امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 17 August , 2022
افزونه جلالی را نصب کنید. - 20 محرم 1444
شناسه خبر : 37112
  پرینتخانه » اخبار تاریخ انتشار : 22 تیر 1399 - 18:22 | 10703 بازدید | ارسال توسط :

مالکیت؛ جایزه تصرف اراضی ملی درسنوات گذشته /خودنمایی درختان در پشت بام ویلاها/تصرفات در روستای تیمور کوه اکثرا” به صورت سنواتی در طرح هادی روستا است/هزینه کارشناسی پرونده های منابع طبیعی در دستگاه قضا بار مالی زیادی دارد

اختصاصی/صفیر گیلان؛پوشش گیاهی، مراتع، جنگل‌ها و فضای سبز در هر کشوری جزو سرمایه‌ها و ثروت آن جامعه به حساب می‌آیند و حفاظت از این گنجینه ارزشمند در توسعه و آبادانی کشور نقش مهمی ایفا می‌کند. حفظ آب و خاک، جلوگیری از فرسایش خاک، توسعه مراتع و جنگل‌ها، افزایش منابع آب زیرزمینی، رودخانه‌ها، پارک‌های طبیعی جنگلی، […]

مالکیت؛ جایزه تصرف اراضی ملی درسنوات گذشته /خودنمایی درختان در پشت بام ویلاها/تصرفات در روستای تیمور کوه اکثرا” به صورت سنواتی در طرح هادی روستا است/هزینه کارشناسی پرونده های منابع طبیعی در دستگاه قضا بار مالی زیادی دارد

اختصاصی/صفیر گیلان؛پوشش گیاهی، مراتع، جنگل‌ها و فضای سبز در هر کشوری جزو سرمایه‌ها و ثروت آن جامعه به حساب می‌آیند و حفاظت از این گنجینه ارزشمند در توسعه و آبادانی کشور نقش مهمی ایفا می‌کند.

حفظ آب و خاک، جلوگیری از فرسایش خاک، توسعه مراتع و جنگل‌ها، افزایش منابع آب زیرزمینی، رودخانه‌ها، پارک‌های طبیعی جنگلی، حفظ محیط زیست و… اهمیت زیادی در فرآیند توسعه اقتصادی کشور دارد، تا آنجا که کارشناسان اقتصادی معتقدند این فرآیند نقش موثری در اقتصاد مقاومتی کشور نیز ایفا می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فومن در این باره می گوید با توجه به اینکه شهرستان فومن ۶۴ هزار هکتار اراضی ملی و جنگلی دارد که جنگل های گشت رودخان در سایت جنگل های هیرکانی خودنمایی می کند گفت: این مناطق یاد شده به عنوان مناطق حفاظتی تلقی می‌شوند بنابراین هیچ‌گونه دخالت انسانی در آن انجام نخواهد شد.

وی افزود: همجوار بودن اراضی شهرستان فومن با استان ها و ‌شهرستان های همسایه کار را سخت و دشوار و در واقع این اداره را با چالش هایی چون نابودی اراضی و اینجا و آنجا بودن پرونده  روبرو کرده است.

*ورود دستگاه قضایی به تصرفات غیرمجاز اراضی ملی در قاب مالکیت

  علی داوودی در گفتگو با خبرنگارما ،ورود غیر مجاز در اراضی ملی و قاچاق چوب آلات و دیگر مشکلات حقوقی را بخاطر عدم نظارت صحیح در سنوات گذشته می داند و می گوید:امروز ما ماندیم و پرونده های انباشته شده به نام منابع طبیعی که هر کدام ساعتها تحلیل و بررسی را می طلبد.

وی بسیاری از تصرفات اراضی منابع طبیعی این شهرستان را سنواتی و با قدمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساله خواند و گفت: قانون ملی شدن اراضی ملی و جنگل ها درسال ۲۷/۱۰/۱۳۴۱ و سال ۴۲ به بعد با عکس برداری هوایی اراضی ملی و جنگلی ازمستثنیات اشخاص جدا شد.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فومن با اشاره به اینکه در گذشته روستائیان به دلیل عدم آگاهی به قانون و اطلاع رسانی لازم متضرر گردیدند و امروز نیاز است تادستگاه قضایی به تصرفات غیرمجاز اراضی ملی در بستر رودخانه و جنگل ها در فومن ورود کندگفت:مالکیت؛ جایزه تصرف اراضی ملی درسنوات گذشته است.

داوودی به بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی و قوانین وضع شده در این دوران نیز اشاره و افزود:بعد از انقلاب اسلامی خدمات و احقاق حقوق مردم چندین برابر شد و دولت راهکارهایی برای حقوق مردم ارائه و کارشناسی ها از حالت سلیقه ای و کوتاه مدت که سبب تضییع حقوق دولت و مردم بود تغییر کرد.

*حفاظت از جنگل ها سرمایه گذاری در طلای سبز

وی تفکر حفظ و صیانت از اراضی ملی و جنگل ها را از شعار های سازمانی دانست و گفت: تفکر واگذاری اراضی ملی و جنگلی که دارای محدودیت و ممنوعیت میباشند مغایر با آن شعار خواهد بود .
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری فومن به آمایش سرزمین اشاره و افزود؛آمایش سرزمین ها در هیچ جا به درستی اتفاق نیافتاده است بعنوان مثال احداث طرح یا پروژه ای که همگام با ساختارطبیعی آن محدوده نمیباشد و متعاقبا سبب از بین رفتن و یا تغییر در آن محیط میگردد .

وی افزود: امروز نگاهها و ساز و کار ها در جنگل ها نگاه بنگاهی و اقتصادی است نه نگاه علمی و تخصصی و اینکه ما درختان را به قیمت می شناسیم و به طبیعت نگاه بنگاهی داریم خود شیوه غلطی است و بایدحفاظت از جنگل ها را سرمایه گذاری در طلای سبز بدانیم.

داودی به کشورهای توسعه یافته اشاره ای کرد و گفت :در این کشورها بیشتر نیاز چوبی خود را از طریق واردات انجام میدهند و به حفظ جنگل ها میپردازند و نگاه علمی به این موضوع که هر یک هکتار جنگل ضمن تولید ۲۵ تن اکسیژن ، از فرسایش خاک و آلودگی هوا نیز جلوگیری مینماید دارند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری فومن تاکید کرد؛جنگل و طبیعت باید به مردم سپرده شود تا مردم آن را حفظ کنند و دولت ها فقط ناظر بر عملکرد آنها باشند.

*نابودی جنگل و مرتع در سایه مشکلات اقتصادی  و اجتماعی
داوودی فرهنگ سازی را در این حوزه بهترین راهکارخواند و گفت: امروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی در نابودی جنگل و مرتع نقش بسزایی دارد.

وی در بخشی دیگر از این گفتگو به مشکلات مجموعه ادارات منابع طبیعی شهرستان اشاره و افزود: مدیریت یک اداره در درجه اول نیازمند وجود سخت افزار و ابزار مدیریتی می باشد و در کنارش نیروی کاری قوی و با تجربه و آموزش دیده که بتواند کار را به درستی انجام دهد ولی متاسفانه امروزه این اداره به جهت کمبود نیروی انسانی متخصص و همچنین کمبود اعتبار لازم به جهت پرداخت بموقع حقوق و مزایای پرسنل و هزینه های جاری مواجه میباشد .

وی افزود:اما با توجه به تمامی موارد این اداره با تمام توان در صیانت از اراضی ملی و جنگلی اهتمام ویژه دارد  و امیدوار است تا بتواند با کمک مردم گامی در راستای سیانت و حفاظت از جنگ و مرتع بردارد و پیشگام در مبارزه با تغییر کاربری ها در این مناطق باشد.

داودی با اشاره به اینکه یکی از چالش های ما درپرداخت هزینه های کارشناسی و دادرسی ها و ثبت پرونده های تخلف در دفاتر قضایی میباشد که متاسفانه این اداره پس از بررسی و تشکیل پرونده های تخلف به جهت عدم پرداخت هزینه های مربوطه از ادامه کار باز میماند و این موضوع سبب بزرگ تر شدن دایره تخلف توسط سودجویان اراضی ملی و قاچیچان جنگل میگردد .

*خودنمایی درختان در پشت بام ویلاها 

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری فومن با اشاره به بحث ساخت و ساز غیر مجاز با مجوز های صادره در اراضی گفت:امروز جنگل های هیرکانی که به عنوان نگین درخشانی در قلب گیلان می درخشد  این روزها حال و روز خوبی ندارد و درختانش بجای جنگل در پشت بام ویلاها خودنمایی می کنند.

داوودی اظهار کرد؛برا اساس اصل ۴۵ قانون اساسی و دستور العمل های صادره از ناحیه معاونت محترم پیشگیری از وقوع جرم تمامی دستگاههای اجرایی و ارائه دهنده خدمات از جمله _ادارات گاز ،برق،آب و … موظف گردیدند که قبل از ارائه هرگونه خدمات در خصوص وضعیت عرصه از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان استعلام نمایند .

وی تاکید کرد؛ نگاه همه ی ما باید به طبیعت و جنگل باید  نگاه ترویجی باشد نه نگاه خشم و غضب و ما برای حفظ آب و خاک از خود شروع و رفتارها را تغییر دهیم و منابع طبیعی را مردمی ببینیم .

وی مهمترین اقدامات این سازمان را در ترویج فرهنگ جنگلداری ، رعایت استاندارد ها و مجوزها در ساخت و ساز دانست و گفت: توزیع نهال و برگزاری دوره های آموزشی  از دیگر برنامه ماست.
وی خواستار شد تا برای مردم کار کنیم تا مردم بین مسئولان و خود فاصله احساس نکنند و ما را از خود ببینند و با ما در حفظ انفال و منابع طبیعی همکاری نمایند تا بتوانیم  این منابع ارزشمند را به نسل های بعد هدیه کنیم.

داودی با اشاره به اینکه از شروع فعالیت در این مجموعه از تاریخ ۱/۵/۹۸ توانستیم با راه اندازی سامانه الکترونیکی سامن پاسخ های استعلام سنواتی را در کوتاه ترین زمان ممکن تحویل مردم و مراجع مستعلم دهیم ضمنا توانستیم با رایزنی ها با اضافه نمودن یکدستگاه خودوری کمکدار به بدنه ی خودوریی اداره و همچنین احداث پایگاه اطفاء حریق در شهرستان و همچنین تعمیر و بازسازی فضای اداری گامی در جهت اصلاح امور داشته باشیم.

*رفع تصرف ۱۶۷ هکتار از اراضی ملی و جنگلی شهرستان
وی از رفع تصرف ۱۶۷ هکتار از اراضی ملی و جنگلی شهرستان خبر داد و گفت؛ که این مهم بر اساس تبصره ذیل ماده ۵۵ بدون پرداخت هزینه ای صورت پذیرفت .

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فومن از افق نگاه بلند مدت به شهرستان فومن خبر داد و گفت: ما با تهیه طرح های مرتعداری برای تمامی دامداران و مراتع آنها ممیزی و همچنین با ابلاغ نقشه های کاداستر تمامی نقشه های اجرای مقررات در شهرستان را به روز رسانی کردیم.

وی تاکید کرد؛ با به روز رسانی نقشه منابع طبیعی شهرستان، اراضی ملی در داخل طرح هادی مصوب روستایی را در غالب اجرای ماده ۴ تولید،عرضه و توزیع مسکن به اداره بنیاد مسکن واگذار خواهیم نمود .

داودی امیدوار شد تا باارائه خدمات زمینهای مردم را به مردم بر گردانده و دفاتر ارزیابی را برای رسیدگی کامل باز بگذاریم.

وی به پروژه های حوزه آبخیزداری شهرستان اشاره و افزود:ما پروژه هایی با اعتبار ۱ تا ۲ میلیارد تومان را بهره برداری و همچنین پروژهای مرتبط با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد تومان پیش بینی و پیشنهاد نمودیم که با اجرای آن در مناطق بالا دست از فرسایش خاک ، رانش و بروز سیل درپایین دست جلوگیری خواهد شد .

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فومن در خصوص مشکلات پیش آمده در روستای تیمور کوه آلیان خطاب به خبرنگار صفیر گیلان گفت:تصرفات در روستای تیمور کوه اکثرا” به صورت سنواتی در طرح هادی روستا بوده که با ابلاغ نقشه های کاداستر و واگذاری آن به اداره بنیاد مسکن انشالله این مشکل مهم مرتفع خواهد شد .

وی تشکیل و تنظیم پرونده در گذشته را از مهمترین اتفاقات این روستا خواند و گفت: امروزه بسیاری از اختلافات خانوادگی و شخصی باعث تشکیل این پرونده ها شده است.

داودی با اشاره به اینکه پرونده ها ی تشکیل شده پس از صدور رای و ابلاغ اجرای احکام طبق رای دستگاه قضا اجرایی و ما هیچ حب و بقضی با کسی نداشتیم و نداریم.
ایشان در پایان به اهمیت حفظ منابع طبیعی و انفال الهی که به امانت در دستان ماست اشاره نمود و از تمامی دستگاه های اجرایی و مردم درخواست نمود تا با همکاری و هماهنگی یکدیگر در نگهداری این نعمت بزرگ بیش از پیش تلاش نمایند .
گفتنی است ؛بر طبق آخرین آمارها شهرستان فومن دارای ۵۵ هزار هکتار جنگل و ۱۲.۵هزار هکتار اراضی مرتعی است.

تهیه و تنظیم/زلیخا صفری راسته کناری

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد