استاندار گیلان در صدر هیئت اقتصادی گیلان از نمایشگاه توانمندی های گردشگری استان ها و جمهوری های کشور روسیه بازدید کرد.

 به گزارش صفیر گیلان  به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی در سفر به روسیه و در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی های گردشگری استان ها و جمهوری های این کشور به اشتراکات فرهنگی ایران و روسیه اشاره و اظهار کرد: اشتراکات فرهنگی بسیاری میان ایران و به ویژه گیلان با استان های قفقاز، داغستان و اتوکیای شمالی وجود دارد.

 وی با اشاره به اهمیت اتصال کریدور شمال به جنوب در گسترش روابط ایران با روسیه افزود: خط ریلی رشت _ کاسپین _ آستارا پازل کریدور شمال به جنوب را تکمیل می کند و شاهرگ حیاتی ارتباط ایران با روسیه است.

 استاندار گیلان با اشاره به استقبال کم‌نظیر طرف روسی در برقراری روابط با ایران از طریق این استان بیان کرد: استان های قفقاز، داغستان و اتوکیای شمالی در بُعد فرهنگی بسیار نزدیک با گیلان هستند و این مهم، عاملی برای رقبت آنان به گسترش روابط ایران و گیلان به شمار می آید.

 وی با تاکید بر لزوم بسترسازی برای توسعه زیرساخت های تجاری و اقتصادی ،تصریح کرد: باید زیرساخت های تجارت در بخش های شیلاتی، کشاورزی و دامداری با کشورهای حاشیه خزر فراهم شود.

 استاندار گیلان با بیان اینکه روس ها به ویژه منطقه اتوکیای شمالی مشتاق سفر به ایران هستند، گفت: با افتتاح خط ریلی رشت _ کاسپین _  آستارا  زمینه های سفر های دو طرفه ایران و روسیه تقویت می شود.

 گفتنی است؛ تیم اقتصادی گیلان در ادامه سفر به روسیه بعد از مسکو به آستاراخان و جمهوری داغستان سفر می کنند.

 استاندار گیلان و تیم همراه به منظور امضای تفاهم نامه همکاری چندجانبه، بررسی آخرین روند کریدور شمال به جنوب و راه‌آهن رشت_ آستارا و دیدار با معاون وزیر راه دولت روسیه به این کشور سفر کرده اند.

 از دیگر برنامه‌های سفر هیئت اعزامی اقتصادی و سیاسی گیلان به کشور روسیه ، رایزنی با مسئولان مربوطه در راستای توسعه زیرساخت‌های بندری و مسائل مربوط به حمل‌ونقل دریایی، زمینی و ریلی استان‌ است.

 استاندار گیلان به همراه هیئت اقتصادی اعزامی از گیلان‌ در دیدار با تجار گیلانی و روسی به دنبال رفع محدودیت‌ها و مشکلات گمرکی و همچنین ایجاد شرایطی به منظور تسهیل در توسعه محصولات کشاورزی است تا تجار با هدف‌گذاری منطقی بتوانند محصولات و تولیدات خود را با هزینه کم، بسته‌بندی مناسب و قابل رقابت در بازارهای جهانی و‌ روسیه عرضه کنند.