امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 26 September , 2021
امروز : یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ - 19 صفر 1443
شناسه خبر : 30269
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶ | 9368 بازدید | ارسال توسط :

وقف تلفیق عقل،دین و ثروت در غالب بسته فرهنگی نورانی است /کمک ۳۸۰ میلیارد ریالی مردم در قالب طرح مودت به بقاع متبرکه

اختصاصی/صفیر گیلان؛حجت الاسلام و المسلمین ستار علیزاده روز پنجشنبه به مناسبت فرارسیدن دهه وقف در نشست خبری در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان گیلان در رشت با اشاره به نقش رسانه ها در هدایتگری افزود: توسعه و فرهنگ سازی در حوزه وقف نیازمند ارتباط با رسانه ها و بهره مندی از ظرفیت عظیم رسانه […]

وقف تلفیق عقل،دین و ثروت در غالب بسته فرهنگی نورانی است /کمک ۳۸۰ میلیارد ریالی مردم در قالب طرح مودت به بقاع متبرکه

اختصاصی/صفیر گیلان؛حجت الاسلام و المسلمین ستار علیزاده روز پنجشنبه به مناسبت فرارسیدن دهه وقف در نشست خبری در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان گیلان در رشت با اشاره به نقش رسانه ها در هدایتگری افزود: توسعه و فرهنگ سازی در حوزه وقف نیازمند ارتباط با رسانه ها و بهره مندی از ظرفیت عظیم رسانه ای است.

علیزاده با تاکید بر اینکه علارغم تلاش های فراوان موضوع وقف هنوز به درستی و کامل در جوامع اسلامی تبیین نشده گفت:استفاده از ابزار هنر در توسعه وقف برای رفع مشکلات جامع به شکل هدفمند تر امری الزامی است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان وقف را میراثی فطری سبز برای حفظ ارزش های دینی و قرآنی دانست و اظهار نمود؛ وقف تمدن ساز ، فرهنگ سازو معرف هویت دینی و تلاقی عقل و دین و ثروت در غالب بسته فرهنگی نورانی با محتوای  همه ی خوبی هاست.

وی از رسانه ها خواست تا در نهادینه کردن وقف و بردن وقف بر سر سفره مردم با ما کمک کنند.

مدیرکل اوقاف گیلان با بیان اینکه سه رسالت مهم اوقاف در حوزه «حفظ، حراست و تثبیت مالکیت موقوفات»، «بقاع متبرکه» و «قرآن» است، ادامه داد: در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت حفاظ، تاکنون با حضور ۳۳۰ مربی در ۳۶۱ کلاس قرآنی و یک مرکز حفظ مجازی قرآن در استان در حال فراگیری هستند.

حجت الاسلام علیزاده، تشکیل ۲۰ انجمن یاوران وقف، برگزاری ۲۳۰ خیمه معرفت، اعزام ۹۵۰ روحانی بومی و غیر بومی جهت نشر معارف اسلامی و قرآنی به بقاع متبرکه، اجرای ۱۵۷۰ عنوان برنامه در سطح بقاع استان، بهره مندی دو هزار نفر از عواید تجهیزات دارو و درمان، کمک به ایتام، مساعدت به ۲۰ موسسه خیریه، آزاد سازی سه زندانی، کمک به ۳۵۰ هیات عزاداری حسینی در قالب طرح شمبم حسینی را از جمله اقدامات اوقاف و امور خیریه گیلان در طی یک سال گذشته عنوان کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان این که ۱۰ موقوفه قرآنی از سال گذشته تاکنون در این استان راه اندازی شده، اضافه کرد: سه موقوفه قرآنی در سال جاری راه اندازی شده که یکی از نیات های آن موقوفه قرآن کریم است.

c0061bbd-2810-4859-a739-ea67cec2cd36

وی راه اندازی ۲۰ انجمن یاوران وقف و ۱۶ مرکز مشاوره وقف را از دیگر اقدامات اوقاف و امور خیریه در این مدت عنوان و تصریح کرد: در یک سال اخیر، ۲۳۰ خیمه معرفت در اجرای طرح های مختلف اوقاف و امور خیریه شامل آرامش بهاری، ضیافت الهی، بصیرت عاشورایی و … دایر شد که در مجموع یک هزار و ۵۷۰ برنامه به اجرا درآمد.

وی افزود: این میزان از نیات واقفان در دهه وقف پارسال تا امسال در راستای طرح های مختلف از جمله مهر تندرستی، خرید تجهیزات پزشکی، طرح دست های مهربانی و غیره هزینه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان این که اطلس بقاع متبرکه نیز برای ۹۰۰ بقعه انجام گرفت، اظهار داشت: با این کار زائران امام زادگان و بقاع متبرکه در این استان نیازی به پرس و جو از مردم برای یافتن امام زاده نیستند بلکه می توانند از مکان یاب هایی که در دسترس دارند، کمک گیرند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در نشست خبری درباره سایر کارهای انجام شده توسط اوقاف و امور خیریه استان گیلان طی یک سال اخیر خاطر نشان کرد: ۱۶۴ فقره دادخواست علیه اشخاص حقیقی و حقوقی تنظیم شده و ۴۰ آرای صادره به نفع موقوفات و اوقاف صادر شده است.

حجت الاسلام  علیزاده به کمک ۳۸۰ میلیارد ریالی مردم در قالب طرح مودت به بقاع متبرکه استان اشاره و بیان کرد: راه‌اندازی ۲۰ انجمن یاوران وقف، ۱۶ مرکز مشاوره وقف، اعزام ۹۵۰ روحانی جهت تبیین معارف قرآن به مناسبت‌های مختلف، آزادی سه زندانی و برپایی ۲۳۰ خیمه معرفت از دیگر برنامه‌های اجرایی در سال جاری بوده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۲۴ میلیارد ریال در قالب ۴۴ پروژه به مساجد استان کمک شد تصریح کرد: امسال ۴۶ میلیارد و ۲۴۱ میلیون ریال در قالب جذب خزانه اسناد دولتی جهت کمک به مساجد مصوب شده است که ۲۰ تا ۳۰ درصد آن تخصیص خواهد یافت.

گفتنی است ؛استان گیلان دارای ۹۴۱ بقعه متبرکه و ۲۳ هزار و ۹۰۲ رقبه است.

چهارم تا سیزدهم آبان ماه، دهه وقف نام گرفته است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد