یک تپه در داخل جلگه ی هموار و مسطح بالا آمده که ارتفاع بلندترین نقطه ی این تپه از سطح دریاهای آزاد در عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و طول جغرافیایی ۴۹ درجه بر اساس نقشه  و حدوداً ۱۱۲متر است.

این تپه زیبا و پوشیده از درخت و باغ چای که در محل کولک نامیده می شود یکی از پدیده های نادر در جلگه ی کناره دریای خزر از مازندران تا آستارا می باشد . زیرا این کوه در تمام جلگه ی جنوب دریای خزر تنها برجستگی است که حدود ۵ کیلومتر از رشته کوه البرز فاصله گرفته ودر داخل جلگه برجسته شده وبالا آمده است که  به نظر می رسد این برجستگی حاصل فعالیتهای تکتونیکی زمین در این ناحیه است.

تنوع چشم انداز پدید آمده در پرتو این تپه ی زیبا به روستای دوبخشر اهمیت ویژه ای از نظر گردشگری داده است و بسیاری از عروس و دامادهای اطراف برای جشن اولین روز زندگی خود به این محل می آیند و از تپه ی کولک بالا رفته و در آن فیلم عروسی خود را تهیه می کنند که البته در این ایام کرونایی ما شاهد این رویداد نیستیم.

از دیگر نکات جالب این روستا موقعیت گورستان آن است که بر روی یکی از یالهای کولک بنا شده و از این نظر در تمام روستاهای گیلان که در جلگه ی هموار واقع شده اند  جانشینی ندارد.

این روستا در مرز پراکنش گویش تالشی و گیلکی واقع شده و ساکنان بخش جنوبی آن به گویش تالشی و بخش شمالی آن با گویش گیلکیِ صحبت می کنند. به علت موقعیت جقرافیایی جلگه و کوههای کم ارتفاع برای اهالی منطقه امکان تولید محصول چای و برنج  و سیفی جات را فراهم کرده است.

روستایی که مردمانش در کسب علم و دانش زبانزد هستند

روستای دوبخشر در شهرستان شفت و بخش احمد سر گوراب واقع است و یکی از روستاهای مستعد و دیدنی شهرستان محسوب می شود.

به علت وجود خانه هایی به سبک قدیمی ,باغات و تولیدات کشاورزی  و مردمانی سخت کوش و پر تلاش این روستا قطب کشاورزی نیز بوده و با دارا بودن فضایی بکر و دیدنی قابلیت گردشگر پذیری را دارد.

روستای دوبخشر را از روستاهای بسیار باسواد منطقه  بوده و در گذشته دارای دبیرستان بوده و جوانان روستاهای همجوار برای ادامه تحصیل به این روستا می آمدند و دوبخشر در کسب علم و دانش زبان زد است .

گفتنی است زنده یاد حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی موسوی (رحمت الله علیه) در سال ۱۳۲۳ در خانواده ای متدین، مذهبی و دوستدار خاندان اهل بیت علیهم الاسلام در روستای دوبخشر از توابع شهرستان شفت دیده به جهان گشود.

خانه دکتر ییلاقی با استخر در کنار کولک دوبخشر فضایی بکر و دیدنی را برای روستا ایجاد کرده است .

بیشتر جوانان  روستا از دختر تا پسر تحصیل کرده مهندسی هستند و تعداد ۳۵ نفر پزشک از همین روستا مشغول خدمت رسانی به مردم ایران می باشند و این  افتخار  بزرگی برای  جوانانان منطقه است.

در گذر از روستا  تنها چیزی که بسیار نظر ما را جلب می کند گلهای شمعدانی گلدانها در محوطه و حیات خانه ها و دیگر بطری های بزرگ و حلبی شیر که در بیرون از در هر خانه ای  قرار گرفته بود و نشان می داد که دوبخشر از تولید کنندگان شیر توسط دامداران روستا است اگر چه اهالی می گفتند امروزه به علت افزایش هزینه ها در بخش دامداری ما شاهد کاهش تولید شیر در روستا هستیم.

خانه میرزایی با قدمت ۲۱۸ساله

به ثبت رسیدن خانه قدیمی روستا مربوط به خانواده میرزایی با قدمت۲۱۸  سال از جمله چالش های روستاست  خانه با فضایی دیدنی و صندوق های چوبی قدیمی و گل ارایی از خانه های بکر و دیدنی است البته ما خانه های به سبک قدیمی در این روستا  را نیز دیدیم  که نیاز به مرمت داشتند و میراث فرهنگی و گردشگری استان باید به این خانه ها نگاه ویژه ای داشته باشد.

مساجد روستا که شامل سه مسجد و بقعه پیر خاص است  از دیگر جاذبه های روستاست زیرا بقعه پیر خاص یک فضای خاصی دارد که در اولین ورود برای هر زائری تازگی خاص را نمایان می کند و آدمی شیفته این فضای فرهنگی می شود

خبرنگار:زلیخا صفری راسته کناری