جشن بزرگ مهمانی یک کیلومتری عید غدیر و با مشارکت مواکب گیلان در پیاده‌راه فرهنگی شهدای ذهاب شهر رشت برگزار می‌شود.

صفیر گیلان؛ عید غدیر یکی از مهم‌ترین اعیاد شیعیان جهان در تاریخ اسلام است که هرساله در نقاط مختلف و به ویژه کشورهای مسلمان برگزار می‌شود که بنا بر ادعای تاریخ‌نگاران، پس از تأسیس آل بویه به عنوان نخستین حکومت شیعی در جهانکه خواستگاه آن دیلمان بود، جشن عید غدیر به صورت رسمی برگزار می‌شد.

 رحیم شوقی شهردار کلان شهر رشت ادعا کرده، تاکنون چنین جشن بزرگی در این شهر برگزار نشده و برای نخستین بار قرار است در شهر رشت در روز عید غدیر از میدان بسیج تا ابتدای پیاده‌راه فرهنگی شهدای ذهاب به مدت ۲ شب و با مشارکت گروه‌های مردمی در شب و شام عید غدیر برپا می‌شود که در آنجا پذیرای شهروندان خواهیم بود.

یکی از تصمیمات اتخاذ شده در خصوص برپایی جشن‌عید غدیر استفاده از ظرفیت مواکب گیلان بود به گونه‌ای که قرار است ۳۰ ایستگاه صلواتی توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و با مشارکت گروه‌های مردمی تدارک دیده شود.

طبق گفته‌های شوقی، برای برگزاری جشن عید غدیر از تمامی امکانات موجود و گروه‌های فرهنگی بهره برده شده و جدای از این موارد روز گذشته گردهمایی ویژه سادات با حضور یک هزار نوجوان پسر با مشارکت کانون جوانان رضوی ساعت در مجتمع فاطمه الزهرا (س) برگزار شد.

اجرای برنامه‌های عید غدیر تنها منوط به برپایی مهمانی یک کیلومتری نشده و ۱۰ جشن “امی محله”، برگزاری یک محفل انس با قرآن با مشارکت مجموعه‌های مردمی، برپایی حدود ۱۱۰ ایستگاه صلواتی در سطح شهر به نیت امیرالمومنین (ع)، اجرای گروه‌های سرود با همکاری معاونت فرهنگی سپاه قدس گیلان در پیاده راه فرهنگی و میدان‌های اصلی شهر و جشن‌های محله‌ای مردمی در مساجد و مزار شهدا از دیگر برنامه‌های متنوع شهرداری برای دهه ولایت است.

گفتنی است، جشن بزرگ شب عید غدیر ساعت ۲۰ پنج شنبه ۱۵ تیر ماه در پیاده راه فرهنگی شهدای ذهاب (شهرداری شت) برگزار می‌شود.