مشاهده مطلب

      ۱۹ دی ۱۳۹۷      0             22068      اخبار, خبرهای ویژه, فرهنگی و اجتماعی, یادداشت   Print This Post Print This Post
عکس عملیات کربلای 5

لشکر قدس گیلان؛

فاتح بوارین در کربلای ۵

گروه اجتماعی ـ لشکر قدس گیلان با وجود بیش از سه هزار بسیجی، یک هزار و سیصد و پنچ پاسدار و دو هزار کادر وظیفه آموزش‌دیده به مدت چهار روز مقاومت جانانه توانست به صددرصد اهداف تعیین‌شده در عملیات کربلای ۵ دست پیدا کند و برگ زرینی دیگر بر افتخارات فرزندان میرزا کوچک بیفزاید.

به گزارش صفیر گیلان؛لشکر قدس گیلان با وجود بیش از سه هزار بسیجی، یک هزار و سیصد و پنچ پاسدار و دو هزار کادر وظیفه آموزش‌دیده به مدت چهار روز مقاومت جانانه توانست به صددرصد اهداف تعیین‌شده در عملیات کربلای ۵ دست پیدا کند و برگ زرینی دیگر بر افتخارات فرزندان میرزا کوچک بیفزاید.

لشکر قدس گیلان؛ فاتح بوارین در کربلای 5

فرماندهان گردان های مالک و سردار جنگل و با همراهی گردان کمیل از لشکر قدس گیلان، به منظور محاصره کامل جزیره بوارین به دشمن حمله کردند. فاصله چندانی با سیل بند نداشتند. لذا هر سه گردان بعد از ساعاتی نبرد بی‌امان به سیل بند رسیدند. اکنون جزیره به محاصره کامل درآمده بود. به قرارگاه نجف اطلاع داده شد ولی آنها باور نمی کردند فرزندان دیار میرزا فاتح «بوارین» شوند!

لشكر قدس كه بعد از عمليات كربلای ۴ در كنترل عملياتی قرارگاه نجف قرار گرفته بود، ضمن بازسازی و آموزش نيروهای گردان‌ها، بخشی از نيروهای اطلاعات را به منطقه عمومی سومار اعزام کرد و بخش ديگر را در خرمشهر نگه داشت. همزمان لشكر يک گردان را در چزابه مستقر كرده بود كه پدافند از آن منطقه حساس را به‌عهده داشت و پس از آنكه انجام عمليات در شلمچه قطعی شد، نيروها به مقر لشکر یعنی اردوگاه شوشتر برگشتند.

در سازماندهی جديد لشكر با ۹ گردان پياده در كنترل قرارگاه نجف كه پشتيبان قرارگاه كربلا بود، قرار گرفت. مأموريت لشكر ابتدا ورود به جزيره ام الطويل و ادامه تک به سمت جزيره شلحه بود كه بنا به وضعيت پيش آمده تغييراتی در مأموریت آن داده شد لذا لشكر می بایست با عبور از لشكر ۱۷ علی‌بن‌ابيطالب(ع) در پنج ضلعی تک را به سمت جزيره بوارين ادامه داد و غرب جزيره را تصرف و پاكسازی کرد.

لشکر قدس گیلان در عملیات کربلای ۵ به فرماندهی سردار شهید حسین همدانی و جانشینی جعفر مظاهری، به استعداد ۹ گردان پیاده، یک گردان ادوات، یک گردان توپخانه و یک گردان زرهی وارد عمل شد.

مأموریت لشکر قدس حمله به جزیره بوارین معروف به «باغ رضوان» و انهدام قرارگاه فرماندهی دشمن مستقر در جزیره و تصرف و تامین جزیره بود. لشکر بنا به دستور فرماندهان در شب یکشنبه، ۲۱ دی ماه با سه گردان از لشکر وارد عمل شدند. گردان میثم به فرماندهی هامون محمدی، گردان امام حسین(ع) به فرماندهی حسن پروانه و گردان حمزه سیدالشهداء(ع) به فرماندهی سردار شهید مهدی خوش سیرت، که با عبور از لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب(ع) در پنج ضلعی پيشروی به سمت بوارين، در حوالی سيل بند «نهرخين» با دشمن درگير شدند و نيروها با عبور از پل خود را به سيل بند چسبانده و طی درگيری بسيار شديدی وارد نخلستان های غرب جزيره بوارين شدند.

مقاومت سرسختانه دشمن پيشروی را كُند کرده بود ولی تحرک شجاعانه گردان های ميثم و حمزه از راست و گردان امام حسين(‌ع)‌ از چپ منجر به عقب نشينی دشمن تا سه راهی دوعيجی شد و گردانها در يک جاده شنی واقع در غرب جزيره مستقر شدند.

اين جاده شنی از یک طرف به سمت سيل بند «اروند صغير» و از سوی ديگر به طرف شهرک نظامی «دوعيجی» وصل می شد. دشمن كه از ورود نيروها به غرب جزيره احساس خطر جدی کرده بود حداكثر تلاش خود را برای مسدود کردن پيشروی نيروهای لشكر به كار می برد، اما به رغم جنگ تن به تن، مجبور شد از سه راهی و بخشی از جزيره دست بردارد.

لشکر قدس گیلان؛ فاتح بوارین در کربلای 5

با روشن شدن هوا فرماندهان قرارگاه و لشكر، به‌ ويژه گردانها متوجه شدند كه از سه طرف با دشمن درگير هستند و يگان های همجوار پيشرویی قابل ملاحظه ای نداشته اند و از طرفی آتش سنگين توپخانه و راكت هلی كوپترهای توپدار كه پيوسته از بالای سر نيروها آنان را هدف قرار می دادند، پشتيبانی و امدادرسانی را غيرممكن کرده بود، به طوری كه حتی مجروحان را نيز نمی‌توانستند به عقب منتقل کنند.

فرمانده گردان امام حسين(‌ع)‌ مجروح و معاون گردان حمزه سیدالشهداء(ع) شهید و تعدادی دیگر از نيروهای مؤثر گردانها مجروح و نيز شهيد شده بودند. لذا قرارگاه نجف به لشكر اجازه داد كه اندكی عقب تر آمده و در سه راهی «دوعيجی» روی سيل بند جنوبی جزيره مستقر شود. اين وضع تا غروب آفتاب ادامه يافت.

همزمان دشمن از طرف راست جاده پنجم اقدام به یک پاتک نسبتاً شدید می نمود و یگان دیگر گردانی برایش نمانده بود. گردان حضرت ابوالفضل(ع) به فرماندهی سردار شهید حجت نظری كه در میدان امام رضا(ع) در محل استقرار گردان ها در کانال مستقر شده بود، بر اثر بمباران هوایی دشمن از هم پاشید و به واسطه خسارت و تلفات وارده زیاد به عقب منتقل شد.

در شب سوم عملیات و با تاریک شدن هوا، با وارد عمل شدن گردان سردار جنگل به فرماندهی سیدعلی آقازاده، گردان کمیل به فرماندهی سردار شهید محمد اصغری خواه و گردان مالک اشتر به فرماندهی مهدی کاظمی پور مأموریت ادامه یافت و بخش اعظم جزیره به تصرف رزمندگان لشکر قدس گیلان درآمد.

به مجرد رسیدن گردان مالک اشتر به سه راهی درگیری شدید و بسیار نزدیکی با نیروهای دشمن که در داخل نخلستان و استحکامات موجود مخفی شده و منتظر نیروهای ایرانی بودند رخ داد. درگیری شدت بیشتری پیدا کرد و با توجه به نخلستانی بودن و وجود ساختمان ها و استحکامات و به ویژه با نزدیک شدن نیروهای گردان مالک به یک قرارگاه مهم دشمن مقاومت سنگینی از سوی دشمن به عمل می آمد و گردان به تنهایی بیشتر از این قادر به پیشروی نبود. لذا به گردان مالک دستور داده شد، تک را ادامه دهد و برای رسیدن به سیل بند اروند صغیر تلاش نماید.

گردان سردار جنگل که از چند ساعت زیر آتش شدید دشمن از سه راهی شلمچه پیاده تا سه‌راهی دوعیجی آمده بود بلافاصله به کمک گردان مالک آمد.

لازم بود حفظ دور عملیات ادامه یابد و تا قبل از روشن شدن هوا کار به نتیجه مطلوب برسد. لذا به گردان کمیل ابلاغ شد که وارد عمل شود. فرمانده گردان کمیل که نیروهای خود را به محل درگیری رسانده بود برای آخرین هماهنگی نزد حسین املاکی آمد، اما حسین که بر اثر اصابت تیر مستقیم به فک وی مجروح شده بود، فقط با اشاره روی کالکی که شهید اصغری خواه همراه خود آورده بود او را نسبت به ماموریت توجیه نمود و با حرکت دادن انگشتان خود روی کالک او را متوجه نمود که باید خود را به سیل بند اروند صغیر برساند و از آنجا به سمت ام الطویل ادامه دهد.

لشکر قدس گیلان؛ فاتح بوارین در کربلای 5

او بلافاصله گردان را حرکت داد و ضمن هماهنگی با فرماندهان گردان های مالک و سردار جنگل و با کمک آنها به منظور محاصره کامل جزیره بوارین به دشمن حمله نمودند. فاصله چندانی با سیل بند نداشتند. لذا هر سه گردان بعد از دقایقی به سیل بند رسیدند. اکنون جزیره به محاصره کامل درآمده بود. به قرارگاه نجف اطلاع داده شد ولی آنها باور نمی کردند. برادر محسن رضایی هم گفته بود «نتایجی که این چند روز به دست آوردیم، در عملیات فاو، در هفتاد روز به دست آمد!» اعتقاد ایشان این بود که ما در عملیات کربلای ۵ به هر چه خواستیم رسیدیم.

در ادامه عملیات، گردان خندق نیز به فرماندهی سید قربان رضی زاده وارد عمل شده و پس از دفع چندین پاتک دشمن نهایتا جزیره از سوی لشکر قدس گیلان، لشکر ۵ نصر و دیگر لشکرهای عمل کننده به تصرف درآمد.

در این عملیات گردان سلمان به فرماندهی سردار شهید غلامرضا بامروت به همراه یک گردان از لشکر ۵۷ برای تصرف جزیره ام الطویل وارد عمل شدند. در این مرحله گردان سلمان موفق شد پل ارتباطی بین جزیره و ام الطویل را تصرف نماید. بعد از سازماندهی جدید در جزیره ام الطویل و سپس در جاده شلمچه در غرب نهر جاسم به پدافند از مواضع جدید متصرفی پرداختند.

پس از دو روز درگيری و مقاومت، سرانجام دشمن ناچار‌ اقدام به عقب نشينی و تخليه جزيره ام الطويل نمود و نيروهای لشكر به همراه ساير يگان ها وارد آن جزيره شدند، اما چون جزيره فاقد عوارض لازم جهت پدافند مؤثر بود، پس از چند روز، آن را تخليه و در ساحل اروند پدافند نمودند. بعد از دو روز پدافند از جزيره ام الطويل، لشكر قدس كه متحمل فشارهای زيادی شده بود به منظور استراحت و بازسازی نيروها از خط پدافندی آزاد گرديده و به عقبه لشكر، اردوگاه شهيد قلی پور شوشتر منتقل شدند.

طی عملیات کربلای ۵ و مراحل تکمیلی آن لشکر قدس ۴۱۹ شهید تقدیم اسلام نمود که شهدایی چون سردار شهید غلامرضا بامروت فرمانده گردان سلمان، سردار شهید حجت نظری فرمانده گردان حضرت ابوالفضل(ع)، سردار شهید سید مهدی نقیبی راد فرمانده گردان حضرت رسول(ص) و سردار شهید ابراهیم کشاورز جانشین گردان میثم از جمله این شهدا و شهیدان سید موسی سید آقایی چهارده ساله از رودسر به عنوان کم سن و سال ترین شهید و خلیل الله جعفری پنجاه و هفت ساله از بندرانزلی به عنوان مسن ترین شهید این عملیات بودند.

در این عملیات بزرگ و غرورآفرین دلاورمردانی همچون سردار شهید حسین املاکی مسئول اطلاعات، مسعود گودرزوند مسئول عملیات، احمد برزگر مقدم رئیس ستاد و نقی رمضانی جانشین ستاد، احمد ذبیحی فرمانده گردان حضرت امیر(ع)، اسماعیل تقی لو فرمانده گردان ادوات، علی شعبانی فرمانده گردان توپخانه، نادر مرید مشتاق مسئول تخریب، میرحسین میرصالحی، مسئول آموزش نظامی، مرحوم محمد علیزاده مسئول پدافند، سید ضیاءالدین حزنی مسئول پشتیبانی، هوشنگ دلخوش مسئول بهداری، نادر رضایی مسئول مخابرات، قاسم ابراهیم زاده مسئول مهندسی، حمید حاذق نیکرو مسئول تبلیغات، احمد عمویی مسئول عقیدتی، علی یوسفی مسئول پرسنلی و سیروس غلامی مسئول(ش.م.ه) بودند.

لشکر قدس گیلان با وجود بیش از سه هزار بسیجی، یک هزار و سیصد و پنچ پاسدار و دو هزار کادر وظیفه آموزش‌دیده، با تمام امکانات و تجهیزات نظامی و به مدت چهار روز مقاومت جانانه توانست به صددرصد اهداف معین در این منطقه دست پیدا کند و برگ زرینی دیگر بر افتخارات فرزندان میرزا کوچک بیفزاید.

بعدها سردار شهید حاج حسین همدانی فرمانده دلیر لشکر قدس گیلان به واسطه ایثار، ایستادگی و مقاومت جانانه رزمندگان گیلان مفتخر به دریافت نشان فتح از دست مبارک فرمانده معظم کل قوا شد.

این عملیات از تاریخ ۱۹ دی ماه شروع شد و تا ۲۲ اسفندماه به مدت ۶۴ روز ادامه یافت و در دو مرحله به نتایج قابل قبولی دست پیدا کرد. تحلیلگران داخلی و خارجی عملیات کربلای ۵ را به همراه عملیات والفجر ۸ جزو دو عملیات بزرگ هشت ساله جنگ تحمیلی عراق علیه ایران قلمداد می کنند و این عملیات فتح بابی برای پذیرش قطعنامه ۵۹۸ بود.

عکس؛ رحمت انصاری، پیشکسوت دفاع مقدس و رزمنده عملیات کربلای ۵

منابع:

روزهای خوب خدا جلد ۱و۲، کنگره سرداران و ۸۰۰۰ شهید استان گیلان

روایت راویان، سرداران حمزه فلاح و قاسم شافعی، معاونین اطلاعات لشکر قدس

یادداشت از سمیه اقدامی، مسئول امور زنان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان گیلان

 

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

شهید انصاری +استاندار
امامزاده  عبدالله کلرم_ فومن+اوقاف
فتح الهی فرماندار
نوغانداری
1e8cc91f-3b25-4363-97da-16e94eedad4f
e346ca58-b5a9-44f3-9a10-cb389f94be16
عزاداری فومن+هیئت
گل محمدی
مواسات
روز ارتش
تصادف
8c8fcdfc-c79a-4c4f-aa92-16dd92dc4b3eراز