مشاهده مطلب

      ۰۷ تیر ۱۳۹۹      ۰             36683      اخبار, سیاسی   Print This Post Print This Post
در اوج اعتراضات علیه نژادپرستی ساختاری در آمریکا،

ترامپ بار دیگر معترضان را به حبس ۱۰ساله تهدید کرد

صفیر گیلان؛ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که چند روز پیش اعلام کرد که اختیارات لازم برای صدور احکام حبس طولانی‌مدت برای معترضان آمریکایی را به دستگاه قضائی این کشور تفویض کرده […]

ترامپ در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «افراد زیادی به‌دلیل تخریب اموال دولت فدرال در لافایت پارک [در نزدیکی کاخ سفید] بازداشت شده و افراد زیادی نیز تحت تعقیب هستند، احکام حبس ۱۰ساله!»

رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه نیز در پیامی توئیتری به تهدید معترضان پرداخته و اعلام کرده بود که هرکسی که اقدام به تخریب یا آسیب رساندن به بناهای تاریخی (مجسمه‌ها) و سایر دارایی‌های دولت فدرال کند، بازداشت و به حبس طولانی‌مدت تا ۱۰ سال محکوم خواهد شد.

وی با اعلام اینکه اقدام علیه معترضانی که اقدام به تخریب مجسمه‌ها کنند فوراً آغاز خواهد شد، تهدید کرده بود که ممکن است دستور جدید به‌صورت عطف به ماسبق شامل حال کسانی که پیش از این اقدام به تخریب کرده‌اند نیز بشود.

معترضان آمریکایی طی روزهای اخیر تعدادی از مجسمه‌های تاریخی سفیدپوستان مشهوری که سیاهپوستان و بومیان را به‌بردگی می‌گرفتند در شهرهای مختلف آمریکا تخریب و سرنگون کرده‌اند.

همچنین مجسمه‌های افرادی نظیر «کریستف کلمب» دریانورد اسپانیایی، «جان فرانسوا دو لابیروز» کاوشگر فرانسوی و «خونی‌پیرو سِرا» کشیش اسپانیایی که نقش بسیاری در آزار و اذیت بومیان و سرخپوستان آمریکا داشته‌اند نیز طی روزهای اخیر سرنگون شده است.

روز دوشنبه ۲۵ می (۵ خرداد) یک افسر سفیدپوست در آمریکا یک مرد سیاه‌پوست غیرمسلح را در شهر مینیاپولیس با فشار دادن زانوی خود بر گردن او به قتل رساند و پس از آن ایالت مینه‌سوتا و چندین ایالت دیگر آمریکا شاهد برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به تبعیض و همچنین رفتار نژادپرستانه و وحشیانه پلیس با سیاه‌پوستان بوده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از زمان شروع اعتراضات تاکنون چندین بار به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم معترضان را تهدید کرده است. وی اصرار دارد که برای سرکوب اعتراضات، علاوه بر نیروهای پلیس و نیروهای گارد ملی آمریکا از نیروهای ارتش نیز استفاده کند.

ترامپ در اوج اعتراضات علیه نژادپرستی ساختاری در آمریکا، در یک نشست ویدیویی با فرمانداران ایالت‌های این کشور اعلام کرد که دولتش قصد دارد هزاران نفر از معترضان به قتل یک شهروند سیاه‌پوست توسط پلیس را بازداشت و اعتراضات را به‌شدت سرکوب کند.

دو هفته قبل نشریه آمریکایی واشنگتن پست به‌نقل از منابع آگاه در کاخ سفید گزارش داد که دونالد ترامپ خواستار استقرار ۱۰ هزار نیروی ارتش در پایتخت آمریکا برای کمک به سرکوب اعتراضات بوده است، اما ویلیام بار دادستان کل، مارک اسپر وزیر دفاع و مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کاخ سفید با استقرار نیروهای رزمی ارتش در شهر واشنگتن مخالفت کرده‌‌اند و در نهایت ترامپ از تصمیم خود عقب‌نشینی کرده است.

دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای که  از شبکه خبری فاکس‌نیوز پخش شد، برای چندمین بار معترضان آمریکایی را خرابکار، آشوبگر و حتی تروریست خواند و آنها را به مجازات سرسختانه تهدید کرد.

/تسنیم

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

*

code