این مناطق به دلیل طبیعت بکر و زیبا و همچنین آب‌وهوای خنک و مطبوعی که در فصل تابستان دارند، خاطره‌های زیادی را برای گردشگرانی که به ییلاقات گیلان سفر کرده‌اند، رقم زده است.

ییلاقات غربی در مناطق ماسال، شاندرمن و تالش و… ییلاقات شرقی در مناطق دیلمان، املش، اشکورات رودسر و… همچنین ییلاقات واقع در مناطق جنوبی استان همچون شهرستان رودبار هرکدام جاذبه‌های بی‌نظیری دارند که سفر به آن‌ها خالی از لطف نیست.

منطقه ییلاقی خصیل دشت در املش

روستای «خصیب دشت» یا همان «خصیل دشت» یکی از مناطق ییلاقی گیلان در شرق این استان و از ییلاقات معروف شهر زیبای املش است. این روستا که از توابع بخش رانکوه شهرستان املش محسوب می‌شود، به دلیل قرار گرفتم در منطقه کوهستانی، تابستان‌ها دارای هوایی خنک و مطبوع بوده و در زمستان نیز دارای برودت بالا است.

برای رسیدن به این روستا که ارتفاعش از سطح دریا هزار و ۸۳۴ متر است، باید جاده بلوردکان به هلو دشت را ادامه داده تا به این روستای زیبا برسید.

دشت‌های سرسبز ، گیاهان وحشی، حضور دام در مراتع از دیگر زیبایی‌های این منطقه ییلاقی محسوب می‌شود.

منطقه ییلاقی دیلمان در شرق گیلان

منطقه ییلاقی دیلمان در شهرستان سیاهکل و در ارتفاع دو هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریا در شرق گیلان واقع‌شده است.

اگرچه اکثر گردشگران برای سفر به مناطق ییلاقی گیلان فصل بهار و تابستان را انتخاب می‌کنند اما طبیعت پاییزی این منطقه نیز از جذابیت‌های ویژه‌ای برخوردار است.

برای رسیدن به این منطقه خوش آب‌وهوا ابتدا باید مسیر ۴۲ کیلومتری رشت به لاهیجان را طی کرد و بعد از طریق جاده‌ای فرعی، به سمت سیاهکل بروید. پس از گذر از شهر سیاهکل، در انتهای مسیری ۴۵ کیلومتری که پیمودن آن از میان جنگل انبوه نزدیک یک ساعت تا ۱.۵ ساعت طول می‌کشد، منطقه زیبا و ییلاقی دیلمان واقع شده که طبیعت چشم‌نواز آن بسیار خاطره‌انگیز است.

منطقه ییلاقی اشکورات در رودسر

اشکورات رودسر یکی از مناطق ییلاقی گیلان در شرق این استان است که به دهستان‌های اشکور سفلی، اشکور علیا و سیارستاق ییلاقی و اشکور شوئیل تقسیم شده است.

چشمه‌سارها، دریاچه‌های طبیعی، چشمه‌های آب‌معدنی، رودخانه‌های زلال و غارهای فراوان و پاکی هوا از مهم‌ترین ویژگی‌های این منطقه ییلاقی محسوب شده که هرساله پذیرای تعداد زیادی گردشگر از سراسر کشور است.

منطقه اشکور علاوه بر داشتن آب‌وهوای ییلاقی، از منابع زیرزمینی، باغات فندق و گردو، زمین‌های مزروعی گندم و جو٬ عدس ولوبیا، سیب‌زمینی،سیر و پیاز و گیاهان دارویی از قبیل گل‌گاوزبان، بنفشه، کنگر، گل پر، گزنه، گون، همیشه‌بهار، قارچ‌های خوراکی، بابا آدم (کو لا کولا) و … نیز برخوردار است که جذابیت‌های این منطقه را دوچندان کرده است.

از دیگر جاذبه‌های این منطقه می‌توان به مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر(ع) در روستای رودبارک، کوه عروس و داماد در روستای زیاز،  غار واردار در روستای دلیجان و سرچشمه رودخانه آسمانرود در روستای گیری اشاره کرد.

منطقه ییلاقی سَلانسَر در رودبار

در بخش مرکزی شهرستان رودبار و در شهر رستم‌آباد روستای سلانسر واقع شده که با طبیعت بی‌نظیر خود، هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند.

این روستا که در ارتفاع هزار و ۲۵۰ متری از دریا و در قسمت جنوبی استان گیلان قرار گرفته است، درختان تنومند و علفزارهای زیبایی را در خود جای داده که در تابستان‌های گرم و طاقت‌فرسای گیلان، هوایی مطبوع و خنک داشته و طبیعت همواره مه‌گرفته آن، خاطراتی رؤیایی برای بازدیدکنندگان رقم می‌زند.

مردم این منطقه که فقط در فصل تابستان در این روستا سکونت دارند، به شغل دام‌پروری مشغول بوده و محصولات لبنی به‌ویژه ماست این منطقه از شهرتی خاص برخوردار است.

ییلاق «اولَسِبِلانگاه» در ماسال

روستای ییلاقی «اولسبلانگاه» در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال و در ارتفاع هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

خانه‌های چوبی، عبور و مرور ابرها و صحنه‌های دل‌انگیزی که ایجاد می‌کنند، مراتع زیبا و پوشیده از گل‌های وحشی، از جاذبه‌های بی‌نظیر این منطقه ییلاقی استخانه‌های چوبی، عبور و مرور ابرها و صحنه‌های دل‌انگیزی که ایجاد می‌کنند، مراتع زیبا و پوشیده از گل‌های وحشی، از جاذبه‌های بی‌نظیر این منطقه ییلاقی است که در سال‌های گذشته گردشگران زیادی را در بهار و تابستان به سمت خود کشانده است.

برای رسیدن به این روستای ییلاقی باید از شهرستان ماسال واقع در ۵۰ کیلومتری غرب رشت گذر کرده و بعد از گذر از ۲۵ کیلومتر جاده آسفالته و روستاهایی چون سیاهدول، خِرَه دول، گیلوانه و… به این روستای زیبا و دیدنی برسید.

همچنین مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی پوشیده شده از جنگل انبوه بوده و در مسیر رسیدن به اولسبلانگاه می‌توانید از محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی نیز دیدن کنید.

ییلاق النزه در شاندرمن

ییلاق دشت النزه در شاندرمن در انتهای مسیری است که برای طی آن باید از روستاهای بیتم، اولم، گسکمیجان، شهید حسرتی معاف، چپرود، استه سر، بوستون گاه، برزف، خشت خوار، چای خاله، سبل خوار و سنفیه عبور کرد.

این منطقه ییلاقی دشتی سرسبز و پهناور است که از همه طرف با کوه‌ها سرسبز احاطه شده و در روبروی آن بقعه امامزاده ابراهیم النزه قرار دارد.

خانه‌های ییلاقی چوبی که برای گذران تابستان ایجاد شده همواره موردتوجه بازدیدکنندگان از النزه قرار گرفته است.

برای رسیدن به این منطقه ابتدا باید در مسیر غرب رشت و در جاده دسترسی به شهرستان ماسال خود را به منطقه شاندرمن رساند.

اگر در آخرین روزهای تابستان قصد مسافرت به مناطق خوش آب‌وهوا و بهره بردن از تصاویری زیبا و بکر دارید، بازدید از ییلاقات گیلان را از دست ندهید. هرچند این مجال فرصتی کوتاه برای معرفی تعداد محدودی از این ییلاقات بود اما حضور در همین مناطق نیز می‌تواند آخر هفته خوبی را در روزهای پایانی تابستان برایتان رقم بزند.