به گزارش اختصاصی صفیر گیلان؛ همه می دانیم که مطبوعات  و رسانه در واقع در جهت ارتقای هرم اگاهی بخشی و دانش عمومی در جامعه نقش مهم دارد و در ترویج ارزشهای دینی و اخلاقی و زمینه ساز اهداف قانون اساسی است. شاید بر کسی پوشیده نباشد که تحقق و توسعه وحدت ملی بدون حضور […]

به گزارش اختصاصی صفیر گیلان؛ همه می دانیم که مطبوعات  و رسانه در واقع در جهت ارتقای هرم اگاهی بخشی و دانش عمومی در جامعه نقش مهم دارد و در ترویج ارزشهای دینی و اخلاقی و زمینه ساز اهداف قانون اساسی است.

شاید بر کسی پوشیده نباشد که تحقق و توسعه وحدت ملی بدون حضور مطبوعات امکان پذیر نیست.

و امروز با توجه به جنگ رسانه ای همه جانبه نظام سلطه جهانی ضرورت ارتقا و کیفی سازی فعالیت های مطبوعاتی در کشور به شدت احساس می شود.

امروز آ زادی رسانه ها از ارزش هایی است که در پرتو انقلاب و به برکت خون شهدا بدست امده و صیانت از این ازادی وظیفه همگانی است.

اگر چه رسانه در این حوزه با افراط و تفریط بوده و نتوانسته بضاعت و ظرفیت واقعی خود را در حوزه اطلاع رسانی و نقد سالم و کار امد به نمایش بگذارد.

باید تاکید کنم که برخورد سخت و مستمر با مطبوعات حاصلی جز انفعال و تضعیف نقش و کارکرد نظارتی رسانه ندارد اما روزنامه نگاران در کشور ما نیز باید مانند فعالانه رسانه ای در همه کشورهای جهان و کشورهای مدعی آ زادی اطلاعات،منافع ملی را بر هر اولویت دیگر از جمله آ زادی شخصی و حرفه ای ترجیح دهند.

شاید بیشترین دغدغه یک خبرنگار و بنده که تلاش کردم بیشتر خود را با اصول و قوانین مطبوعاتی هم تراز کنم در نگاه اول کیفی سازی مطبوعات،ساماندهی توزیع مطبوعات،هدفمندی یارانه،بروز رسانی صدور پروانه نشریات استانی و توجه و تاکید مهم که بنده بسیار روی این موضوع در اینده کار خواهم کرد تولید خبر از طرف خبرنگاران نشریات است امروز تهدیدی که بر رسانه ها و مطبوعات در بخش جراید و روزنامه محلی به شدت احساس می شود ان است که نشریات مکتوب ما تولید ندارند و این باعث کم رنگ شدن است، در حالی که رسانه مکتوب می تواند نقش روشنگری خود را به شایسته ترین وجه ایفا کند و با حفظ و تقویت اعتماد مخاطبان که مهمترین عامل در عرصه رسانه است به اهداف بلند برسد.

البته جا دارد که از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان که با نگاه تحول و تغییر در حوزه رسانه و مطبوعات توانست شور و نشاطی در جامعه و قشر خبرنگاران ایجاد کند و عامل زایش خبرنگاران پر ادعا و پر قدرت در گیلان شود تقدیر و تشکر کنم و از خانه مطبوعات گیلان که با بضاعت اندک و نگاه یکسان توانست در جهت رفع مشکلات گام بردارد اگر چه این گامها کافی نیست و امید است مجموعه خانه مطبوعات گیلان با داشتن اساتید و کادر مجرب بتواند برنامه های بهتری در جهت ارتقای شغل پر دغدغه خبرنگاری ارائه دهد .

و امید است این مجموعه هماهنگ بتواند در برنامه اینده خود تلاش کنند تا شاهد نشریات زرد به جای نشریات عامه پسند در استان نباشیم و دیگر خواسته من از این مجموعه افزایش جشنواره مطبوعاتی زیرا این جشنواره گلوگاه کشف و حمایت از نو آ وری های رسانه ای است .

و در پایان عدالت و تعادل در رسانه ها به وجود اید و نگاهها یک سوء نباشد و روز خبرنگار،خبرنگاران دیده شوند، و روز خبرنگار را گرامی بداریم به این امید که قلم خبرنگاران کشورمان همواره در مسیر حق جویی  و شایسته سوگند خداوند و امانت اعتماد ملت باقی بماند.

// زلیخا صفری مسئول پایگاه خبری و تحلیلی صفیر گیلان،خبرنگار روزنامه های سراسری و هفته نامه در گیلان و مسئول کانون بسیج خبرنگاران شهرستان فومن