به گزارش صفیر گیلان از شفت ، محمدرضا محسنی فرماندار شفت در نشست هم اندیشی به منظور ترویج نوغانداری و صنایع فرادستی در مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران در روستای راسته کنار این شهرستان گفت : کشت نهال توت و گسترش آن در روستاهای شفت یکی از برنامه های دولت در شفت است. وی با […]

به گزارش صفیر گیلان از شفت ، محمدرضا محسنی فرماندار شفت در نشست هم اندیشی به منظور ترویج نوغانداری و صنایع فرادستی در مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران در روستای راسته کنار این شهرستان گفت : کشت نهال توت و گسترش آن در روستاهای شفت یکی از برنامه های دولت در شفت است.

IMG_2621

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی و لزوم توجه به اشتغال پایدار افزود : صنعت نوغانداری باید بیش از پیش در شهرستان شفت احیا شود تا با بهره گیری از آن بخشی از مشکل اشتغال جوانان رفع شود.

فرماندار شفت با بیان اینکه درخت توت یکی از ملزومات اصلی نوغانداری است افزود : کشت نهال توت در حاشیه ۵۵۰ هکتار آببندان این شهرستان می تواند سبب گسترش نوغانداری و کسب درآمد پایدار گردد و توتستان های حاشیه این آببندان ها می تواند به رونق گردشگری و بوم گردی نیز کمک کند .

وی با اشاره به اینکه شفت یکی از شهرستان های پیشرو در نوغانداری گیلان است افزود : افزایش سطح تولید بسترهای لازم برای توسعه صنایع فرادستی و جلوگیری از خام فروشی پیله ابریشم را فراهم خواهد کرد.IMG_2602

در پایان این جلسه مقرر شد مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران نهال های توت مورد نیاز برای حاشیه ۱۰۰ هکتار از آببندان های شفت را آماده کند و این میزان پس از بررسی و مطالعه بیشتر در سال های آینده افزایش یابد.

شایان ذکر است مرکز تحقیقات کرم ابریشم ایران ، پژوهش‌هایی در رابطه با کرم ابریشم، توت، خاک، آب و سایر زمینه‌های مرتبط با نوغانداری را هدایت و راهبری می‌نماید.

این مرکز  با مساحتی حدود ۳۰ هکتار شامل ۲۳ هکتار توتستان اصلاح شده، ۱ هکتار ساختمان و تأسیسات و ۶ هکتار جاده های بین مزرعه در روستای راسته کنار از توبع دهستان ملاسرای شهرستان شفت، مشغول به فعالیت است.