امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Tuesday, 19 October , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰ - 13 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 16013
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۳۴ | 2292 بازدید | ارسال توسط :

سیاست زمین سوخته را به خاطر رضایت یک حامی انتخاباتی پیش نگیریم/ مزایده غیرقانونی با برنده از قبل مشخص شده طرح ساحلی شائبه صوری بودن داشت

  به گزارش صفیر گیلان،سیدعیسی مهدوی،با اشاره به برخی اظهارنظرها پیرامون طرح ساحلی و سدشفارود که اخیراً در شهرستان مطرح شده است گفت :اخیراً مزایده ای در خصوص یک طرح ساحلی که با اعتبارات استانی و شهرستانی احداث شده بود برگزارشد ولی نکته جالب این است که، دستگاه برگزار کننده مالک و حتی مستأجر آن طرح […]

سیاست زمین سوخته را به خاطر رضایت یک حامی انتخاباتی پیش نگیریم/ مزایده غیرقانونی با برنده از قبل مشخص شده طرح ساحلی شائبه صوری بودن داشت

 

به گزارش صفیر گیلان،سیدعیسی مهدوی،با اشاره به برخی اظهارنظرها پیرامون طرح ساحلی و سدشفارود که اخیراً در شهرستان مطرح شده است گفت :اخیراً مزایده ای در خصوص یک طرح ساحلی که با اعتبارات استانی و شهرستانی احداث شده بود برگزارشد ولی نکته جالب این است که، دستگاه برگزار کننده مالک و حتی مستأجر آن طرح نبود، یعنی مال غیر را به مزایده گذاشته بود.مثل اینکه یک فرد،خانه همسایه اش را بفروشد یا اجاره بدهد.وقتی درجلسه رسیدگی به این اشتباه،دلیل خواستیم،گفتند با فشار فلان مسئول بوده است.

وی افزود:البته آن مسئول از ۲ سال پیش، در سطح ملی و استانی و شهرستانی فشارهای نامتعارفی می آورد تا این طرح به فردی خاص که ظاهراً اسپانسر او بوده و شاید احتمالاً برای ۲

سال دیگر، هم دوباره باید اسپانسر وی باشد، داده شود. در حالیکه استاندار بارها تأکید کرده است که در برخوردبا رانت،فساد و ویژه خواری با هیچ کسی تعارف ندارد.

مهدوی افزود: البته مقابله با رانت هزینه دارد، درست نیست اگر از یک ویژه خواری غیرقانونی یا یک رانت همراه با فساد جلوگیری شد؛ بعد شخصی بیاید و کاهش۵ درصدی نزولات جوی کشور و ۲۲ درصدی استان نسبت به سنوات گذشته را به استاندار یا فرماندارنسبت بدهد. امیدوارم ما و سایر مسئولان تقوا و رعایت آداب را در طرح مباحث پیش بگیریم.

فرماندار تالش با بیان این که در مورد سد شفارود، استاندار در اولین روز حضورشان در استان،به محل این پروژه آمد و در این مدت،حداقل ۲۲ مذاکره و مکاتبه داشته است.

وی افزود:استاندار مشکل توقیف حدود ۲۵۵ میلیارد تومان اموال پروژه در گمرک که ضبط شده بود و همینطور مشکلات فاینانس پروژه راحل کرد و اعتبارات لازم برای پرداخت هزینه های سد را از دولت گرفت.

مهدوی ادامه داد:حال اینکه یکی می گوید مدیرعامل آب منطقه ای باید عوض شود و همان شخصی من میگویم باید جایگزین شود، و استاندار هم باید این کار را انجام دهد.ظاهراً عده‌ای می خواهند استاندار در انتصاب مدیران به اشخاص بدهکار شود و بعداً بخواهند از اموال عمومی و اختیار اداری خودشان، ادای دین کنند و رانت بدهند و این در حالیست که استاندار تأکید کرده است که با این رویکرد مخالف است و به طور کلی،در هر عزل و نصبی که شائبه این نوع دخالت ها وجود داشته باشد، استاندار زیر بار نمی‌رود .

مهدوی ادامه داد:این طرح،متعلق به عموم مردم شهرستان است و باید توسط خودشان هم اداره شود.در اسفند سال گذشته در کمیته گردشگری استان مصوب شد یک شرکت غیرخصوصی تأسیس شود و هیئت مدیره و مدیرعامل آن هم همگی از شهرستان باشند و مدیریت آن را عهده دار شوند ولی سهام آن متعلق به اشخاص خاص نباشد تا رانت و فساد و ویژه خواری ایجاد نشود.

فرماندار تالش با اشاره به ابهامات و حواشی پیرامون این طرح ساحلی اخیر گفت:با اعمال فشارهایی،ناگهان یک دستگاه مزایده غیرقانونی برگزار کرد که برنده آن هم از قبل مشخص بود و شائبه صوری بودن داشت،ضمن اینکه نهاد مزایده گذار، هیچکاره بود و یک ملک که مسأله مالکیت آن بین منابع طبیعی،بنیاد مستضعفان و فرمانداری در حال حل و فصل است و مسئله حقوقی دارد را یک نهاد چهارم ناگهان و برخلاف تذکر قبلی به مزایده گذاشت و در یک کار شائبه دار و صوری همان شرکت مورد نظر برخی آقایان به عنوان برنده اعلام شد. یعنی ملک دیگران را واگذار کرد که مالک یا مستأجر یا عامل آن طرح نبود، حالا برخی که فقط به فکر قدرشناسی از حامیان اسپانسرهای ملی خودشان هستند،یکی دو روز است که بعد از ناامید شدن از تحقق اهدافشان دلواپس کشاورزان شده اند.

مهدوی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه آب کشاورزی،گفت:بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان اعتبارات فوق العاده غیر از اعتبارات سنواتی با تصمیم استاندار برای مدیریت کم آبی اختصاص یافت و به دستور ایشان، شهرستان ها اختیار گرفتند تا با آن منابع هر چقدر لازم است لایروبی انهار انجام دهند و بدون محدودیت، استان منابع مالی آن را بدهد. در خرید لوله پلی اتیلن، منابع مالی کافی پیش بینی و اعلام شد .

وی اضافه کرد:جلسات شورای حفاظت منابع آب استان و کارگروه کشاورزی،ظرف یک ماه با حضور استاندار در محل سد منجیل، برگزار شد.کمیته حفاظت آب شهرستان سه بار برگزار شده است.حجم لایروبی ها در سال اخیر بی سابقه بوده است به کشاورزان اعلام شد کشت خود را شروع کنند ولی در مراحل کار، برای مدیریت کاهش ۲۲ درصدی نزولات جوی و خشکسالی سراسری در کشور و کم آبی استان، در طول فصل با ما همکاری کنند.

مهدوی گفت:برخی به جای اینکه قدردان این تلاش ها باشند،سیاست زمین سوخته را پیش می گیرند وبه خاطر رضایت یک حامی انتخاباتی خلاف واقع سخن می گویند .

فرماندار تالش ادامه داد:مردم،آداب،شرافت و صداقت را باید از مسئولین ببینند.حقیقتاً من وقتی برخی اظهارنظر های خلاف آداب را می بینم شرمنده می شوم خدای ناکرده کسی این را به پای فرهنگ غنی مردم گیلان بویژه اهالی شریف و فرهیخته و پرتلاش تالش بگذارد .

فرماندار تالش افزود:این چنین افرادی به جای اینکه به فکر تسویه بدهکاری شان باشند و در انتصابات، شایسته سالاری را فدای حمایت از نزدیکان و حامیان خود کنند، بهتر است به فکر “مردم” و منافع واقعی و پایدار آنان باشند، زیرا مردم فقط اسپانسر یا حامیان یک فرد نیستند.

مهدوی خاطر نشان کرد:فراموش نکنیم غیرت حقیقی در این است که منافع شهرستان را فدای اسپانسر نکنیم.غیرت این است که مانند دیگر دلسوزان برویم در پایتخت و برای شهرستان بودجه بگیریم، اگر منابع استانی برای ایجاد نهر و برقدار کردن چاهها کم است،همین منتقیدن هم مثل دیگر همکارانشان می‌توانند بروند منابع و بودجه ملی بگیرند.

وی افزود:برای این موفقیت،لازم است تمام باشند.اگر یک فرد در پیشبرد کارهایمردم  توجه خود را از حامیان مالی خود بردارند و به فکر تمام شهرستان ناتوان است،با زیر سوال بردن کارهای دولت منتخب مردم، وزیر، استاندار و فرماندار، مشکل حل نمی شود.باید از منافع اسپانسرها و چند نفر خاص بگذرد و کارهای عمومی مردم را پیگیری کند.

مهدوی خاطرنشان کرد:باور بفرمایید اگر آن طرح ساحلی از اموال شخصی بنده بود،به آن اسپانسر ها می‌دادم تا شهرستان را نابود نکنند و منافع شهرستان را زیر سوال نبرند. ولی اموال عمومی است و بایستی شفاف و در جهت منافع عموم مردم واگذار و استفاده شود تا در آینده دنیوی و اخروی شرمنده و سرافکنده نباشیم.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد