امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 22 September , 2021
امروز : چهارشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰ - 15 صفر 1443
شناسه خبر : 31222
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴ | 13713 بازدید | ارسال توسط :

پیوند میان سنت و مدرنیته شاهکار استاد «صالحی» در سرودن شعر بود/

به گزارش صفیر گیلان، فیروز فاضلی  در مراسم وداع با پیکر استاد «بهمن صالحی» شاعر پرآوازه گیلانی در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا رشت، اظهار کرد: بهمن صالحی در دهه ۴۰ با سرودن «افق تاریک تر» و «باد سرد شمال» در آسمان شعر ایران درخشید. وی با بیان اینکه دو واژه مرگ و زندگی بن مایه […]

پیوند میان سنت و مدرنیته شاهکار استاد «صالحی» در سرودن شعر بود/

به گزارش صفیر گیلان، فیروز فاضلی  در مراسم وداع با پیکر استاد «بهمن صالحی» شاعر پرآوازه گیلانی در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا رشت، اظهار کرد: بهمن صالحی در دهه ۴۰ با سرودن «افق تاریک تر» و «باد سرد شمال» در آسمان شعر ایران درخشید.

وی با بیان اینکه دو واژه مرگ و زندگی بن مایه تکرار شدنی و پر بسامد در تاریخ بشری است، افزود: مرگ خود از چهار مقوله و یا مرحله تشکیل می شود.

مدیرکل ارشاد گیلان مرگ جسمانی را یکی از این مقوله‌ها نام برد و گفت: چنین مرگی برای هر فرد در یک ثانیه رخ می دهد.

وی در ادامه زندگی پس از مرگ را مرحله دیگری دانست و تاکید کرد: منظور از مرگ همین مرحله است.

فاضلی با بیان اینکه اهتزار یکی دیگر از مقوله‌هایی است که در مورد مرگ بیان می شود، اظهار کرد: این بخش از زندگی بسیار مهم است زیرا می توانیم به تمام اعمال و رفتاری که انجام داده یا نداده ایم فکر کنیم.

وی با اشاره به نفس آن را مرحله یا مقوله چهارم در مورد مرگ عنوان و کرد و افزود: در هیچ کجای دنیا به انسان درون گرایی را آموزش نمی‌دهند بلکه در نخستین گام از ما همراهی با نفس را می‌خواهند زیرا نفس جمع بین مرگ و زندگی است.

فاضلی با بیان اینکه اگر جاده زندگی بی انتها نبود هرگز ما در آن نقش‌آفرینی نمی کردیم، گفت: مرگ هنر آفرین است و همه تلاش ما این است که در این جاده هنرنمایی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه هنر در محدودیت ایجاد می‌شود، تصریح کرد: مرگ محدود کردن جاده زندگی است که هنر آفرینی می کنند اگر مرگ نبود به این اندازه در این جاده محدود که زندگی نام دارد نقش آفرینی نمی‌کردیم.

مدیرکل ارشاد گیلان با بیان اینکه بهمن صالحی یکی از بنیانگذاران غزل نو در شعر فارسی است، اظهار کرد: وی کسی است که بین دعوای سنت و مدرنیته نقش میانجی را ایفا کرد و بزرگترین شاهکار وی نیز ایجاد پیوند میان سنت و مدرنیته بود به همین دلیل آثارش ماندگار است.

لازم به ذکر است در این مراسم بسیاری از دوستداران فرهنگ و هنر، خانواده، دوستان و علاقه‌مندان به آثار استاد بهمن صالحی حضور داشتند. پیکر وی در قطعه هنرمندان تازه آباد رشت به خاک سپرده شد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد