جلسه قرارگاه جهادی آب و کارگروه مدیریت بحران به ریاست فرماندار شهرستان فومن برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صفیر گیلان از فومن، جلسه قرارگاه جهادی آب و کارگروه مدیریت بحران با حضور بهروزی فر نماینده شهرستان فومن، حجت الاسلام والمسلمین نقدی امام جمعه شهرستان، مرادی مدیرکل مدیریت بحران استانداری و خانی پور معاون مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد.

فکور فرماندار شهرستان با عرض تبریک به مناسبت روز جمهوری اسلامی و تعزیت به مناسبت وفات حضرت خدیجه (س)، هدف از این جلسه را مدیریت شرایط آبی شهرستان با توسط به کاهش نزولات و تنزل حجم آب پشت سد منجیل به نسبت سال گذشته عنوان کرد.

فرماندار شهرستان با اشاره به عدم حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در این جلسه، تلاش های داخلی شهرستان برای مقابله با کم آبی در فومن را بی نظیر و تحسین برانگیز عنوان کرد که مانع از بروز مشکلات بیشتر برای این شرکت شد.

بند “ز” در فومن، این شهرستان هیچ ظرفینی برای برداشت مصالح ندارد،

وی اظهار کرد: با ۳ میلیارد اعتباری که شهرستان برای سردهنه ها اختصاص داده بود، فومن اهتمام خود را برای مدیریت مشکلات و تصمین آرامش در شهرستان نشان داد و انتظار می رفت شرکت آب منطقه ای نیز برنامه های و اعتبارات مناسب تری برای شهرستان پیشنهاد دهد.

فکور با بیان این که در ارتباط با بند “ز” در فومن، این شهرستان هیچ ظرفینی برای برداشت مصالح ندارد، توضیح داد: نگاهی به شرایط کنونی این شائبه را پیش می آورد که شاید منفعت عظیم گذشته برای افراد باعث شده در مدیریت آب بندان ها و لایروبی در شهرستان انگیزه کافی وجود نداشته باشد.

وی افزود: در نتیجه این کم توجهی، فشار بر مدیران شهرستان برای رفع کاستی ها به طور مضاعف افزایش یافته است.

فرماندار فومن اقدامات انجام شده در سردهنه گوراب پس در سال گذشته را گامی بزرگ در مدیرت منابع آب عنوان کرد که با همکاری تمام ادارات فومن حتی دستگاه های غیرمرتبط، اما متعهد، انجام شد.

وی در این راستا افزود: این انتظار زیادی نیست که متولیان آب منطقه ای در استان به طور رضایتبخشی پاسخگوی اهتمام فومن در سال گذشته و همچنین چشم انداز مشکلات سال جاری آن باشند.

فکور با قدردانی از تلاش های انجام شده در سال گذشته، خواستار برنامه نوبت بندی مناسب تری برای آبیاری با توجه به شرایط شهرستان در سال جاری شد.

فرماندار شهرستان تاکید کرد: نیازمندی ها و انتظارات شهرستان به طور مکتوب به شرکت آب منطقه ای ارسال خواهد شد.

تکرار اشتباهات در احداث سر دهنه در فومن

بهروزی فر نماینده شهرستان های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با تبریک ۱۲ فروردین، رفراندوم بزرگ سال ۱۳۵۸ را حادثه ای بزرگ و دال بر مقبولیت گسترده نظام جمهوری اسلامی دانست.

وی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی و آبیاری در فومن، بحران کم آبی و مشکلات مرتبط با این حوزه را مورد توجه قرار داد.

بهروزی فومن تشکر از تلاش های اداره امور منابع آب، اظهار کرد: در بحث سردهنه ها، اشتباهات را تکرار می کنیم و سردهنه های موقتی احداث می کنیم که نتیجه ای جز اتلاف بیت المال ندارد.

وی خواستار اهتمام متولیان در تعمیر و تجهیز زیرساخت های بخش کشاورزی و افزایش سطح ارائه خدمات به کشاورزان شد و افزود: امروز کشاورز به مساعدت نیاز دارد.

مرادی مدیرکل بحران استانداری گیلان با اشاره به لزوم برنامه ریزی و ارائه طرح توجیهی برای مشکلات بحران زا، خواستار این شد مدیران جهت دریافت اعتبار بحران برای برنامه های مدیریت بحران خود، طرح توجیهی تهیه کنند.

وی با تاکید بر لزوم بیمه اراضی کشاورزی در شرایط خشکسالی و کم آبی در استان، اظهار کرد: در سال گذشته ۶۷ میلیارد تومان خسارت بیمه پرداخت شد که ۴۱ میلیارد تومان از این مبلغ به شالیکاران پرداخت شد.

متولیان سابق برداشت های شن و ماسه پاسخگو باشند

امام جمعه شهرستان فومن نیز با بیان این که ۱۲ فرردین، روز جمهوری اسلامی و به منزله روز عید انقلاب است، اظهار کرد: در فروردین ۱۳۵۸ چند ماه پس از پیروزی انقلاب، به تدبیر حضرت امام (ره)، شکل نظام انقلابی ما تعیین شد و با اکثریت قاطع به نفع جمهوری اسلامی رای داده شد.

وی با اشاره به وضعیت رودخانه های شهرستان بیان کرد: عمق رودخانه ها افزایش یافته و سردهنه ها و رودخانه ها اختلاف سطح پیدا کرده اند.

امام جمعه شهرستان با تاکید بر این که باید متولیان سابق برداشت های شن و ماسه پاسخگوی اقدامات خود باشند، اضافه کرد: ضرورت دارد امور منابع آب به جای تهاتر، بودجه مستقیم دریافت کند.

حجت الاسلام والمسلمین نقدی با تاکید بر این که بتنی کردن سردهنه ها باید در دستور کار قرار بگیرد، به لزوم انجام اقدامات ماندگار و نه موقتی درخصوص سردهنه سازی پرداخت.

خانی مور معاون مدیرکل شرکت آب منطقه ای استان اظهار کرد: تنها شهرستانی که برای لایروبی انهار آن از محل اعتبارات داخلی آب منطقه ای بودجه گذاشته شد، شهرستان فومن است.

وی افزود: اگرچه این اعتبارات پاسخگوی تمام نیاز شهرستان نیست، اما در صدد هستیم بخش مهم مشکلات را با امکانات موجود رفع کنیم.

در ادامه، رئیس امور منابع آب فومنات بیان کرد: سطح زیر کشت اراضی شالیزاری ۱۴ هزار هکتار است که ۳ هزار هکتار از آن سنتی آبخوری و ۱۱ هزار هکتار باقی مانده تحت پوشش شبکه آبرسانی کانال می باشد.

وی با اشاره به این که ۳۵ سردهنه در شهرستان وجود دارد که منشعب از ۵ رودخانه شهرستان می باشد، اظهار کرد: در این میان، ۳۱ سردهنه خاکی و ۴ سردهنه پایدار وجود دارد که سیلاب ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ سه مجرای اصلی آبرسان در حوضه پل ماکلوان را تخریب کرده است.

رجبی با اشاره به در دست انجام بودن عملیات لایروبی انهار افزود: کل لایروبی مورد نیاز شهرستان ۶۰ کیلومتر است که تا کنون به میزان ۵ کیلومتر از ۱۵ کیلومتر هدفگذاری شده، با مجموع اعتباری ۷۵۰ میلیون تومان لایروبی شده است.

معاون مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فومن با بیان این که فومن ۲۰۰ هکتار آب بندان دارد، افزود: تا کنون ۵۵ هکتار از این آب بندان ها لایروبی شده است.