امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Thursday, 23 September , 2021
امروز : پنج شنبه, ۱ مهر , ۱۴۰۰ - 16 صفر 1443
شناسه خبر : 17515
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷ | 13252 بازدید | ارسال توسط :

گرمای هوا و حجم بالا و بی امان آتش سوزی ها در رشت/مصـدومیت و گـرما زدگی تنی چند از آتش نشانان

به گزارش صفیر گیلان؛ بابک رمضانی رییس سازمان آتش نشانی ضمن اشاره به گرمای هوا و کاهش رطوبت زمین از افزایش تعداد شمار آتش سـوزی ها خبـر داد.   ساعت ها تلاش برای اطفای آتش سـوزی علفـزارها در ابتدا بابک رمضانی با تاکید بر اینکه تنها در ۱۴ روز نخست تیر ماه سال ۹۷ آتش […]

گرمای هوا و حجم بالا و بی امان آتش سوزی ها در رشت/مصـدومیت و گـرما زدگی تنی چند از آتش نشانان

به گزارش صفیر گیلان؛ بابک رمضانی رییس سازمان آتش نشانی ضمن اشاره به گرمای هوا و کاهش رطوبت زمین از افزایش تعداد شمار آتش سـوزی ها خبـر داد.

 

ساعت ها تلاش برای اطفای آتش سـوزی علفـزارها

در ابتدا بابک رمضانی با تاکید بر اینکه تنها در ۱۴ روز نخست تیر ماه سال ۹۷ آتش نشانان و تیم های امداد و نجات سازمان آتش نشانی ۳۳۲ مورد حـریق، حادثه و خدمات ایمنی را پوشش دادند،  افزود: تنها از این تعداد ۷۶ مورد آن متعلق به آتش سوزی منزل مسکونی، تجاری، خودرو و….  ۱۲۱ مورد مربوط به اطفای عملیات های نفس گیر آتش سوزی علفزار و ضایعات بوده است.

   

آتش سوزی های تعمدی علفزارها

رمضانی به نزدیکی آتش سـوزی علفزارها به منازل مسکونی اشاره کرد و گفت: اکثریت آتش سوزی ها تعمدی و جهت هرس و تسطیح زمین رخ می دهد که متاسفانه تاکنون این بی توجهی ها موجبات سرایت و آتش گرفتن چندین خانه را نیز فراهم کرده  است.

مصـدومیت و گـرما زدگی تنی چند از آتش نشانان

وی در ادامه با اشاره به اینکه تنها در ۱۴ روز از تیر ماه سال جاری ۱۷ تن از آتش نشانان از ناحیه چشم، پا، صورت، گردن و….. همچنین گرمازدگی و دود گرفتگی دچار مصدومیت شده اند، افزود: اطفای آتش سـوزی های مسکونی و تجاری بخصوص علفزارها و ضایعات با توجه به گرمای هوا و طولانی شدن زمان عملیات در کنار استهلاک شدید خودروهای اطفایی، تجهیزات و ادوات آتش نشانی موجبات خستگی شدید آتش نشـانان را نیز فراهم می کند.

مسیر های صعب العبور و آتشی که با بیل در حاشیه شهر و روستاها ی رشت خاموش می شود

رمضانی با اشاره به رسالت یک آتش نشان که حفظ مال و جان شهروندان از خطرات و آتش سوزی هاست، ادامه داد: در برخی از عملیات های اطفای آتش سوزی علفزار، مسیر های صعب العبور مانع از ورود خودروهای عملیاتی به نزدیکی محل آتش سوزی هاست، اما تلاش آتش نشانان برای خاموش کردن آتش با هر ابزاری قابل ستایش است چرا که هیچ عاملی باعث کوتاهی یک آتش نشان در جهت حفظ رسالت اش نخواهد شد.

رییس سازمان آتش نشانی با بیان اینکه به همت و تلاش مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر رشت طی سال های گذشته از ۵ ایستگاه به ۱۴ ایستگاه آتش نشانی بخصوص در مناطق کم بـرخوردار رسیده ایم، افزود: افزایش تراکم شهر و جمعیت شهـری انتظار شهروندان از آتش نشانان را بیش از پیش افزایش داده که این مهم با افزایش شمار آتش نشانان مطابقت ندارد و با توجه به گذراندن دو مرحله آزمون استخدام آتش نشان و دریافت نیرو همچنان با کمبود نیـروی انسانی مواجه هستیم.

وی ضمن اشاره به رونمایی و بهره گیری از۶ خودروی جدید اطفایی به ناوگان خودرویی سازمان آتش نشانی رشت که بواسطه آن میانگین قدمت خودروهای آتش نشانی از ۲۵ سال به ۲۲ سال کاهش یافته، تصریح کرد: در یک بازدید کوتاه از خودروهای مستقر در ایستگاه های آتش نشانی حتی توسط یک فرد عادی می توان به وضوح شاهد اثرات حفظ، تامین و نگهداری خودروها توسط آتش نشانان شهر بود که توانسته همچنان با وجود کمبود ناوگان خودرویی موجبات افزایش عمر بهره وری خودروهای عملیاتی را فراهم کند.

درخواست از سازمان های نظارتی و شهروندان

در پایان بابک رمضانی رییس سازمان آتش نشانی رشت ضمن درخواست اقدامات عاجل و بازدارنده توسط سازمان های نظارتی متولی جهت جلوگیری از این گونه اقدامات خطر آفرین و بحران زا که جان و مال عده ای از مال سوختگان را به مخاطره انداخته است، از شهروندان فهیم شهر خلاق خواست تا با توجه به گرم تر شدن هوا و کاهش رطوبت زمین در کنار رعایت نکات ایمنی و آتش نشانی نسبت به پیشگیری از آتش سوزی علفزارها، بخصوص جنب منازل مسکونی، اماکن و دیوارهای پوشیده از عایق”ایزوگام”  هوشیار تر باشند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد