرصه دفاع مقدس بوده است.

وی با بیان اینکه وحدت و انسجام دوران دفاع مقدس نیاز ضروری امروز است، افزود: وحدت و اتحاد دفاع مقدس باید درس و عبرت جامعه امروز قرار گیردزیرا دفاع مقدس محور اصلی مقاومت و یک مدل برای ملت هاست.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با تاکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود در استان در ثبت رویدادهای مهم این سازمان، اضافه کرد: بیش از ۹ هزار کتاب در حوزه دفاع مقدس منتشر شده که ۲۴۰ اثر برای گیلان بوده است.

حبیبی با اشاره به بکارگیری از نسل جوان و نوجوان در تبیین دفاع مقدس، بیان کرد: کارهای آموزشی و پژوهشی با محوریت نسل جوان و نوجوان در راستای ترویج دفاع مقدس مورد توجه است.

وی از تشکیل دایره المعارف دفاع مقدس در کشور خبر داد و افزود: دانش نامه دفاع مقدس در گیلان  به جهت پیشتازی گیلان در مناطق جنگی منتشر می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به نشر دانش نامه دفاع مقدس در استان، اضافه کرد: دانش نامه دفاع مقدس گیلان پیشرفت ۷۰ درصدی دارد.

حبیبی با بیان اینکه دانش نامه دفاع مقدس تبدیل به کتاب مرجع و علمی می‌شود، گفت: استفاده از ظرفیت‌های پژوهشگران و نخبگان دانشگاهی در نشر دانش نامه دفاع مقدس در گیلان در اولویت است.
وی با اشاره به نقش ۱۷ دستگاه اجرایی در دفاع مقدس، افزود: فقط یک مدرسه در گیلان بیش از ۶۰ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

مادرانی که سبک زندگی ایرانی اسلامی را به نمایش گذاشتند

وی کمک گیلان در دوران جنگ تحمیلی را تصویری از مشارکت ، وحدت و انسجام  خواند و گفت: در آن روزها همه از زن تا مرد از پیر تا جوان  پای کار آمدند تا جلوه هایی از وحدت را به نمایش بگذارند و امروز و در انتخابات اسفند ۱۴۰۲ ما نیازمند این وحدت و انسجام هستیم تا تاب آوری مردم را در کنار مشکلات اقتصادی  به نمایش بگذاریم.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان از رونمایی جلد اول دانش نامه دفاع مقدس در استان خبر داد و اضافه کرد: این همایش با حضور جمعی از مردم و مسئولان و اصحاب رسانه در پژوهشکده گیلان شناسی برگزار می‌شود.

حبیبی از برگزاری ۴ هزار برنامه و فعالیت در حوزه دفاع مقدس در گیلان خبر داد و بیان کرد: برپایی صبحگاه مشترک، دیدار با خانواده شهدا، تجلیل از خانواده شهدا و ایثارگران و برپایی برنامه‌های فرهنگی و ورزشی تنها بخشی از برنامه‌های دفاع مقدس است.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان از رونمایی ۲۰ عنوان کتاب معارف دفاع مقدس خبر داد و اضافه کرد: ۲ یادمان شهدای گمنام در گیلان به بهره برداری می‌رسد.

حبیبی از شناسایی و جمع آوری یک میلیون اسناد شهدا در گیلان خبر داد و بیان کرد: این تعداد اسناد  که البته دسترسی به آن بسیار سخت و مشکل است در سامانه اسناد دفاع مقدس گیلان بارگذاری می‌شود.

وی با اشاره به وجود ۳۳۰ بانوی رزمنده دفاع مقدس و ۳ آزاده زن در گیلان، افزود: بیش از ۳۰ هزار تجلیل با محوریت بانوان دفاع مقدس در گیلان صورت می‌گیرد که این نشانه  و الگوی سبک زندگی مادران را به سبک ایرانی و اسلامی به نمایش می گذارد..

  • نویسنده : زلیخا صفری راسته کناری