مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان اعلام کرد: ویژه برنامه بصیرت عاشورایی علاوه بر مساجد، حسینه ها، تکایا و اماکن مذهبی در ۵۰۰ بقعه متبرکه گیلان برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری صفیر گیلان ؛حجت‌الاسلام و المسلمین ستار علیزاده با گرامیداشت فرا رسیدن ایام عزاداری ماه محرم اظهار داشت: برنامه‌های سوگواره بصیرت عاشورایی از ۲۸ تیر تا ۲۵شهریور، همزمان با اول محرم تا آخر صفر در امامزادگان و بقاع متبرکه گیلان در سه سطح اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه ۱۳ بقعه متبرکه از بقاع مجری طرح در گیلان سطح یک، ۱۸ بقعه سطح دو و ۴۶۹ بقعه متبرکه در سطح سه هستند، افزود: در بقاع سطح یک مجری طرح همه برنامه های ابلاغی طرح بصیرت عاشورایی به صورت صد در صد برگزار می گردد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان بیان داشت: برنامه های بصیرت عاشورایی در دو بخش، بخش اول اجرای برنامه‌ های فرهنگی و تبلیغی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه و بخش دوم، اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات روضه خوانی، عزاداری و اطعام برگزار خواهد شد.
حجت الاسلام علیزاده افزود: برگزاری مراسم سخنرانی و عزاداری در شب‌های دهه محرم، ویژه برنامه شیرخوارگان حسینی‌ در ۵۰ بقعه متبرکه شاخص استان، عزاداری روز تاسوعا و عاشورای حسینی‌ و شام غریبان مراسم شب شهادت امام سجاد (علیه السلام) در روز شنبه هفتم مرداد و برگزاری برنامه احلی من العسل ویژه برنامه نوجوانان حسینی در روز دوشنبه دوم مرداد از برنامه‌های اجرایی در بقاع متبرکه در اجرای این طرح است.
وی با اشاره به مقارن بودن ایام بصیرت عاشورایی و نشاط معنوی ویزه غنی سازی اوقاف فراغت، گفت: هیئت نوجوانان عاشورایی در بقاع متبرکه شاخص استان راه اندازی شده تا به نحو احسن از ظرفیت جوانان و نوجوانان در ایام فراغت تابستان بهره برداری شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان ویژه‌ برنامه‌های روز تاسوعا و عاشورای حسینی‌(ع) و شام غریبان و برگزاری همایش رهروان زینبی (‌سلام الله علیه) ویژه بانوان مصادف با روز ۱۲ محرم( عصر روز یکشنبه، هشتم مرداد) در ۸۴ بقعه متبرکه را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: ۵۵ خیمه معرفت شامل ۲۲ خیمه ویژه کودک و نوجوان، ۱۸ خیمه معرفت چند رسانه‌ای و ۱۰ خیمه برای مشاوره دایر خواهد شد.
وی برگزاری باشکوه نماز ظهر عاشورا در صحن بقاع متبرکه و خیابانهای اطراف را از برنامه ها محوری بصیرت عاشورایی امسال برشمرد و گفت: هماهنگی و ایجاد تمهیدات لازم جهت برگزاری نمازجماعت باشکوه در ظهر عاشورا انجام شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از مشارکت ۴۵۱ مبلغ و روحانی در برگزاری بصیرت عاشورایی در گیلان خبر داد و افزود: ۳۰ نفر از این مبلغان اعزامی از قم و ۴۲۱ روحانی بومی استان هستند.
وی درباره اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان در موضوعات روضه خوانی، عزاداری و اطعام، اظهار داشت: گیلان ۲۸۱ موقوفه با نیت روضه خوانی، تعزیه داری و اطعام در ایام محرم و صفر دارد، عواید این موقوفات اگر قید مکان داشته باشد طبق نظر واقف و اگر قید مکان نداشته باشد در بقاع مجری طرح فاقد درآمد و یا به صورت حمایت از هیئت های مذهبی هزینه خواهد شد.
حجت الاسلام علیزاده یادآور شد: کمک و مساعدت در برپایی عزای سید الشهدا به بیش از ۵۰۰ هیئت شاخص استان در دستور کار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قرار گرفته است.
وی گفت: در کنار اماکن و هیئت های مذهبی، ۳۲۰ بقعه متبرکه نیز میزبان و متولی اطعام عزاداران گیلانی خواهند بود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان بیان داشت: راه‌اندازی پویش سیاه‌پوش کردن کوچه‌ها و درب منازل با عنوان هر منزل یک بیرق امام حسین علیه‌السلام و راه اندازی پویش سراسری هر خانه یک حسینه و اجرای سنت حسنه روضه‌های خانگی نیز با بهره‌گیری از مبلغان اعزامی و روحانیون بومی در بصیرت عاشورایی امسال اجر می شود.
وی اذعان کرد: اوقاف گیلان از گروه¬های تعزیه¬خوانی و اجرای برنامه¬های آنان در بقاع و سطح شهر در راستای اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش با موضوع تعزیه¬خوانی و شبیه¬خوانی حمایت می کند.
حجت الاسلام علیزاده به برنامه ریزی دشمن در سال های اخیر برای کم رنگ کردن ارزش های اسلامی از جمله حجاب در جامعه اشاره کرد و گفت: در برنامه ریزی های مراسم بصیرت عاشورایی امسال اعم از مجالس سخنرانی، هیئت های نوجوانان و خیمه های معرفت سعی شده آموزه های مربوط به حجاب و عفاف پررنگ تر از گذشته تبیین شود.