مدیرکل بنیاد مسکن گیلان با بیان اینکه در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان نیز ۱۸۲۳ واحد در دست ساخت داریم، خاطرنشان کرد: این واحدها در مراحل مختلف فونداسیون تا نازک کاری هستند.

به گزارش صفیر گیلان؛حامد دائمی امروز، در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای سیاست های دولت و تکالیف قانونی، اقداماتی را در شهرها و روستاها انجام می دهد، اظهار کرد: یکی از برنامه های شاخص بنیاد مسکن گیلان در هفته دولت سال جاری، بهره برداری از واحدهای نهضت ملی مسکن در روستاهاست.

وی سهمیه نهضت ملی مسکن در روستاهای گیلان در بازه ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ۹۰۰۰ واحد دانست و افزود: ۱۲ هزار و ۵۳۲ متقاضی واجد شرایط را در راستای خودمالکی شناسایی و به بانک های عامل معرفی کردیم که تحقق ۱۳۰ درصدی را نشان می دهد؛ از این تعداد ۸۱۸۲ نفر موفق به عقد قرارداد با ۹ بانک عامل شده اند.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان، با بیان اینکه ۷۹۴۲ واحد در مرحله فونداسیون، ۶۸۰۵ واحد در مرحله اسکلت و سقف و ۵۳۶۵ واحد در مرحله سفت کاری است، گفت: ۱۳۲۱ واحد را در روستاهای استان با اعتبار ۵۶۷ میلیارد تومانی به اتمام رساندیم که ۲۶۴ میلیارد تومان آن تسهیلات کم بهره و ۳۰۲ میلیارد تومان آن آورده مردم بوده است.

دائمی، از تکمیل ۳۷۳۵ واحد از مجموع سهمیه ۹۰۰۰ واحدی نهضت ملی مسکن در روستاهای گیلان خبر داد و عنوان کرد: شاهد روند خوب پروژه ها هستیم که فراتر از سهمیه تعیین شده است.

وی با اشاره به تعهد دولت جهت ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال و چهار میلیون واحد در دوره چهار ساله، اضافه کرد: سهمیه سالانه گیلان در روستاها ۴۵۰۰ واحد است که در پایان دوره چهار ساله به ۱۸ هزار واحد می رسد.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان با بیان اینکه در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان نیز ۱۸۲۳ واحد در دست ساخت داریم، خاطرنشان کرد: این واحدها در مراحل مختلف فونداسیون تا نازک کاری هستند.

دائمی، از دیگر اقدامات بنیاد مسکن را اجرای طرح های هادی روستایی دانست و متذکر شد: این پروژه ها شامل آسفالت و جدول و پل و زیرسازی و گابیون بندی و… است و لذا در هفته دولت امسال ۳۸ پروژه را با اعتبار ۵۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بهره برداری خواهیم رساند.

صدور ۱۶۲ هزار جلد سند روستایی

وی با اشاره به اجرای ۱۶۸ هزار مترمربع آسفالت در روستاهای گیلان، تصریح کرد: از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰، ۲۳۴ پروژه طرح هادی با اعتبار ۳۱۳ میلیارد تومان و از محل اعتبارات سال ۱۴۰۱، ۲۶۴ پروژه طرح هادی با اعتبار ۴۲۱ میلیارد تومان را اجرایی کردیم؛ در واقع طی دو سال گذشته طرح هادی در ۴۹۶ روستا با اعتبار ۷۳۴ میلیارد تومان اجرایی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان با بیان اینکه شاخص اجرای طرح هادی در استان از ۴۸ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۵۲ درصد در سال جاری رسیده است، تصریح کرد: طی دو سال گذشته بازنگری طرح هادی ۳۶۹ روستا را با اعتبار ۴۲ میلیارد تومانی در دستور کار قرار دادیم.

وی شاخص تهیه طرح هادی در روستاهای گیلان را نیز ۹۸ درصد دانست و یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون برای بازنگری طرح هادی ۱۱۷ روستا تامین اعتبار کردیم.

دائمی یکی از اقدامات خوب بنیاد مسکن را در راستای تثبیت مالکیت و صدور اسناد روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت دانست و خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۶۲ هزار و ۱۳۶ جلد سند مالکیت صادر شده است. وی با بیان اینکه شاخص صدور سند استان گیلان از ۳۸ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد در سال جاری رسیده است، ادامه داد: تعیین تکلیف عرصه های ملی در محدوده طرح هادی روستایی در دستور کار بنیاد مسکن قرار دارد و لذا در راستای ماده ۴ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن طی یک سال گذشته، ۱۲۰۰ هکتار از اراضی ملی را با کمک اداره کل منابع طبیعی استان، تعیین تکلیف کردیم؛ البته از سال ۸۷ تاکنون ۲۴۰۰ هکتار تعیین تکلیف شده که ۵۰ درصد آن مربوط به یک سال گذشته است.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان یکی از تکالیف بنیاد مسکن را ساخت مسکن محرومین دانست و اظهار کرد: سهمیه استان گیلان ۴۹۶۰ واحد بوده که از محل کمک های بلاعوض و تسهیلات کم بهره ساخته می شود؛ تاکنون ۴۵۲۲ نفر را شناسایی کردیم که از این تعداد ۴۲۱۸ نفر با بانک های عامل عقد قرارداد کردند؛ همچنین ۴۰۳۵ واحد در مرحله پی و فونداسیون هستند و ۲۷۲۸ واحد به مرحله بهره برداری رسیده اند.

وی مجموع اعتبار هزینه شده در بخش مسکن محرومین را ۱۱۶۰ میلیارد تومان اعلام کرد و متذکر شد: ۱۴۹ میلیارد تومان از محل تسهیلات کم بهره، ۹۵ میلیارد تومان از محل کمک های بلاعوض و ۹۲۵ میلیارد تومان از محل آورده مردم بوده است. دائمی با بیان اینکه از محل حساب ۱۰۰ نیز کمک های بلاعوض ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومانی برای احداث، تعمیر، تکمیل، رهن و اجازه مسکن به افراد واجد شرایط پرداخت می شود، گفت: طی ۶ ماهه اخیر، دو میلیارد و ۷۲۱ میلیون تومان از محل کمک های خیرین و دو میلیارد و ۷۰۶ میلیون تومان از محل حساب ۱۰۰ کشور(مجموعا پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان) به متقاضیان پرداخت شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان همچنین از پرداخت خسارت ۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی تندباد سال ۱۴۰۰ به ۲۳۰۰ نفر خبر داد و بیان کرد: تحویل زمین برای گروه های ساخت دو نفره در عرصه های ملی و مستثنیات انجام می شود که در این راستا ۳۱۰ هکتار از مستثنیات حاشیه روستاها را شناسایی کردیم.