آیین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری استان گیلان با حضور مصدق معاون اول قوه قضائیه و جمعی از مقامات ارشد نظامی، اجرایی و قضایی صبح امروز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صفیر گیلان؛آیین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری استان گیلان با حضور حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضائیه و جمعی از مقامات ارشد نظامی، اجرایی و قضایی صبح امروز برگزار شد.

 حمزه خلیلی رئیس کل سابق دادگستری استان گیلان با اشاره به اینکه انسان رنج‌های متعددی را در طول حیات خویش متحمل می‌شوند اظهار داشت: یکی از رنج‌های آدمی، رنج فراق است که آن را در زندگی به صورت‌های مختلف تجربه خواهد کرد.

وی فراق از دنیا (مرگ)، فراق و دست شستن از تعلقات مادی و دنیایی و همچنین فراق از دوستان و آشنایان را از گونه‌های فراق برشمرد و افزود: جدایی و فراق از دوستان و نزدیکان از سخت‌ترین تجربه‌های انسان در زندگی است.

حمزه خلیلی با قدردانی از کوشش‌ها و تلاش‌های همکاران قضایی و اداری در پیشبرد اهداف قضایی و انسجام و همفکری و وحدت قضایی در تحقق عدالت اجتماعی در استان گیلان خاطر نشان کرد: تمامی این تلاش‌ها و اقدامات در راستای تحقق حقوق عامه صورت گرفت و همیاری مدیران اجرایی استان در این مسیر قابل تقدیر و تشکر است.

مصدق معاون اول قوه قضائیه نیز در این نشست با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در حفظ دین و نظام اسلامی بصیرت است افزود: بصیرت به معنای تعقل و اندیشه عمیق است و برخورداری از بصیرت موجب‌عدم انحراف انسان در زندگی است.

وی با اشاره به واقعه تاریخی غدیر خم اظهار داشت: در روز غدیر خم پیام مهمی از سوی خدا و توسط پیامبر و با حضور حدود ۱۲۰۰ نفر از مردم آن عصر ابلاغ شد ولی ۷۰ روز بعد ماجرای سقیفه اتفاق افتاد که ناشی ازعدم بصیرت مردم آن روزگار بود.

مصدق شاخص بصیرت در زمان کنونی را دنباله روی و تبعیت از ولی فقیه عنوان نمود و گفت: اطاعت از فرامین رهبری بدون افراط و تفریط از راه‌های نجات از خدعه‌ها و نیرنگ‌های دشمنان است.

وی در ادامه به بیان جنایت‌ها و ظلم‌هایی که برخی گروهک‌ها در اوایل انقلاب و دهه ۶۰ بر مردم ایران روا داشتند پرداخت و افزود: امروز نظام قضایی مقتدرانه گروهک‌های خائن به انقلاب و مردم را تعقیب نموده و برای آنان پرونده قضایی تشکیل داده است و به زودی شاهد اضمحلال آنان خواهیم بود.

معاون اول قوه قضائیه با تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی رئیس کل سابق دادگستری استان گیلان برای ایشان در سمت جدید ریاست دادگستری استان خراسان رضوی آرزوی توفیق کرد.

ارتقاء سطح تعامل با سطوح مردمی حاکمیتی و صنفی با حفظ مبانی استقلالی

صادقی نیارکی رئیس کل دادگستری استان گیلان نیز با قدردانی از تلاش‌های جهادی حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی، خدمت در جوار حضرت ثامن الحجج را توفیق و نعمتی بزرگ بر شمرد و آن را در نتیجه خدمت گزاری به مردم و کارخالصانه در مسیر الهی عنوان کرد.

وی در ادامه با ذکر خطبه امام حسین علیه السلام در تبیین اهداف قیام عاشورا اظهار داشت: حضرت سید الشهداء در این خطبه می‌فرماید: «اَللّهُمَّ إِنَّکَ تَعْلَمُ إِنَّهُ لَمْ یَکُنْ مَا کَانَ مِنَّا تَنافُساً فِی سُلْطان، وَ لا التماساً مِنْ فُضُولِ الْحُطامِ وَ لکِنْ لِنَرَیَ الْمَعالِمَ مِنْ دِینِکَ، وَ نُظْهِرَ الاِصْلاحَ فِی بِلادِکَ، وَ یَأْمَنَ الْمَظْلُومُونَ مِنْ عِبادِکَ، وَ یُعْمَلُ بِفَرَائِضِکَ وَ سُنَّتِکَ وَ أَحْکامِکَ»؛ «خداوندا! تو می‌دانی که آنچه از ما صورت گرفت، به خاطر رقابت در امر زمامداری و یا به چنگ آوردن ثروت و مال نبود، بلکه هدف ما آن است که نشانه‌های دین تو را آشکار سازیم و اصلاح و درستی را در همه بلاد بر ملا کنیم تا بندگان مظلومت آسوده باشند و فرایض و سنّت‌ها و احکامت مورد عمل قرار گیرد».

رئیس شورای قضایی استان با ذکر این حدیث افزود: امام حسین علیه السلام به دلیل فساد در جامعه و از بین رفتن نشانه‌های دین قصد اصلاح جامعه را داشت و جان خود را در این مسیر تقدیم نمود.

وی در پایان دفاع توامان از حقوق مردم و دولت، نگاه حمایتی از تمامی مبانی حاکمیتی و صنفی، ارتقاء سطح شاخص‌های قضایی و نظارتی و بازرسی، ارتقاء سطح تعامل با سطوح مردمی حاکمیتی و صنفی با حفظ مبانی استقلالی، ظرفیت‌سازی از فرصت‌های موجود و اتکاء بر توان مجموعه دستگاه قضایی را از برنامه‌های خود در دادگستری گیلان برشمرد و گفت: از تمامی ظرفیت‌ها و توان بالقوه دادگستری و سازمان‌های تابعه برای پاسخگویی به انتظارات ضابطه‌مند و قانونی مردم بهره گرفته و با توجه به مبانی زیر ساخت‌ها و توسعه استان در پیشبرد سیاست‌های قوه قضائیه تلاش خواهم کرد.

در پایان این مراسم از زحمات  حمزه خلیلی رئیس کل سابق دادگستری استان گیلان با اهدای لوحی از سوی ریاست قوه قضائیه قدردانی شد و  صادقی نیارکی با ابلاغ رئیس قوه قضائیه به سمت ریاست کل دادگستری استان گیلان منصوب شد.

  • نویسنده : تنظیم؛زلیخا صفری