امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 17 September , 2021
امروز : جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰ - 10 صفر 1443
شناسه خبر : 45508
  پرینتخانه » اخبار, اخبار برگزیده (اسکرول پایین اسلایدر), گیلان تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲ | 35 بازدید | ارسال توسط :
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان تأکید کرد :

لزوم رعایت تقویم زراعی و اعتماد به برنامه نوبت بندی آب کشاورزی

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت : با رعایت تقویم زراعی و اعتماد به برنامه نوبت بندی آب کشاورزی ، سال زراعی موفقی را پشت سر خواهیم گذاشت .

لزوم رعایت تقویم زراعی و اعتماد به برنامه نوبت بندی آب کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صفیر گیلان؛ وحید خرّمی در گفتگوی زنده با برنامه دریچه از رادیو گیلان ، با اشاره به کاهش نزولات جوی در زمستان به ویژه برف در ارتفاعات حوضه آبریز سد سفیدرود و در پی آن وزش باد های گرم و در نتیجه ذوب ذخایر برف و سرریز زودهنگام سد سفیدرود به صورت کوتاه مدت ، گفت: در حال حاضر ۷۸۰ میلیون متر مکعب آب در سد سفیدرود ذخیره داریم و این در حالیست که در سال گذشته در همین ایام بیش از یک میلیارد متر مکعب آب ذخیره داشتیم و اکنون نیز شاهد کاهش شدید ورودی آب به مخزن سد سفیدرود هستیم.

وی افزود : در حال حاضر دبی ورودی آب به سد سفیدرود ۱۴ متر مکعب بر ثانیه است و این عدد در مدت مشابه سال قبل ۲۰۱ متر مکعب بر ثانیه بود که کاهش ۹۳ درصدی را نشان می دهد و با توجه به این کاهش بسیار زیاد ورودی  آب ، چاره ای جز تکیه به منابع موجود و مدیریت  بهینه مصرف آب را نداریم .

خرّمی با اشاره به کاهش شدید دبی ورودی آب به مخزن سد سفیدرود گفت : مشکلات حادی تاکنون در آبرسانی به شالیزار های تحت شبکه نداشته ایم و ادامه داد ؛  بر اساس تقویم زراعی ، پس از پایان مرحله اول آبگذاری پیوسته به مدت ۲۰ روز ، نوبت بندی در کانالهای آبیاری بصورت ۴ روز قطع و ۸ روز وصل تا پایان دوره کشاورزی ادامه خواهد داشت مگر اینکه به ضرورت و البته با اطلاع رسانی قبلی تغییر کند.

مدیرعامل آب  منطقه ای گیلان در خصوص وضعیت آبرسانی در دشت فومنات تصریح کرد : متناسب با شرایط موجود و با مطالعات انجام شده ،  شیوه آبگذاری در دشت فومنات را  از ۳ نوبت به ۲ نوبت  تغییر دادیم و در حال حاضر بر اساس پایش های روزانه در منطقه فومنات ، مشکل تامین آب نداریم و اعتقاد داریم با توجه به نوبت بندی ای که انجام می دهیم و با تکیه به منابع موجود ، انشالله کشاورزی را در استان گیلان با موفقیت  به پایان خواهیم رساند.

خرّمی در خصوص اراضی خارج از شبکه نیز ، ضمن قدردانی از همراهی و همدلی کشاورزان عزیز گفت : ۳۷۰ سردهنه خاکی در استان بازسازی و آبگذاری شد و  همچنین  ۲۵۷  حلقه چاه عمیق کشاورزی در اختیار این شرکت نیز  راه اندازی و وارد مدار  بهره برداری گردیده است.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در بخش دیگری از این گفتگو گفت :  برای تسهیل در امر آبرسانی ، لایروبی انهار درجه ۱ و ۲ به طول بیش از ۵۰۰ کیلومتر در سطح استان به اتمام رسانده ایم و تاکید نمود ؛ کشاورزان عزیز گیلانی با هدف تسهیل و  تسریع در رسیدن آب به شالیزارهایشان  تا جای ممکن  نسبت به لایروبی انهار بین مزارع  خویش اقدام نمایند.

وی افزود : از بهمن ماه سال ۱۳۹۹ که برنامه ریزی و اجرا برای سال زراعی جاری را آغاز نمودیم ، تمامی ایستگاه های پمپاژ نیازمند به سرویس را  تجهیز و راه اندازی کردیم و در حال حاضر ۴۵۴ ایستگاه پمپاژ آب با ۹۱۰ پمپ دیزلی ، برقی آماده بهره بردای داریم .

خرّمی با یادآور شدن کاهش بارش ها در گیلان و کشور به نسبت سال گذشته و بلند مدت گفت : بر اساس وضع موجود چاره ای جز رعایت تقویم زراعی و برنامه نوبت بندی آب کشاورزی را  نداریم و درخواست ما از کشاورزان زحمتکش این است که با اعتماد به ثمر بخش بودن  برنامه نوبت بندی آب کشاورزی ، تقویم زراعی را رعایت کنند .

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد