صفیر گیلان ،وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان سفر یک‌روزه به گیلان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه رشت دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری صفیر گیلان ؛دکتر بهرام عین‌اللهی- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان سفر یک‌روزه به گیلان صبح امروز با آیت‌الله رسول فلاحتی- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه رشد دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این نشست با گرامیداشت یاد و خاطره شهید جمهور و همراهانش، اظهار کرد: ادامه راه شهید رئیسی تکلیفی بر ما بوده و شهادت این شخصیت ارزشمند آغازی برای ادامه خدمت است.

وی با بیان اینکه در ادامه کار دولت توقف وجود ندارد، افزود: تمام تلاش ما اتمام و بهره‌برداری از طرح‌های سلامت‌محور است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۱۷ هزار تخت درمانی در کشور افتتاح شده، گفت: تا پایان دولت حداقل یک هزار تخت درمانی دیگر در کشور به بهره‌برداری می‌رسد.

دکتر عین الهی با اشاره به خدمات دولت در حوزه جوانی جمعیت، خاطرنشان کرد: خدمات دولت در قرارگاه جوانی جمعیت شتاب گرفته است.

به گفته وی، پنج دهک اول جامعه تحت پوشش کامل بیمه سلامت هستند و نسخه الکترونیک از ۱۰ درصد در ابتدای دولت به ۹۰ درصد افزایش یافته است.

وزیر بهداشت همچنین از رایگان شدن کامل درمان کودکان زیر ۷ سال خبر. دادو گفت: این طرح برای اولین بار در کشور اجرا می‌شود و اقدامی راهبری در صیانت از جمعیت است.

دکتر عین الهی با اشاره به محرومیت نظام سلامت در گیلان، افزود: نسبت تخت به جمعیت در گیلان خوب نیست و دولت در تلاش است تا با بهره‌برداری سریع‌تر از بیمارستان ۴۲۱ تختخوابی لاکان این وضعیت را بهبود ببخشد.

آیت‌الله رسول فلاحتی نماینده مقام معظم رهبری در استان گیلان با بیان اینکه شهید رئیسی دولت را ریل‌گذاری کرد که هیچ دولتی خصیصه‌های آن را نداشت، اظهار کرد: علی‌رغم خدمات گسترده دولت این شهید بزرگوار همچون شهید رجایی و رهبری معظم انقلاب، خدمات ارزنده ایشان در جامعه خوب بازگو نشد.

وی دولت شهید رییسی را جهادی و خستگی ناپذیر دانست و افزود: شهید رئیسی حقیقتاً شهید جهاد و شهید جمهور بود.

نماینده مقام معظم رهبری در استان گیلان با بیان اینکه شهید رئیسی هیچ خدمتی را جز خدمت به مردم عوض نمی‌کرد، گفت: باید به پاس این خدمات ارزنده به دولت شهید رئیسی خداقوت گفت.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به فرسودگی بیمارستان‌های گیلان به ویژه رشت، افزود: نسبت به گیلان در مقاسیه با دیگر استان‌ها از جمله در حوزه سلامت بی‌مهری شده است.

وی با اشاره به پیشتازی بخش خصوصی درمان نسبت به بخش دولتی، افزود: گیلان به لحاظ تجهیزات پزشکی و فضای فیزیکی رتبه آخر را در کشور دارد که عامل آن زد و بندهای سیاسی بود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه پسماند بزرگترین مشکل گیلان است، گفت: این معضل به همه بخش‌های زیست‌محیطی آسیب وارد کرده است.

وی با اشاره به روند کند احداث بیمارستان پورسینا، افزود: روند رو به رشد این بیمارستان باید شتاب بیشتری بگیرد.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به توقف احداث دانشکده پزشکی رشت، گفت: این بیمارستان ۲۳ سال زیر باد و باران بود اما خوشبختانه در دستور احداث قرار گرفته است.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به تعرفه پرستاری، خاطرنشان کرد: بنای این تعرفه خوب بود اما احساس می‌شود یک ناعدالتی در پرداختی ها وجود دارد.

دکتر اسدالله عباسی- استاندار گیلان نیز در این نشست با تأکید بر تداوم خدمت در دولت شهید رئیسی، اظهار کرد: تکمیل احداث بیمارستان جایگزین پورسینا که از محل مولدسازی است باید شتاب بیشتری بگیرید.

وی با اشاره به تمهید مقدمات لازم برای فراهم شدن زیرساخت‌ها در بیمارستان ۴۲۱ تختخوابی لاکان، افزود: همه دستگاه‌های اجرایی استان آماده همکاری در این زمینه هستند.

به گفته دکتر آشوبی طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند شامل ۵۰ تخت بیمارستانی، سه MRI، یک دستگاه آنژیوگرافی، یک CT اسکن، ۶ خانه بهداشت، یک پایگاه اورژانس، چهار دستگاه رادیولوژی دیجیتال، یک کلینیک ویژه تخصصی و یک مورد بهسازی آزمایشگاه بیمارستانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در حوزه سلامت گیلان، بیان کرد: در طول سه سال خدمت دولت شهید رئیسی، ۵۹ تخت ویژه، ۲۲۵ تخت عادی و مجموعا ۲۹۶ تخت به مجموع تخت‌های درمانی گیلان افزوده شده است.

گفتنی است در جریان سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به گیلان، ۲۰ طرح عام‌المنفعه سلامت با اعتبار حدوداً ۴۶۸ میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری خواهند رسید.

نماینده عالی دولت در گیلان نیاز گیلان به بیمارستان هزار تخت‌خوابی را لازم و ضروری دانست و افزود: از اولویت‌های گیلان در حوزه سلامت داشتن بیمارستان جنرال هزار تختخوابی است و لازم است این مهم در دولت کنونی آغاز شود.

دکتر عباسی توزیع عادلانه تجهیزات پزشکی را یکی از دستاوردهای نظام سلامت برشمرد و گفت: امروزه شهرستانهای استان آب جمله تالش به دستگاه MRI مجهز شده‌اند تا بیماران نیاز به ارجاع بی‌مورد نداشته باشند.

دکتر محمدتقی آشوبی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حاشیه این دیدار با بیان اینکه در دولت شهید رئیسی ۱۳۸ پروژه به ارزش یک هزار و ۵۰۰ میلیون تومان در استان گیلان افتتاح شده، اظهار کرد: امروز ۲۰ پروژه به ارزش ریالی قریب به ۴۶۷ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد