نظرخواه با شعرخوانی در پنجمین همایش جهانی شعر با بیان اینکه با قرائت شعرهایم به زبان گیلکی در بین سایر زبان ها نشان می دهم که در کنار سایر زبان های زنده دنیا، زبان گیلکی هم وجود دارد گفت: مردمی هستند که به این زبان تکلم می کنند و آثار زیادی به زبان گیلکی چاپ و نشر می شود.

به گزارش پایگاه خبری صفیر گیلان، پنجمین همایش جهانی شعر از سوی آکادمی بین المللی اخلاق، با حضور پیشکسوتان شعر از اقصی نقاط جهان به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست ۴۵ شاعر از کشورهایی همچون؛ هند، ایران، یونان، ازبکستان، بنگلادش، نیجریه، کانادا، هلند، ایتالیا، قرقیزستان و…. شرکت داشتند.

از جمله شاعرانی که در این همایش مورد تجلیل قرار گرفتند و شعر خواندند عبارتند از : دکتر جفری لوت [ یونان ]، دکتر باسودب چاکرابورتی، دکتر بینا سینگ و حمید نظرخواه علیسرایی شاعر، نویسنده، پژوهشگر فرهنگ عامه و روزنامه نگار گیلانی از ایران بعنوان مهمان در این همایش اشعار گیلکی خود را از کتاب مجموعه هساشعر “باد گاره سری” ( لالایی باد) برای حاضران در همایش قرائت کرد.

وی هدف از خواندن اشعار به زبان گیلکی را ارج نهادن به زبان مادری و هویت فرهنگی گیلان دانست و بیان کرد: من با قرائت شعرهایم به زبان گیلکی در بین سایر زبان ها نشان می دهم که در کنار سایر زبان های زنده دنیا، زبان گیلکی هم وجود دارد و مردمی هستند که به این زبان تکلم می کنند و آثار زیادی به زبان گیلکی چاپ و نشر می شود.

گفتنی است، دکتر جرنیل سینگ آناند شاعر و نویسنده مشهور جهانی اهل کشور هند رئیس آکادمی بین المللی اخلاق ریاست پنجمین همایش جهانی شعر را بر عهده داشت و این نشست با مدیریت شاعر برجسته هاریندر چیما برگزار شد.