استاندار گیلان با بیان اینکه دولت سیزدهم به وعده های داده شده صادق است، ادامه داد: طبق وعده ای که به مردم این منطقه داده شد در روزهای آتی درختکاری در سراوان آغاز می شود و این منطقه را به طبیعت برمی گردانیم.

 به گزارش پایگاه خبری صفیر گیلان؛ دکتر اسدالله عباسی عصر امروز (سه شنبه ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۱)  با همراهی رئیس کل دادگستری گیلان و دیگر مسئولان ابتدا در محل اجرای طرح ساماندهی لندفیل سراوان حضور یافت و از نزدیک در جریان محو نمودن آثار زباله های دفن شده در سنوات گذشته قرار گرفت و پس از آن از مراحل اجرای طرح دیواره بندی محوطه  انباشت زباله و تصفیه خانه  شیرابه ی زباله های سراوان بازدید بعمل آورد.

 در این بازدید مشخص شد که پیمانکار مربوطه در مدت ۴ ماه گذشته، چهار و نیم هکتار از ۷ هکتار محوطه  بالای دپوی زباله سراوان را با خاک طبیعی محوطه سازی و آماده  کاشت نهال و رویش گیاهان طبیعی کرده است.

استاندار گیلان در این بازدید با بیان اینکه در حال حاضر پیمانکار بر ای محوطه سازی قسمت فوقانی دپوی زباله، ۵ درصد از برنامه زمانبندی جلوتر است، افزود: انتظار می رود پیشرفت کار ساماندهی لندفیل سراوان با همین جدیت حفظ شود تا علاوه بر ساماندهی محیطی، زمینه  کاهش شیرابه و همچنین تصفیه  کامل آن فراهم آید.

دکتر عباسی همچنین بر لزوم اتمام هرچه سریعتر دیواره سازی قسمت تحتانی دپوی زباله سراوان تاکید کرد و افزود: اتمام این دیواره سازی، سیمای کلی طرح را در راستای احیای طبیعی فضا تکمیل می نماید و موجب می شود آسیبهای محیط زیستی ناشی از دفع غیر بهداشتی زباله در سراوان ترمیم شود.

استاندار گیلان همچنین به متولیان شهرداری تاکید کرد که هرچه سریعتر فرایند کاشت نهال و احیای پوشش های گیاهی را در چهار و نیم هکتار از فضای آماده شده بر روی لندفیل سراوان آغاز نمایند.

منطقه سراوان در روزهای آتی با درختکاری به طبیعت برمی گردد!

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم به وعده های داده شده صادق است، ادامه داد: طبق وعده ای که به مردم این منطقه داده شد در روزهای آتی درختکاری در سراوان آغاز می شود و این منطقه را به طبیعت برمی گردانیم.

نماینده عالی دولت در گیلان در ادامه به قولی که به مردم منطقه سراوان مبنی بر حل مشکلات آنها داده بود اشاره کرد و گفت: در راستای عمل به قول خود پس از طی فرآیند تعیین پیمانکار از آبان ماه امسال، با مشخص شدن پیمانکار کار در این منطقه آغاز شد.

وی تصریح کرد: مصالح و امکانات در اختیار پیمانکار  قرار گرفته و شیرابه ها در حال کنترل است، ۲ خط تولید کود آلی نیز به مجموعه اضافه و پردازش شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

تشکر از همراهی مردم سروان

دکتر عباسی اضافه کرد: در مورد تفکیک زباله از مبدا نیز اقدامات خوبی انجام شده که امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم ۱۰۰ درصد تفکیک زباله از مبدا را اجرایی کنیم.

استاندار گیلان یاد آوری کرد: برای تثبیت کار و جلوگیری از اقدامات شتابزده باید چاه های خروج گاز و شیرابه تعبیه شود و نباید بعد از اتمام کار محل را فورا به حال خود رها شود؛ باید پاسخگو باشیم.

وی پیشرفت کار را رضایت بخش اعلام کرد و افزود: نسبت به زمانی که داریم وضعیت کار رضایت بخش بوده و با سرعت بخشی به کار می خواهیم با حداکثر امکانات ساماندهی این منطقه را در کمترین زمان ممکن به پایان برسانیم.

وی ضمن تشکر از همراهی مردم سروان به دلیل آسیب هایی که طی سالیان متمادی تحمل کرده اند، گفت: با تشکیل دولت سیزدهم و دستور رئیس محترم جمهوری ، بازدید وزیر محترم کشور و بکارگیری همه ظرفیت‌ها همکاری دستگاه‌ها و نهادها برای جلوگیری از ورود زباله اقدام به حلقه بندی دسته ها اعم از تفکیک زباله از مبداء، کود آلی، بهسازی و ساماندهی شیرابه ها کردیم تا براساس زمانبندی تعیین شده کار پایان یابد و دیگر زباله ای به این محل وارد نشود.

استاندار گیلان زمانبندنی اتمام این پروژه را یکساله اعلام کرد و افزود: امکان تاخیر در اتمام پروژه به دلایل مختلف وجود دارد اما به این معنا نیست که کار معطل می ماند با افزایش نیروی کار و ماشین آلات این اقدامات باید انجام شود تا بتوانیم به وعده خود عمل کرده و کار را نهایی کنیم .

*رئیس کل دادگستری گیلان: تداوم روند اقدامات مسئولان در حوزه  پسماند و محیط زیست به حصول نتایج مطلوب منتهی می شود

رییس کل دادگستری گیلان نیز در این بازدید با قدردانی از تلاشهای صورت گرفته در خصوص ساماندهی محل دفع زباله سراوان، تدابیر استاندار در این خصوص را ستود و ادامه  این روند را منجر به بازگشت آن به دامان طبیعت و پاسخی درخور به مطالبات مردم منطقه دانست و افزود: درحال حاضر شرایط فعلی لندفیل سراوان بسیار متفاوت تر از گذشته است و ادامه  این روند می تواند یکی از اولویتهای مهم استان در حوزه  پسماند و محیط زیست را به حصول نتایج مطلوب منتهی سازد.

حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی همچنین خطاب به پیمانکاران فعال در طرح های ساماندهی لندفیل سراوان و طرح توسعه  کارخانه کود آلی رشت گفت: هرگونه اهمال و اخلال در روند تحقق اهداف پیش بینی شده که منجر به نارضایتی عمومی شود، مصداق ترک فعل و قابل پیگیری در محاکم قضایی ست.

*دادستان مرکز گیلان: روند احیا و بازسازی محل دفن زباله  سراوان امیدبخش و مطابق با وعده ها است

سید مهدی فلاح میری، دادستان مرکز استان نیز به عنوان مدعی العموم، روند احیا و بازسازی محل دفن زباله ی سراوان را امیدبخش و مطابق با وعده های ارایه شده دانست و با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی تا پایان فرایند کار و در راستای احقاق مطالبات بحق مردم، طرح ساماندهی زباله در سراوان را پیگیری می نماید ، افزود: در حال حاضر مجموع دست اندرکاران و متولیان امر بطور جد در تلاشند تا برنامه های پیش بینی شده در این طرح را طبق تاکیدات استاندار عملی نموده و موجبات رضایت عمومی و احیای طبیعت منطقه را همراه با کاهش آلایندگی های محیط زیستی فراهم نمایند.

*نظارت استاندار و اعضای شورای تامین گیلان بر آخرین وضعیت کارخانه کودآلی

استاندار در راس اعضای شورای تامین گیلان پس از سراوان ، در محل کودآلی لاکان رشت حضور یافت و از نزدیک در جریان نحوه  اتمام و بهره برداری از خط دوی این کارخانه قرار گرفت.

دکتر عباسی در این بازدید هم دستورات لازم را جهت گره گشایی از آخرین فرایندهای اجرای طرح و نصب تجهیزات و دستگاههای مرتبط با آن صادر نمود.