امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 27 November , 2021
امروز : شنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۰ - 22 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 22309
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲ | 1850 بازدید | ارسال توسط :

کتاب و کتابخوانی به روش سنتی هرگز کهنه نمی شود /فرهنگ کتابخوانی طبق آمارها هنوز در شهرستان شفت نهادینه نشده است/لزوم ذائقه سازی و ارتباط موثر با مخاطب در دستور کار کتابخانه های عمومی

صفیر گیلان/زلیخا صفری؛نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت با حضور پریسا کرمی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ، شهرداران،دستگاه های ذیربط و معتمدین فرهنگیپیش از ظهر امروز – دوشنبه – به ریاست محمدرضا محسنی فرماندار شفت در سالن اجتماعات میرزای شفتی برگزار شد . در این نشست ابتدا زینب عزیزپور رئیس اداره کتابخانه های عمومی […]

کتاب و کتابخوانی به روش سنتی هرگز کهنه نمی شود /فرهنگ کتابخوانی طبق آمارها هنوز در شهرستان شفت نهادینه نشده است/لزوم ذائقه سازی و ارتباط موثر با مخاطب در دستور کار کتابخانه های عمومی

صفیر گیلان/زلیخا صفری؛نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت با حضور پریسا کرمی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ، شهرداران،دستگاه های ذیربط و معتمدین فرهنگیپیش از ظهر امروز – دوشنبه – به ریاست محمدرضا محسنی فرماندار شفت در سالن اجتماعات میرزای شفتی برگزار شد .

در این نشست ابتدا زینب عزیزپور رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شفت با ارائه گزارش از وضعیت موجود کتابخانه های شهرستان و میزان دریافت نیم درصدی از طرف شهرداران گفت: کتابخانهروستای کلاشم در بین کتابخانه های روستایی گیلان با دارا بودن بخش های مستقل و امکانات کاملترین کتابخانهاست.

وی یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در میزان استقبال از کتاب و کتابخانه را رفت و برگشت به کتابخانه  خواند و گفت: کتابخانه شهر شفت به علت دور بودن از مرکز شهر کمی برای شهروندان و علاقمندان به کتاب مشکلاتی را ایجاد می کند.

عزیزپور از برگزاری نمایشگاه کتاب ، مسابقات کتابخوانی ،نشست کتابخوان،پویش کتابخوانی،جشنواره ها و … خبر داد و گفت: برگزیده شدن کتابخانه عمومی روستای کلاشم در بین کتابخانه های روستایی گیلان از افتخارات نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان شفت است.

لزوم ذائقه سازی و ارتباط موثر با مخاطب در دستور کار کتابخانه های عمومی

پریسا کرمی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ضمن تقدیر از صاحب نظران و اندیشمندان حوزه کتاب در این نشست گفت: در خواندن و مطالعه سیر شدن و اشباعی وجود ندارد. ما باید مخاطب را شناسایی کنیم و مناسب با روحیات و ذائقه او برایش کتاب فراهم کرده و به او جهت بدهیم.

پریسا کرمی کتابخانه ها

پریسا کرمی کتابخانه ها

وی با اشاره به اینکه تمرکز جمعیت در شهرستان شفت در بافت روستایی است گفت:برای دسترسی روستائیان به کتاب در روستاهای شهرستان از آیتم جایگزین خودرو ی سیار کتابدار و کوله کتاب بهره بگیریم .

کرمی بهره گیری از ابزار ها را بهترین روش برای جذب مخاطب خواند و گفت: ایجاد المان کتاب توسط شهرداران و نصب پوسترین بهترین ابزار ترویج کتابخوانی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان  ارتقاء شاخص مطالعه را بهترین رویکرد نهاد کتابخوانه های عمومی خواند و گفت: استفاده از ظرفیت های آموزش و پرورش و قصه خوانی و هدایت مادران و کودکان  به سمت کتاب  و … بهترین روش است.

وی در پایان خواستار پرداخت نیم درصدی شهرداری شفت شد و گفت: برای شهرداری شفت ۲۵ میلیون در نظر گرفته شده که تا امروز ۲ میلیون پرداخت شده است.

کتاب و کتابخوانی به روش سنتی هرگز کهنه نمی شود
فرماندار شفت در این نشست ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) اظهار داشت : فرهنگ مجموعه ای از آداب و رسوم و سنت ها است که ترویج و تبدیل آن به هنجارهای اجتماعی نیازمند آگاهی آحاد جامعه است و آگاهی بدون مطالعه محقق نمی شود .


محسنی با اشاره به اینکه  تاریخ ، تکرار حوادث و رویداد ها است که تنها شکل و زمان وقوع آن تفاوت داردگفت:  مطالعه ی فرهنگ و تاریخ یک جامعه باعث می شود تا مردم با آگاهی در  برنامه ریزی و مدیریت آن مشارکتکنند.
محسنی با اشاره به اینکه آمار سرانه مطالعه در شهرستان شفت توسط دستگاه های ذیربط  بررسی و سنجش شود گفت: نتیجه این بررسی و  امار با امار  استان و شهرستانهای کشور مقایسه تا افق راهبردی بدست اید که کجا هستیم.

فرماندار شفتافزود: برنامه ریزی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی نیازمند اطلاعات جامع و بهره گیری از ظرفیت های مردمی و اقشار مختلف است .
وی در ادامه با بیان اینکه بهره گیری از فناوری های نوین و ابزار الکترونیکی کتابخوانی به مفهوم کم توجهی به کتاب نیست گفت : کتاب و کتابخوانی به روش سنتی ریشه در جامعه دارد و هرگز کهنه نمی شود .

فرماندار شفت کتاب و کتابخوانی را ریشه جامعه دانست و گفت: در کنار فرهنگ قبلی  ،فرهنگ جدید کتابخوانی را نیز داشته باشیم.

محسنی با اشاره به اینکه اگر مجلل ترین کتابخانه ها را  با بهترین  کتابها داشته باشیم ولی جمعیت  علاقمندان به مطالعه نداشته باشیم موفق نیستیم گفت: فرهنگ کتابخوانی اگر به یک باور عمومی در بیاید ما موفق هستیم .
ایشان  بر لزوم نگاه راهبردی و بلند مدت به توسعه زیرساخت های کتابخوانی در این شهرستان تاکید نمود و افزود : کتابخوان ، همچون تشنه ای است که به دنبال آب می گردد و کتابخانه را می یابد .
وی با اشاره به اینکه زمین های مورد تعرفه شهرداری شفت برای ساخت ساختمان اداره کتابخانه های عمومی باید قبل از معرفی مورد بررسی و ارزیابی های حقوقی قرار  می گرفت گفت: بدیهی است که از دست دادن زمان و فرصت ها به سود این شهرستان نیست .

محسنی با اشاره به اینکه اگر در سال ۹۵ استارت پروژه کتابخانه ای عمومی شهر شفت زده می شد ما امروز با این هجمه از مشکلات روبرو نبودیم گفت: بودجه شهرستان شفت نسبت به سال گذشته با شش میلیار کاهش بسته شده و من نمی توانم هزینه پروژه را در اعتبارات ببینم.
فرماندار شفت  با بیان اینکه  مشکلات کتابخانه عمومی شهر شفت و ظرفیتهای شهرستان در این حوزه  به عنوان یک نگاه راهبردی در برنامه ها مطرح و دیده شود گفت: اگر در حد گفتمان  و جلسه باشد ما هیچ خروجی نخواهیم داشت.
محسنی در پایان با اشاره به اینکه رتبه شهرستان شفت در شاخص های کتابخوانی باید ارتقا یابد و آمار ها قابل قبول نیست گفت: : توسعه کتابخوانی در روستاها و تبدیل مدارس متروکه مناسب به کتابخانه در این مناطق می تواند راهکار مناسبی برای بهبود جایگاه کتاب و کتابخوانی گردد .

ایشان تاکید کردند؛امروز کتاب در کتابخانه ها خاک می خورند و به عنوان یک دکور تزئینی در منازل هستند گفت:جای تاسف است که کتاب دکوری باشد در خانه هایمان  و نیاز است در این حوزه فرهنگ سازی ها با حضور احاد جامعه  از جمله ظرفیت روحانیون،گروهای مردم نهاد و شوراها و دهیاران و خیران بیشتر شود.
در نشست کتابخانه های عمومی شهرستان شفت شهردارشفت و احمد سر گوراب و   معتمدین و فعالان فرهنگ کتاب و کتابخوانی به بیان نظرات پرداختند. .

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد