تصاویر دیدنی از نشاء برنج به روش سنتی در شالیزارهای فومن (بهار۱۴۰۰)

تاریخ انتشار : ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰ | 90 بازدید | ارسال توسط :

صفیر گیلان/زلیخا صفری راسته کناری؛بهار، سرآغاز فصل ها و نوید دهنده زندگی است، وقتی می آید آن چنان سر و صدا به پا می کند که محال است کسی از آمدنش خبردار نشود. شاید از خودپسندی اش باشد این همه سر و صدا و غوغا؛ او می داند که آن قدر زیباست که هر چه ببینی و لمسش کنی باز هم شاید بعد از رفتنش حسترتش به دلت بماند.

اما هر چه خودپسند و مغرور باشد، به همان نسبت هم بخشنده و دست و دلباز است. بهار هر چه در چنته دارد را با بخشندگی تمام به انسان ها می بخشد تا آن ها هم از این زیبایی و سر سبزی مستفیض شوند.

اما از قدیم می گویند آن چه را بدون زحمت به دست آوری، قدرش را نخواهی دانست… پس طبیعت و بهار هم موهبت هایشان را به همین راحتی ها کف دست انسان نمی گذارند؛ گاه آن را ماهی می کنند و به کف دریا می فرستند و گاهی دیگر این نعمت، گلی زیبا می شود که برای چیدن و رسیدن به آن باید بر خارهای گل فائق آیی.

فصل بهار یعنی فصل کشاورزی و کاشت و داشت محصولات.امروز به یاد روزهای خوش کودکی و نوجوانی و جوانی که پا به پای مادر و پدر در شالیزارها با تلاطم نسیم بهاری عشق بازی می کردیم با بهترین ابزار کارم یعنی دوربین پا  جای پای مادر در شالیزاری گذاشتم تابتوانم به یاد روزهای خوش کودکی که همه شور و نشاط و تلاش را به من آموخت تصاویری زیبا از مادران و پدران را که در روز های سخت کرونایی با دستکش و ماسک و …  نیمی از پاهایشان در گل نشسته بود را به ثبت برسانم .

اینجا زنان و مردانی هستند که رنج نشاء را به جان می خرند و ساعت ها زیر چتر آسمان در مزارع برنج تلاش می کنند تا در نهایت محصولی به دست آید با نام برنج.
این کار، هر چند سخت اما زن و مرد نمی شناسد، همه دوشادوش هم در تلاشند تا در نهایت بهترین محصول را برداشت کنند تا خستگی یکسال زحمت از تنشان به در شود.

من نیز این رنج را سالهاست که تجربه کرده و به جان خریده ام و امروز  با افتخار  از کشاورز بودنم تصاویری از نشاء برنج در شهرستان فومن در بهار ۱۴۰۰ را خواهید دید که به ثبت و از نگاه زیبایتان می گذرد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

گیشه روزنامه

آخرین گیشه روزنامه