امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Thursday, 23 September , 2021
امروز : پنج شنبه, ۱ مهر , ۱۴۰۰ - 16 صفر 1443
شناسه خبر : 31214
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷ | 7146 بازدید | ارسال توسط :

مردم دستگاه قضا رادر نظام اسلامی محل امن و پناهگاه خود می دانند/مسئولان نامه امام علی(ع) به مالک اشتر را هر روز مطالعه کنند/زارع؛برای تقویت اعتماد عمومی، در جامعه امیدآفرینی کنیم

به گزارش صفیر گیلان، آیین معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان با حضور دادستان کل کشور و امام جمعه رشت در سالن اجتماعات دادگستری گیلان برگزار شد، آیت الله رسول فلاحتی امروز در آیین معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با اشاره به جایگاه پر اهمیت دستگاه قضا اظهار کرد: امر قضا از امور پیچیده […]

مردم دستگاه قضا رادر نظام اسلامی محل امن و پناهگاه خود می دانند/مسئولان نامه امام علی(ع) به مالک اشتر را هر روز مطالعه کنند/زارع؛برای تقویت اعتماد عمومی، در جامعه امیدآفرینی کنیم

به گزارش صفیر گیلان، آیین معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان با حضور دادستان کل کشور و امام جمعه رشت در سالن اجتماعات دادگستری گیلان برگزار شد،

آیت الله رسول فلاحتی امروز در آیین معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با اشاره به جایگاه پر اهمیت دستگاه قضا اظهار کرد: امر قضا از امور پیچیده مانند طب است.

وی ادامه داد: همانطور که طب از ظرفیت خود در عرصه جسم برای انسان تعالی ایجاد می کند، در امر قضا نیز دنیای انسان ممکن است ویران شود یا سامان پیدا کند همانطور که آخرت انسان ممکن است ویران شود یا به سامان برسد.
امام جمعه رشت با بیان اینکه از پیچیدگی قضاوت این است قاضی در شرایطی می تواند به علم خود عمل کند، تصریح کرد: برخی مواقع اختلاف نظر فقهی بین مراجع ممکن است مشکلاتی پدید آورد بنابراین دستگاه قضا و قاضی ضابطینی دارند.
آیت الله فلاحتی به سختی امر قضاوت اشاره کرد و گفت: اینکه قاضی خود را در مسیر نگه دارد و منحرف نشود ضمن اینکه دیگران را در مسیر تمشیت کند کار سختی است.
وی با تاکید براینکه قضاوت هدف نیست، بیان کرد: تربیت انسان نخستین موضوع در امر قضاوت محسوب می شود بنابراین تربیت در قضاوت سخت است.
نماینده ولی فقیه در گیلان، پیچیدگی امور در قضاوت را سبب فرسوده شدن قاضی دانست و خاطرنشان کرد: قاضی با خدای خود عهد می کند تا قضاوت عادلانه داشته باشد اما در روند امور ممکن است حق باطل شود یا باطل حق شود.
آیت الله فلاحتی، قضاوت در جامعه اسلامی بر مبنای قوانین اسلامی را سخت ذکر کرد و یادآور شد: دستگاه قضا در غیر از جامعه اسلامی ما دستگاه ظلم است.
وی با بیان اینکه وجود پرونده های بسیار در دستگاه قضا تهدید و ظرفیت است، اظهار کرد: به دلیل اینکه در گذشته سامان بخشی مناسبی انجام نشده، تهدید است اما اینکه مردم دستگاه قضا را پناهگاه خود می دانند، ظرفیت است.
امام جمعه رشت اضافه کرد: در نظام اسلامی مردم دستگاه قضا را محل امن و پناهگاه برای خود می دانند و این امر کار قاضی را سخت می کند.
آیت الله فلاحتی، خواستار مطالعه روزانه رساله امیرالمومنین امام علی(ع) به مالک اشتر توسط مسئولان شد و تصریح کرد: مسئولان با مطالعه رساله مذکور می دانند حقوقی که دریافت می کنند در کجا صرف کرده و عملیاتی می کنند.
وی بر فعالیت در عرصه فرهنگ، سیاست و اقتصاد گیلان تاکید کرد و گفت: شاهد نابسامانی هایی در عرصه فرهنگ، سیاست و اقتصاد استان هستیم و می طلبد دستگاه قضا تلاش ویژه ای در پالایش این عرصه ها داشته باشد بنابراین مردم ما منتظر پالایش و ساماندهی زیربناها در این سه عرصه هستند.

برای تقویت اعتماد عمومی، در جامعه امیدآفرینی کنیم

 دکتر ارسلان زارع عصر امروزدر این مراسم که با حضور دادستان کل کشور و امام جمعه رشت در سالن اجتماعات دادگستری گیلان برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و دیگر شهدای حوزه قضایی کشور به ویژه دادستان شهید استان افزود: مولفه امنیت، از مهمترین عوامل و ارکان توسعه هر جامعه و کشوری است.

وی خاطرنشان کرد: اهمیت حفظ و استمرار امنیت در پناه یک قوه قضائیه بی‌طرف، عالم و کارآمد در زمینه رفع مخاصمات، مبارزه با مجرمان و ایجاد عدل و داد می‌تواند بیشترین تاثیرات را داشته باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران و پشتوانه مردم آگاه و فهیم، امروز اقتدار این نظام نه فقط در منطقه بلکه در دنیا بی نظیر است.

وی افزود: استمرار این اقتدار در گروی عنایات باری تعالی، پشتیبانی و حمایت همیشگی مردم غیور ایران و وفاق و همدلی همه خدمتگزاران و تلاش گسترده و بی شائبه تمامی مسئولان به این مردم بزرگ است.

دکتر زارع با اشاره به اینکه به واسطه مردم خوب، فهیم و آگاه گیلان وحدت و همدلی مطلوبی در این استان وجود دارد، گفت: این وحدت و همدلی نه فقط در اعضای شورای تامین بلکه در همه خدمتگزاران تشکیلات اداری، دولتی، انقلابی، قضایی، امنیتی، تقنینی و نیروهای مسلح وجود دارد و از شاخص های خوب امنیتی برخورداریم.

وی استمرار این هماهنگی، وحدت و همکاری را در بهبود شاخص های امنیتی بسیار موثر دانست و افزود: در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب و برنامه های دولت تدبیر و امید برای کاهش نرخ بیکاری، بهبود فضای کسب و کار و افزایش سطح سرمایه‌گذاری در جهت ارتقاء میزان اشتغال به ویژه در استان ، تلاش های موثری شکل گرفته و در حال انجام است و نیز برای امنیت سرمایه‌گذاران به انسجام و همدلی بسیار امیدوار هستیم.

رئیس شورای تامین استان گیلان افزود: برای حفظ سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی و امیدآفرینی بین مردم تلاش کنیم و در این میان، برخورد با مفسدان اقتصادی نقش مهمی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر در جامعه‌ای مردم احساس کرامت و عزت کنند و حقوق شهروندی آنان محترم شمرده شود، به طور قطع سالم‌سازی آن جامعه را به دنبال دارد که کاهش آسیب‌های اجتماعی یکی از این دستاوردهاست.

دکتر زارع با بیان اینکه اگر مردم ببینند قانون معیار اصلی است و مسئولان بیش از دیگران به قانون عمل می‌کنند، اعتماد و همدلی بوجود آمده تقویت می شود، گفت: این موضوع می‌تواند مبنایی برای رشد و توسعه هر جامعه و کشوری قرار گیرد.

وی به تلاش های صورت گرفته در حوزه مبارزه با قاچاق کالا از سوی اعضای شورای تامین و مجموعه قوه قضاییه، دادسراها و نیروهای نظامی و انتظامی براساس گزارش ارائه شده در جلسه اخیر ستاد استانی اشاره و اضافه کرد: انتظارم از متولیان این حوزه این است با استفاده از فناوری های جدید و توانمندی‌های علمی، شرایط سالمی برای فعالیت اقتصادی و اجتماعی در جامعه فراهم شود.

استاندار گیلان در پایان سخنانش با قدردانی از تلاش های حجت‌الاسلام مصطفوی نیا در دوران تصدی دادستانی مرکز استان، برای سیدمهدی فلاح میری در انجام ماموریت ها و وظایف آرزوی توفیق کرد.

در آیین مذکور، سید مهدی فلاح میری به عنوان دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان معرفی شد.

گفتنی است حجت الاسلام مصطفوی نیا عهده دار این مسئولیت بوده که چندی پیش به عنوان رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان منصوب شد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد