به گزارش خبرنگارصفیر گیلان؛ فرهاد دلق پوش ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به صدور بیش از ۱۶۰ پروانه بهره‌برداری برای فعالیت صنعتی و تولیدی در سال گذشته، اظهار کرد: بیش از هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در بخش صنعت در سال گذشته سرمایه گذاری شده است. وی با بیان اینکه اشتغال زایی در بخش […]

به گزارش خبرنگارصفیر گیلان؛ فرهاد دلق پوش ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به صدور بیش از ۱۶۰ پروانه بهره‌برداری برای فعالیت صنعتی و تولیدی در سال گذشته، اظهار کرد: بیش از هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در بخش صنعت در سال گذشته سرمایه گذاری شده است.

وی با بیان اینکه اشتغال زایی در بخش صنعت حائز اهمیت است، افزود: در سال گذشته با شروع به کار و فعالیت ۱۶۰ کارخانه جدید در گیلان بیش از ۲ هزار و ۵۶ نفر به صورت مستقیم و بیش از سه هزار نفر را به صورت غیر مستقیم در زنجیره این تولیدات صنعتی مشغول به کار شدند.

رئیس سازمان صمت گیلان در ادامه میزان سرمایه‌گذاری صنعتی انجام شده قطعی در سال ۹۸ را ۸۲۸ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: گذشته سال رشد دو برابری سرمایه گذاری صنعتی گیلان بوده ایم.

وی با اشاره به حمایت از فعالان بخش تولید و تجارت در استان گیلان، تصریح کرد: در سال گذشته با حمایت مسئولان استانی هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید، به این استان تخصیص یافت.

جذب سرمایه در گردش برای ۱۵۸۷ واحد صنعتی گیلان در سال گذشته

دلق پوش ادامه داد: موفق شدیم برای رفع مشکلات و چالش‌ها و تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش بیش ۱۵۸۷ واحد صنعتی استان ۱,۲۰۰ میلیارد و ۸۵ میلیون تومان تسهیلات جذب و پرداخت کنیم که از این نظر در جایگاه سوم کشور قرار داریم.

وی با اشاره به بازگشت ۴۱۷ واحد به چرخه تولید استان گیلان، افزود: سیستم قضائی استان با برگزاری جلسات تحلیلی و تخصصی ویژه با رویکرد حمایت از تولید و اشتغال و استمرار چرخه تولید در سال گذشته پای کار آمدند و در این راستا شعبه ویژه شورای حل اختلافات صنعتی ایجاد شد.

رئیس سازمان صمت گیلان در ادامه به صدور ۱۳۲ فقره معافیت گمرکی انواع ماشین آلات و مواد اولیه صنعتی طی سال گذشته اشاره و اظهار کرد: پس از استعلام از مرکز ساخت داخل صنایع ماشین سازی و تجهیزات در صورت عدم ساخت مشابه داخلی، نسبت به ورود آنها با درخواست سرمایه‌گذار صنعتی موافقت می‌شد و در ازای ورود آنها به کشور از پرداخت عوارض گمرکی معاف می‌شوند که شامل ۹۹ فقره دستگاه صنعتی و ۳۲ فقره مواد اولیه برای نصب و کاربرد در کارخانجات با نظارت این سازمان این مجوزها صادر شده است.

دلق پوش با اشاره به پرداخت تسهیلات در قالب تبصره ۱۸ قانون در راستای حمایت از بخش صنعت، گفت: در سال گذشته به ۱۶ واحد صنعتی متوسط و کوچک گیلان بیش از ۴۹ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود مناسب دارای یارانه پرداخت شد.