امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 7 March , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۷ اسفند , ۱۳۹۹ - 24 رجب 1442
شناسه خبر : 18169
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی و اجتماعی تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲ | 13049 بازدید | ارسال توسط :

۴۰۰ روستای گیلان فاقد آب آشامیدنی سالم است/ تخصیص اعتبارات آب روستایی به استان گیلان بر اساس جمعیت شناور لحاظ شود

صفیر گیلان؛محبعلی رنج‌ور صبح امروز در آیین تجلیل از اصحاب رسانه استان گیلان به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به اینکه حوزه رسانه‌ای گیلان در سطح کشور مطرح و موفق است اظهار داشت: حرفه خبرنگاری و فعالیت در حوزه رسانه حرفه‌ای سخت و دشوار است. مدیرعامل شرکت آب ‌و فاضلاب روستایی استان گیلان با بیان […]

۴۰۰ روستای گیلان فاقد آب آشامیدنی سالم است/ تخصیص اعتبارات آب روستایی به استان گیلان بر اساس جمعیت شناور لحاظ شود

صفیر گیلان؛محبعلی رنج‌ور صبح امروز در آیین تجلیل از اصحاب رسانه استان گیلان به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به اینکه حوزه رسانه‌ای گیلان در سطح کشور مطرح و موفق است اظهار داشت: حرفه خبرنگاری و فعالیت در حوزه رسانه حرفه‌ای سخت و دشوار است.

مدیرعامل شرکت آب ‌و فاضلاب روستایی استان گیلان با بیان اینکه فعالیت در این حوزه مداوم و به طور شبانه‌روزی است و تلاش در این عرصه نیازمند توانایی و توانمندی گسترده بوده خاطرنشان کرد: انعکاس وقایع، حوادث و تحولات نیازمند صبر، شکیبایی و صداقت است و این توانمندی در اصحاب رسانه گیلان به درستی مشهود است.

رنج‌ور با تاکید بر اینکه با همدلی و همراهی اصحاب رسانه و دستگاه‌های مختلف به درستی می‌توان خدمات ارائه شده به مردم را در جامعه به شیوه مطلوب انعکاس داد بیان کرد: انتقاد و پیشنهاد درست و به جا از سوی اصحاب رسانه می‌تواند در ارتقای خدمات دهی به مردم اثر گذار باشد.

وی با اشاره به اینکه استان گیلان استان خاص و با اهمیت است و با توجه به این شرایط محدودیت‌هایی در این استان به منظور خدمات‌دهی مناسب وجود دارد افزود: استان گیلان با ۱۴ هزار کیلومتر مربع ۸۵ صدم خاک کشور را در اختیار دارد و از استان ‌های متراکم کشور محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب ‌و فاضلاب روستایی استان گیلان با بیان اینکه گیلان پس از استان تهران و البرز سومین استان متراکم کشور است افزود: گیلان از نظر جمعیت دهمین استان و از نظر مساحت بیست و ششمین استان کشور محسوب می‌شود‌.

رنج‌ور با تاکید بر اینکه این تراکم فعالیت در حوزه‌های خدماتی را برای دست‌اندکاران این حوزه سخت می‌کند خاطرنشان کرد: استان گیلان ۲ هزار و ۶۰ روستای بالای ۲۰ خانوار دارد و وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب کشور آب رسانی به روستا‌های مذکور را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر استان گیلان هزار و ۷۵۸ روستای برخوردار از آب آشامیدنی سالم دارد و شاخص بهره‌مندی گیلان در این حوزه ۷۶.۳۷ درصد است افزود: شاخص بهره‌مندی آب آشامیدنی سالم استان گیلان از میانگین شاخص کشوری ۳ درصد بیشتر است.

مدیرعامل شرکت آب ‌و فاضلاب روستایی استان گیلان با بیان اینکه تعداد منابع آبی، میزان خطوط شبکه و انتقال استان گیلان در سطح کشور نسبت به استان‌های دیگر بیشتر است تصریح کرد: این امر به علت وجود منابع آبی مطلوب در استان گیلان محقق شده است.

رنج‌ور با تاکید بر اینکه در سطح کشور به منظور آب‌رسانی به ازای هر خانوار ۲۵ متر لوله‌گذاری انجام می‌شود اما این میزان در گیلان به ۷۵ متر می‌رسد خاطرنشان کرد: به علت پراکنده بودن جمعیت در گیلان میزان لوله‌گذاری به منظور آب‌رسانی به روستا‌های ۳ برابر متوسط کشور است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به این شیوه لوله‌گذاری، وجود موانعی چون کاربر بودن زمین‌ها در روستاها، بالا بودن سطح آب‌های زیر زمینی و ابنیه فنی هزینه‌های پروژه‌های شرکت آب و فاضلاب گیلان دو برابر متوسط کشوری است گفت: این امر چالشی مهم در این حوزه محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب ‌و فاضلاب روستایی استان گیلان با بیان اینکه اعتبارات ملی متاسفانه در چهارچوب جمعیت توزیع می‌شود تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان در سطح ملی به دنبال این است که جمعیت نباید ملاک توزیع اعتبارات باشد.

رنج‌ور با تاکید بر اینکه گیلان با توجه به شرایط طبیعی و گردش‌پذیر بودن شاهد سرریز جمعیت از استان‌های دیگر است بیان کرد: انتظار است در تخصیص اعتبارات به استان گیلان وجود جمعیت شناور در گیلان لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه استان گیلان در حال حاضر ۴۰۰ روستای فاقد آب آشامیدنی سالم دارد و تلاش است تا پایان برنامه ششم توسعه این روستاها از این نعمت برخوردار شوند خاطرنشان کرد: این امر مستلزم تحقق اعتبارات مطلوب است.

مدیرعامل شرکت آب ‌و فاضلاب روستایی استان گیلان با تاکید بر اینکه از سال ۹۴ با پیشنهاد دولت و عنایت مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی اعتباراتی برای آب‌رسانی به روستا ایجاد شد تاکید کرد: سال‌های ۹۴ و ۹۵ به طور متمرکز حدود ۵۰۰ میلیون دلار از این محل برای توسعه آب‌رسانی به روستا‌های کشور اعتبار تخصیص یافت.

رنج‌ور با اشاره به اینکه سهم گیلان از اعتبارات مذکور نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان بود بیان کرد: سال ۹۶ این اعتبارات ۳۰۰ میلیون دلار بوده که به گیلان‌ ۴۰ میلیارد تومان‌ اختصاص یافت و امسال با توجه به اقدامات گسترده سهم گیلان ۴۰ میلیارد تومان ثابت ماند.

وی با بیان اینکه این اعتبارات موجب افزایش شاخص بهره‌مندی استان گیلان در آب روستایی شد تصریح کرد: در این راستا ۲۰۵ روستا  با جمعیت ۱۲۲ هزار نفر در استان گیلان با اعتبارات ابلاغی مذکور از نعمت آب شرب سالم برخوردار شدند.

مدیرعامل شرکت آب ‌و فاضلاب روستایی استان گیلان با تاکید بر از سال ۹۲ تا سال ۹۶ در استان گیلان ۶۰ حلقه چاه حفر، ۱۱۳ دهنه چشمه بهسازی، ۲۳ هزار متر مربع مخزن و ۱۲۲ واحد ایستگاه پمپاژ و ۶ هزار کیلومتر لوله‌گذاری انجام شده است گفت: این اقدامات از محل اعتبارات ملی و استانی محقق شده است.

رنج‌ور با اشاره به اینکه در حوزه آب روستایی چالش‌هایی وجود دارد و دولت به روستا‌ها در راستای آب‌رسانی یارانه زیادی بابت آب‌بهاء پرداخت می‌کند افزود: اگر این شرکت نتواند نرخ خدمات را به قیمت تمام شده دریافت کند در حوزه نگهداری و بازسازی با مشکل مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه منطبق نبودن قیمت آب‌بهاء دریافتی و قیمت تمام شده آب از مهم‌ترین چالش‌های حوزه شرکت آب و فاضلاب روستایی است تاکید کرد: ۲۳ پروژه آب‌رسانی به مناطق روستایی در قالب ۵۰ روستا با جمعیت معادل ۳۰ هزار نفر و با اعتبار ۲۷ میلیارد تومان هفته دولت امسال در استان گیلان به بهره‌برداری می‌رسد.

رنج‌ور با تاکید بر اینکه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی عاملی به منظور برون رفت از مشکلات مالی و اعتباری این حوزه است گفت:   ۱۲ روستا در شهرستان آستانه اشرفیه با ۷ و نیم میلیارد تومان اعتبار و ۱۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری در قالب BOT آب‌رسانی می‌شوند و این پروژه تا پایان ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب ‌و فاضلاب روستایی استان گیلان با اشاره به اینکه گیلان ظرفیت پذیرش سرمایه گذار در بخش آب‌رسانی را دارد بیان کرد: در حال حاضر پکیج‌های سرمایه‌گذاری در گیلان آماده شده و امید است امسال این اقدامات در گیلان آغاز شود.

منبع؛ تسنیم

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

*

code

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.