فرماندار شفت از معرفی روستای چناررودخان بعنوان روستای سبز و آغاز مجدد آموزش و فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا در روستاهای این شهرستان با همکاری بخشداران، دهیاران و مشارکت مردم خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری صفیر گیلان ؛ یاسر ریاضی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان  به ریاست فرماندار و سایر اعضا در فرمانداری امروز دوشنبه ۱۱تیرماه برگزار شد گفت:. تفکیک زباله از مبدا مهم‌ترین رویکرد ماست.

 در این جلسه مهدی نقدی فرماندار شهرستان شفت اظهار داشت:  آموزش، نقش مهمی در مدیریت پسماند روستایی ایفا می‌کند بر همین اساس باید بتوانیم میزان زباله‌های روستایی را کاهش دهیم.

وی افزود: اساسی‌ترین راه کاهش معضلات محیط زیست، آموزش و جداه سازی و تفکیک زباله از مبدا است.


فرماندار شفت با بیان اینکه باید تولید زباله در مبدا را به حداقل برسانیم، بیان کرد: این امر مهم با مشارکت و همکاری مردم محقق خواهد شد. ایشان با بیان اینکه مشارکت‌های عمومی گامی اساسی در مدیریت پسماند است، ادامه داد: طرح تفکیک زباله از مبدا باید در روستاها اجرایی شود و بخشداران باید این موضوع را با جدیت پیگیری نمایند.
نقدی با بیان اینکه اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ نیازمند بسیج همگانی است و همه مردم باید در این طرح مشارکت کنند، تصریح کرد: تفکیک نکردن زباله‌های تر و خشک از مبدأ مشکلات زیادی را برای بازیافت و استفاده دوباره از این طلای کثیف به وجود می‌آورد و اگر فرهنگ جداسازی در خانواده‌ها نهادینه شود از صرف بسیاری از هزینه‌ها برای جداسازی پسماند در کارخانه جلوگیری می‌شود.
فرماندار شفت تفکیک زباله از مبدا و بازیافت را مؤلفه اصلی در مدیریت صحیح پسماند ارزیابی کرد و افزود: برای آنکه بتوان این تهدید بزرگ را به فرصت تبدیل کرد سه اصل مهمِ کاهش تولید زباله، استفاده مجدد و بازیافت را باید همواره در مدیریت پسماند در نظر گرفت و این مسائل باید به طور ویژه فرهنگ‌سازی شود و همه شهروندان خود را ملزم به رعایت آن بدانند.

فرماند همچنین با اشاره به اینکه روستای چناررودخان به عنوان روستای سبز در شهرستان معرفی شده است، افزود: باید تلاش نمود که تمامی روستاهای این شهرستان عاری از تولید زباله باشند و ساکنین روستاهای شهرستان نسبت به پاکسازی و تفکیک زباله از مبدا در منازل خود اهتمام وِیژه داشته باشند تا از بروز خطرات و معضلات زیست محیطی جلوگیری به عمل آید تا محیط زیست پاکی را داشته باشیم.
ایشان با اشاره به فرارسیدن تعطیلات تابستان و هجوم مسافران به مناطق گردشگری و ییلاقی بیان کرد: در راستای حفظ پاکیزگی و جمع آوری زباله در مناطق جنگلی و تفرجگاه‌ها بخشداران با هماهنگی دهیاران روستاها جلساتی را در خصوص اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا را در دستور کار قرار دهند و شنبه‌های محیط زیستی پاک در شهرستان شفت به صورت منظم هر هفته با حضور دستگاه‌های اجرایی و مردم انجام میشود.

 در این نشست مقرر شد آموزش و فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا در روستاهای این شهرستان با همکاری دهیاران و بخشداران و با مشارکت مردم مجددا آغاز گردد