امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 24 October , 2021
امروز : یکشنبه, ۲ آبان , ۱۴۰۰ - 18 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 17316
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰ | 3379 بازدید | ارسال توسط :

نگاه تخصصی به مراکز فرهنگی ،هنری نیاز امروز جامعه است/ ضرورت توجه به دغدغه‌های کودکان حاشیه شهر/فرهنگ‌سازی در کودکان، لازمه‌ی پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی

    به گزارش صفیر گیلان، در نشست مدیر کل کانون پرورش فکری کودکو نوجوان استان با اعضای شورا و مسوولان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت که صبح امروز به منظور نیاز‌سنجی و بررسی همکاری‌های متقابل در جهت توسعه‌ی فعالیت‌های فرهنگی کودک و نوجوان برگزار شد. نگاه تخصصی، نیاز امروز جامعه مدیر کل کانون […]

نگاه تخصصی به مراکز فرهنگی ،هنری نیاز امروز جامعه است/ ضرورت توجه به دغدغه‌های کودکان حاشیه شهر/فرهنگ‌سازی در کودکان، لازمه‌ی پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی

 

 

به گزارش صفیر گیلان، در نشست مدیر کل کانون پرورش فکری کودکو نوجوان استان با اعضای شورا و مسوولان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت که صبح امروز به منظور نیاز‌سنجی و بررسی همکاری‌های متقابل در جهت توسعه‌ی فعالیت‌های فرهنگی کودک و نوجوان برگزار شد.
نگاه تخصصی، نیاز امروز جامعه
مدیر کل کانون گیلان در این نشست با بیان اینکه  تخصصی‌شدن مراکز فرهنگی هنری از ضروریات امروز جامعه است گفت: سمت‌و سو بخشیدن به فعالیت‌ها و توجه به نیاز‌های امروز مخاطبان از خواسته‌های جامعه است.

وی افزود: راه‌اندازی مرکز تولید تئاتر و هم‌چنین حرکت درجهت گشایش مرکز تخصصی علوم و فنون در مراکز کانون رشت گامی درهمین مسیر است.
اسفندیارضیائی در ادامه گسترش عدالت اجتماعی و فرهنگی را از اهداف کانون پرورش فکری مطرح نمود و گفت: تبیین فرهنگ شهرنشینی با تکیه بر فرهنگ بومی محلی بایستی در جامعه شهری نهادینه شود.

ضیایی ارایه‌ی آموزش سبک زندگی ایرانی اسلامی در مراکز فرهنگی هنری و هم‌چنین تدوین بسته‌های آموزش حقوق شهروندی ازدیگر برنامه‌های کانون به منظور تحقق همین اهداف است.
مدیر کل کانون گیلان  هم‌چنین تمرین مهارت‌های زندگی از سوی کودکان و نوجوانان را ضروری خواند و با تاکید بر ضرورت هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه گفت: همراه‌سازی خانواده‌ها نیز از اولویت‌هایی است که باید مد نظرقرارداشته‌باشد.
اشاره به سخنان مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) درباره‌ی لزوم ارایه‌ی کتاب و محصولات فرهنگی برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی دیگر محور سخنان ضیائی بود.

ایشان با برشمردن ظرفیت‌های کانون در این زمینه، همراهی تمامی دستگاه‌های فرهنگی را در عرضه‌ی محصولات فرهنگی کانون خواستارشد.
اثر‌بخشی فعالیت‌های فرهنگی در گِرو هم‌افزایی
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت نیز اهمیت پرداختن به مسایل شهری و فرهنگ شهرنشینی را مورد توجه قرارداد و افزود: لازمه‌ی این امر هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی و ارایه‌‌ی آموزش‌های مناسب به جامعه، به ویژه کودکان و نوجوانان است.
محمد حسن عاقل‌منش درعین حال تشکیل کارگروه‌های مشترک، گسترش همکاری‌های دو و چند جانبه و تدوین برنامه‌های یک‌ساله را از اولویت‌ها برشمرد با اشاره به ظرفیت‌های گسترده کانون گفت: از همراهی این مجموعه‌ی فرهنگی در رونق‌بخشی به فعالیت‌«سرای محلات» و «بوستان کتاب» شهرداری رشت استقبال می کنیم.
ضرورت همراهی با کانون در عرضه‌‌ی کتاب و محصولات فرهنگی ازجمله سخنان عاقل منش بود و وی از برنامه‌ریزی برای ارایه‌ی محصولات فرهنگی کانون پرورش فکری در فروشگاه‌های معتبر و هم‌چنین اختصاص غرفه‌های رایگان در نمایشگاه‌های سطح شهر رشت به این دستگاه فرهنگی خبرداد.
بسترسازی، لازمه‌ی توسعه‌ی فرهنگی
اهمیت ارایه‌ی فعالیت‌های کودک و نوجوان در قالب‌های مناسب و متناسب با این گروه‌های سنی، ازجمله موضوع‌هایی بود که رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهر رشت به آن اشاره داشت.
علیرضا حسنی درهمین زمینه ایجاد بستر‌های مناسب را لازمه‌ی توسعه‌ی فرهنگی دانست و با اشاره به اینکه فعالیت ‌در این زمینه نیازمند برنامه‌ریزی مدون و طولانی مدت است، اضافه‌کرد: فعالیت خانه‌های کودک، خانه‌های خلاقیت و سرای محلات سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداریبه همین منظور برنامه‌ریزی و اجرامی‌شود.
این مسوول فرهنگی درعین حال همراهی با کانون در ارایه‌ی فعالیت‌های هدف‌مند به مخاطبان را مهم توصیف‌ و از برنامه‌های کتاب‌خانه سیارشهری ونمایش‌های خیابانی به عنوان فرصتی مناسب یادکرد.

ضرورت توجه به دغدغه‌های کودکان حاشیه شهر
ضرورت توجه به کودکان و نوجوان حاشیه شهر‌ها و هم‌چنین لزوم پرداختن به دغدغه‌های آنان از مواردی بود که ناصر محجوب، دبیر کمسیون فرهنگی به آن اشاره‌کرد.
فرهنگ‌سازی، لازمه‌ی پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی
معاونت امور اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت نیز فرهنگ سازی درجامعه، به ویژه درمیان کودکان و نوجوانان را لازمه‌ی پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی خواند و ازنقش و جایگاه کانون پرورش فکری در این میان سخن‌گفت.
محمد رضا علیزاده در همین حال همکاری با کانون در زمینه آشناسازی جامعه با حقوق کودک، پیام رسانی با استفاده از تابلو‌های شهری و هم‌چنین اجرای برنامه‌های مشترک را بیان‌گر تعامل و همکاری سازنده دستگاه‌های فرهنگی برشمرد و بر ضرورت گسترش این همکاری‌ها در سایه‌ی امضای تفاهم‌نامه تاکید‌کرد.
هنر ابزار تربیتی مناسب
کارشناس فرهنگی کانون استان گیلان نیز به آموزه‌های هدف‌مند مربیان کانون اشاره و با بیان این‌که کتاب‌ و فعالیت‌های این دستگاه فرهنگی حاوی مطالب ارزشی و موضوع‌هایی پیرامون خوب زیستن است، گفت: نگاه ویژه به اندیشه‌های بزرگان نیز از جمله فعالیت‌ مهم مراکز فرهنگی هنری کانون محسوب می شود.
اکرم السادات حسینی در ادامه هنر را تاثیر‌گذارترین ابزارتربیتی عنوان‌ کرد و همراهی افزون‌ترتصمیم‌گیرندگان شهر رشت را در ارایه‌ی خدمات فرهنگی بهتر به کودکان و نوجوانان خواستارشد.
گفتنی است این نشست صبح امروز و در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان رشت صورت‌گرفت.

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد