امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 26 September , 2021
امروز : یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ - 19 صفر 1443
شناسه خبر : 27225
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶ | 1436 بازدید | ارسال توسط :

رونق چشمگیر صنعت چای داخلی با اقدامات حمایتی دولت تدبیر و امید رقم خورد/پرداخت ۸۵ درصدی هزینه تجهیز سیستم آبیاری نوین باغات چای به شکل بلاعوض از طرف دولت

به گزارش صفیر  گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری ظهر امروز در بازدید از باغات و کارخانه چای روستای بازان شهرستان آستانه‌اشرفیه در گفتگو با خبرنگاران مهمترین اقدام که بر بخش‌های مختلف چرخه تولید چای اعم از چایکار، کارخانه‌دار و مصرف‌کننده اثر می‌گذارد موضوع قیمت است، اظهار داشت: فعالان این حوزه انتظاراتی درخصوص پیگیری از طریق دولت […]

رونق چشمگیر صنعت چای داخلی با اقدامات حمایتی دولت تدبیر و امید رقم خورد/پرداخت ۸۵ درصدی هزینه تجهیز سیستم آبیاری نوین باغات چای به شکل بلاعوض از طرف دولت
به گزارش صفیر  گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری ظهر امروز در بازدید از باغات و کارخانه چای روستای بازان شهرستان آستانه‌اشرفیه در گفتگو با خبرنگاران مهمترین اقدام که بر بخش‌های مختلف چرخه تولید چای اعم از چایکار، کارخانه‌دار و مصرف‌کننده اثر می‌گذارد موضوع قیمت است، اظهار داشت: فعالان این حوزه انتظاراتی درخصوص پیگیری از طریق دولت مبنی بر حذف ارز دولتی واردات چای داشتند تا توان رقابت چای تولیدی داخلی با خارجی ارتقا پیدا کند که خوشبختانه با پیگیری های استانی و موافقت دولت از چند ماه گذشته این اقدام عملیاتی شد.

وی مجاز شدن صادرات چای را یکی دیگر از درخواست‌های چایکاران و کارخانه‌داران عنوان کرد و افزود: ارائه محصول چای ایرانی در کشورهای خارجی به ویژه همسایگان باعث  افزایش سطح درآمد برای کارخانه‌داران و به تناسب آن چایکاران می‌شود که این اقدام نیز با موافقت دولت محقق شد.

نماینده عالی دولت در گیلان به اعلام تمایل کارخانه‌داران مبنی بر خرید برگ سبز چای از چایکاران به قیمت بالاتر از قیمت مصوب شورای اقتصاد اشاره و خاطرنشان کرد: این اقدام حمایتی کارخانه‌داران در هر صنفی بی سابقه است که با این ابراز تمایل به صورت میانگین حدود ۴۰ درصد افزایش قیمت در مجمع مشترک توسعه اقتصادی گیلان مصوب و به تأیید شورای اقتصاد نیز رسانده شد.

وی با اشاره به اینکه این افزایش قیمت را به تنهایی کافی نمی‌دانیم، گفت: این اقدام باید بر باغات چای و کارخانه‌داران درخصوص افزایش کمیت و کیفیت تولید چای و در نتیجه درآمد آنها اثر مثبت داشته باشد.

استاندار گیلان ابراز امیدواری کرد که شاهد پویایی این صنعت در سطح ملی و بین‌المللی باشیم و گفت: با فضای مطلوبی که میان کارخانه‌داران و چایکاران وجود دارد و اقداماتی که صورت گرفت باید از اواخر فصل برداشت امسال برای سال آینده با جدیت بیشتر برنامه‌ریزی کنیم تا شاهد افزایش میزان منافع فعالان این عرصه باشیم.

وی بهبود وضع معیشتی و درآمدی چایکار را منجر به حضور در باغات چای و استمرار فعالیت کارخانه‌داران دانست و اظهار داشت: اگر چایکار باغ خود را رها کند کارخانه‌داران نیز فعالیتی نخواهند داشت و رونق هر دو بخش مکمل یکدیگر هستند.

دکتر سالاری با اشاره به روند بهبود فرآوری و بسته‌بندی چای از سوی کارخانه‌های چای گفت: بازاریابی و بسته‌بندی متنوع چای یک نقطه قوت برای رونق این محصول در بازار محسوب می‌شود.

وی ایجاد رقابت سالم میان کارخانه‌داران را نیز گامی موثر در تولید این محصول دانست و افزود: با هر عاملی که رقابت میان کارخانه‌داران در خصوص افزایش کمیت و کیفیت محصول چای را تضعیف کند، مخالفیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به اقدامات حمایتی دولت در مسیر تجهیز و توسعه کارخانجات و باغات چای نیز اشاره و خاطرنشان کرد: دولت در جهت آبیاری نوین باغات چای آمادگی دارد ۸۵ درصد از هزینه را تا سقف هر هکتاری ۱۲ میلیون تومان به صورت بلاعوض به باغدارانی که تمایل داشته باشند، پرداخت ‌کند.

وی به ارائه پیشنهاد هدایت بخشی از یارانه‌ی اختصاص‌یافته به صنعت چای به سمت بهزراعی و اقدامات دیگری که کیفیت و کمیت محصول را افزایش دهد اشاره کرد و افزود: از کارخانه‌دارانی که تمایل به استفاده از تکنولوژی بهتر در مجموعه خود هستند نیز با ارائه تسهیلات ارزان قیمت حمایت می‌کنیم تا رونق تولید داخلی محقق شود.

دکتر سالاری همچنین با حضور در کارخانه تولید چای رفاه لاهیجان از نزدیک مراحل خرید برگ سبز چای و تولید چای خشک را مورد بازدید قرار داد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد