مشاهده مطلب

      ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸      0             25253      اخبار, خبرهای ویژه, فرهنگی و اجتماعی   Print This Post Print This Post
سد باغبانان

با حضور وزیر نیرو و استاندار گیلان؛

آغاز عملیات بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان در فومن

سدلاستیکی باغبانان با حضور وزیر نیرو و استاندار گیلان به بهره برداری رسید.
 به گزارش صفیر گیلان؛ صبح امروز با حضور دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو، دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان و جمعی از نمایندگان مردم در مجلس و مسئولین استانی و شهرستان،  سدلاستیکی باغبانان که بر روی رودخانه ماسوله رودخان شهرستان فومن احداث شده به بهره برداری رسید.

برای احداث این پروژه که عملیات اجرایی آن از سال۱۳۹۴ آغاز شده بالغ بر ۱۴۰میلیارد ریال هزینه شده است.

هدف از اجرای این طرح بهبود آبیاری اراضی کشاورزی پائین دست ، کاهش فرسایش در رودخانه و تثبیت بستر سازه های موجود، استفاده از آب مازاد رودخانه ماسوله رودخان جهت تغذیه کانال فومنات، تغذیه آب زیرزمینی، ساماندهی رودخانه و بهره برداری تفریحی و توریستی و پرورش آبزیان بوده است.

از مشخصات این سد می توان به ارتفاع ۲/۶۰ متری، طول تاج سر ریز ۵۳ متر، عرض کل حلقه لاستیک ۸ متر و حجم مخزن ۱۲۰ هزار متر مکعب و حجم قابل تنظیم سالیانه ۱۵ میلیون متر مکعب و سطح دریاچه پشت سد ۵۰ هزار متر مربع اشاره کرد که برای اولین بار در ساخت این سد از لاستیک یک تکه استفاده شده که موجب استحکام و طول عمر بیشتر سد می شود و مقاومت لاستیک ۶۶۰ کیلو نیوتن بر متر طول است و بالغ بر ۲۲ هزار هکتار اراضی پایین دست کانال فومنات را آبیاری خواهد کرد. .

شایان ذکر است که رودخانه ماسوله رودخان در ماههای فروردین تا خرداد دارای دبی آب قابل ملاحظه بوده اما در فصل تابستان آب این رودخانه کاهش می یابد که با توجه به شیب بسیار بالای مسیر رودخانه ،احداث سد لاستیکی حجم ذخیره  قابل توجهی را ایجاد نخواهد کرد ولی با توجه به پتانسیل بالای آبدهی این رودخانه در فصل بهار با احداث این سد امکان هدایت آب مازاد رودخانه به کانال فومنات که در تقاطع با این رودخانه قرار دارد میسر می شود.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

مواسات
روز ارتش
تصادف
8c8fcdfc-c79a-4c4f-aa92-16dd92dc4b3eراز
کود الی، شهرداری رشت
فلاحتی+ارتش
علوم پزشکی+ شفت
photo_2020-03-22_06-45-35
باغ-رضوان-کرونا
d8b783ec-288c-48b8-bc3c-c221d8f814d3
مجسمه فومن +کرونا
بیمارستان سیار+کرونا