به گزارش صفیر گیلان از  رشت – دکتر سید محمدعلی ثابت قدم در این نشست با تاکید بر عدم خلاصه کردن موضوع حقوق شهروندی درکلمات و مفاهیم انتزاعی اذعان داشت: آنچه که با توجه به جزئیات مفاهیم حقوق شهروندی ما را به نقطه مطلوب می رساند ، شناسایی و تاثیر این مفاهیم در زندگی روزمره […]

به گزارش صفیر گیلان از  رشت – دکتر سید محمدعلی ثابت قدم در این نشست با تاکید بر عدم خلاصه کردن موضوع حقوق شهروندی درکلمات و مفاهیم انتزاعی اذعان داشت: آنچه که با توجه به جزئیات مفاهیم حقوق شهروندی ما را به نقطه مطلوب می رساند ، شناسایی و تاثیر این مفاهیم در زندگی روزمره شهروندان و تفویض اختیار و دادن مسئولیت  به آنان است.

 

 

 

شهردار رشت ، با اشاره به نگاه کلان حاکمیتی و با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری در لزوم مشارکت عمومی در اجرای سیاست های حقوق شهروندی خاطرنشان کرد : اگر قرار است مردمی داشته باشیم تا براساس سند بالا دستی و سایر اسناد کوتاه مدت و بلند مدت با سیاست های شهرداری به عنوان یک نهاد غیر دولتی مشارکت داشته باشند ، باید چهارجوب های سیاست استراتژی های کلان را در موضوعات خود و نیز در بخش تفویض اختیار به مردم لحاظ نماییم.

 

 

 

وی افزود: نگاه پیشگیرانه شهرداری به سمت جلوگیری از تبعات رفتارهای ناهنجار به صورت یک معادله برد برد است و براین اساس شرایط باید به گونه ای باشد ، تا مردم احساس کنند که نه فقط برای رفع نیاز منافع دیگران بلکه برای انتفاع خود آنان نیز ، نیاز به آموزش و مشارکت آنان است.  

دکتر سید محمدعلی ثابت قدم جان باختن شماری از آتش نشانان تهران در مجتمع پلاسکو را تسلیت گفت و افزود: اگر شهروندان می دانستند که وظیفه بیمه و موضوع رعایت ایمنی در یک مجتمع تجاری و صنعتی به چه معناست و چقدر اهمیت دارد ،  شاید هرگز اتفاقی به این بزرگی رخ نمی داد.

شهردار رشت با اشاره به وجود بیش از ۳۷۰ وظیفه شهرداری رشت ، تصریح کرد: امید است با رعایت و اجرای مفاد این تفاهم نامه علاوه بر ارتقا زندگی کیفی شهروندان ، موضوعات به گونه ای اصلاح شود تا آیندگان به نیکی از ما یاد نمایند.

دانش آموزان سفیران سلامت هستند/ لحاظ کردن آموزش های حقوق شهروندی در پیک نوروزی

 

مهدی حاجتی با تقدیر از ابتکار شهرداری در رعایت حقوق شهروندی با انعقاد تفاهم نامه های متعدد اذعان داشت: آنچه که در حوزه آموزش و پرورش مهم به نظر می رسد ، پیشگیری از آسیب های اجتماعی است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به سند تحول بنیادی آموزش و پرورش یادآور شد: این سند به عنوان سند بالادستی در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد ، که باید از تمامی ظرفیت ها برای اجرای این سند بهره مند شد.

وی مدرسه را کانون استعدادیابی، کشف استعداد و هدایت آن به سمت و سوی مطلوب را خواند و گفت: اجرای نظم و توسعه انضباط اجتماعی و ارتقای و آگاهی از حقوق شهروندی ، و نهادینه کردن آن در سطح جامعه از تاکیدات ریاست جمهوری است.

 

مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان اذعان داشت: این اداره با استفاده از ظرفیت های خود در راستای اجرای طرح های سازمان آتش نشانی ، مدیریت پسماند ، مدیریت سلامت و سازمان حمل و نقل و امور زیربنایی در زمینه اجرای حقوق شهروندی گام برخواهد داشت.

مهدی حاجتی دانش آموزان را سفیران سلامت خواند و یادآور شد: دانش آموزان در گام اول ، آموخته های خود را ابتدا به منازل و سپس به جامعه منتقل می نمایند.

حاجتی با اشاره به وجود  ۳۷۵ هزار دانش آموز در گیلان گفت: ما باید تاثیرات آموزشی را به خوبی در حوزه های شهری ببینیم.

 وی لحاظ کردن آموزش های حقوق شهروندی در پیک نوروزی را یکی از مفاد تفاهم نامه خواند و یادآور شد: اداره کل آموزش و پرورش این آمادگی را دارد ، تا با تقویت تعاملات خود با شهرداری فصل جدیدی در تعاملات شهرداری و آموزش و پرورش گام بردارد.   

 

در پایان این نشست ، تفاهم نامه همکاری شهرداری رشت با آموزش و پرورش به امضا دکتر سید محدعلی ثابت قدم و دکتر نجفی رسید.