به گزارش صفیر گیلان ، قبل از ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از ناظران سیاسی بر این باور بودند که با آمدن سید ابراهیم رییسی، اصول‌گرایان گرد او جمع خواهند شد و طعم وحدت را خواهند چشید. رییسی آمد اما خبری از وحدت نشد و اکثر نامزدهای مطرح اصول‌گرا وارد صحنه شدند و نهایتا […]

به گزارش صفیر گیلان ، قبل از ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از ناظران سیاسی بر این باور بودند که با آمدن سید ابراهیم رییسی، اصول‌گرایان گرد او جمع خواهند شد و طعم وحدت را خواهند چشید.

رییسی آمد اما خبری از وحدت نشد و اکثر نامزدهای مطرح اصول‌گرا وارد صحنه شدند و نهایتا دو نامزد اصول‌گرای دیگر یعنی قالیباف و میرسلیم در کنار رییسی جواز نهایی ورود به عرصه انتخابات را گرفتند. همین حضور چندکاندیدایی باعث شده است تا جریان اصول‌گرایی به صورت کامل پشت ابراهیم رییسی نباشد.

سابقه رییسی و کسوت روحانیت او باعث شده بود بسیاری فکر کنند طیف سنتی اصول‌گرا از این معاون اول سابقه قوه قضاییه حمایت خواهند کرد. سنتی‌ها اما یا میرسلیم حمایت می‌کنند مانند موتلفه‌ای‌ها یا مانند جامعه روحانیت و جامعه مدرسین سکوت اتخاذ کرده‌اند و تاکنون وارد بازی سیاسی اصول‌گرایان نشده‌اند.

سکوت جامعتین و نزدیکی پایداری‌ها به رییسی/ جلیلی به دنبال جای ظریف در دولت رییسی

همین سکوت باعث شده تا پایداری‌ها و وزرای احمدی نژاد گرد رییسی جمع شوند. نیکزاد به عنوان رییس ستاد انتخابات رییسی انتخاب شد. یک چهره‌ نزدیک به احمدی نژاد و وزیر مسکن او در دولت دهم.

رئیس کمیته طرح و برنامه ریزی ستاد انتخابات رئیسی هم وزیر سابق دولت احمدی نژاد است. میرکاظمی عضو جبهه پایداری و وزیر نفت دولت دهم بوده است.

آنگونه که از شواهد پیداست نظر آیت‌الله مصباح یزدی هم بر روی نامزدی رییسی است. او که معمولا در هر انتخاباتی تلاش می‌کرد نامزدی را از سوی جبهه پایداری راهی انتخابات کند، اینبار سکوت کرد و از گوشه کنار شنیده می‌شود آیت‌الله قم نشین نظر مثبتی به رییسی دارد. حضور اعضای جبهه پایداری در ستاد رییسی به خوبی حکایت از این معنا دارد.

رییسی در شرایطی در حال چیدن ستاد خود است که دیروز خبری همراه با عکس در رسانه‌ها مبنی بر دیدار سعید جلیلی با او منتشر شد. دیداری که می‌تواند حکایت از نزدیکی این دو در آستانه انتخاب دوازدهم است. در همین ارتباط میرکاظمی می‌گوید:« آقای جلیلی برای کمک اعلام آمادگی کرده و این روزها درگیر کمک به آقای رئیسی است .»

جلیلی از محتمل‌ترین نامزدهای راست‌گرایان برای انتخابات ریاست جمهوری بود اما به نفع جریان اصول‌گرایی از صحنه انتخابات کنار کشید. حالا بعد از دیدار که گفته می‌شود اولین دیدار این دو نیز نیست، مشخص شد که او به نفع رییسی از صحنه کنار کشیده است.

می‌توان حدس زد در صورت پیروزی رییسی ، سعید جلیلی جایگاه ویژه‌ای در دولت او خواهد داشت. برخی رسانه‌ها از معاون اولی او سخن می‌گویند اما به نظر می‌رسد جلیلی دوست داشته باشد بازهم مدیریت پرونده هسته‌ای را به دست بگیرد و مسیری که ظریف و روحانی رفته‌اند را بازسازی کند.

با بررسی زمین انتخاباتی ابراهیم رییسی می‌شود گفت طیف رادیکال اصول‌گرا به سمت رییسی کشیده شده است. می‌توان حدس زد در دولت احتمالی او شاهد حضور پررنگ وزرای احمدی نژاد و پایداری‌ها باشیم./منبع نامه نیوز