مشاهده مطلب

      ۲۳ آذر ۱۳۹۵      1             500      اخبار, خبرهای ویژه, گزارش   Print This Post Print This Post
اسحاق

قربانی هیئت امناي بقعه امزاده اسحاق شهرستان شفت گفت:

بقعه امام زاده اسحاق شهرستان شفت در انتظار دستانی مهربان

به گزارش اختصاصی صفیر گیلان,بقعه متبرکه امام زاده اسحاق و خواهرش خیر النسا در ارتفاع بیش از یکهزار متری از سطح دریا و بر نوک قله ی سیاه کوه در بخش احمد سرگوراب در 25 کیلومتری غرب شهرستان شفت که در منطقه ای ییلاقی واقع شده و از جمله دیدنی های استان گیلان است .

 

به گزارش اختصاصی صفیر گیلان,بقعه متبرکه امام زاده اسحاق و خواهرش خیر النسا در ارتفاع بیش از یکهزار متری از سطح دریا و بر نوک قله ی سیاه کوه در بخش احمد سرگوراب در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان شفت که در منطقه ای ییلاقی واقع شده و از جمله دیدنی های استان گیلان است .
در مسیرتان برای رسیدن به امامزاده اسحاق شاهد پوشش جنگلی این منطقه خواهید بود که با دیگر نقاط گیلان متفاوت و در نوع خود از دیدنی های پر جاذبه مسیر است  و مسافران می توانند لحظاتی را برای استراحت در زیر سایه درختان استراحت کنند.

بقعه به روایت ميرزا ابراهيم، ملگونوف و رابينو که در سفرنامه‌هاي خود از اين بقعه يادكرده‌اند با مصالح ساختمان از نوع سنگ و گل و چوب بوده و بقعه در دو طبقه ساخته شده و بام بقعه سراسر شيرواني و دارای دو گنبد كوچك كوتاه و بلند كه هردو به صورت شيرواني سربندي شده‌اند از دو سوي بام نمايان بوده و ضريح امامزادگان فلزي، جديد و مشبك و شيشه‌بندي مي‌باشد.

بنای بقعه در دوره صفويه تاسیس شده و دارای ارزش های تاریخی و باستان شناسی هم مطابق شجره نامه موجود، بقعه امامزاده اسحاق مدفن امامزاده اسحاق برادر امام رضا(ع) و خواهرش خيرالنسا(فاطمه خانم) خواهر حضرت معصومه(س) از فرزندان امام موسي كاظم (ع) مي‌باش
ش نیز خاطره ی زیارت امام رضا( ع) را تداعی می کند و پیرزنان پای حرم، شمع و اسپند می فروشند و عطر نیز، عطر حرم امام رضا ( ع) استبرای بسیاری از اهالی گیلان که رفتن به مشهد دشوار است زیارت امامزاده اسحاق حکم زیارت مشهد الرضا را دارد و برای کسانی که از سایر نقاط ایران پابه این منطقه می گذارند علاوه بر زیارت بقاع متبرکه حکم توفیق اجباری برای بهره بردن از فضایی سبز و سرشار از زیبایی را دارد.
سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار زائر این بقعه متبرکه را زیارت می کنند و از این فضا بهره معنوی می برند که جا داردمسئولان اوقاف شهرستان و دیگر  مسئولان شهرستان شفت به این مکان توجه ویژه داشته و در پیشبرد پروژه عمرانی بقعه توجه کنند.چند کیلومتری مانده به بقعه ی امام زاده اسحاق جاده خاکی بود که جدیدا با حمایتهای مسئولان ومدیران شهرستان و استان اسفالت  و پیاده رو سازی شده است.
در مسیر راه تا این امامزاده شاهد منطقه زیبا و بکر و دیدنی خواهید بود و در مسیر زیبایی طبیعت تابلوی خوشامد گویی به زائران خبر از رسیدن می دهد.
مسیر امامزاده پر از خانه های چوبین آغشته به رنگهای زرد,قرمز،ابی و غیره که سوغات سفر می فروشند و گاه اتاق های چوبی مامنی هستند برای زائران راه که اجاره داده می شوند.شایان ذکر است که جدیدا ساخت و ساز های امروزی پایشان به این منطقه نیز باز شده و ساختمانهای جدید با نمایی از سنگهای سرد و بی روح و چند طبقه می روند تا نمای  روستای امامزاده اسحاق را از سبک سنتی خارج کنند .

امامزاده اسحاق گیلان محبوب دلهای مردم است و زائران بسیاری دارد به گونه ای که حتی مردم برای اقامت چندین روزه بدانجا سفر می کند و البته ضریح

 امامزاده اسحاق شهرستان شفت از زبان قربانی هیئت امناي بقعه:

قربانی با اشاره به اینکه ساخت حرم امامزاده اسحاق«ع» و حضرت خیرالنساحدود دو سال و اندی است که در دست اجرا می باشد گفت: کار  ساخت حرم تا اتمام سر بندی  و گنبد و اجر چینی و نصب در و پنجره و شیشه به پایان رسیده است.

وی تصریح کرد: ایزو گام دیواره دور حرم   و کار کف سازی و ساخت ضریح و ظریف کاری داخل حرم نیز در دست اقدام بوده و برای سال اینده  انشا،اله دیوار حایل  دور حرم در برنامه اجرا یی قرار  دارد..

قربانی تمامی کار عمرانی ساخت بقعه امامزاده اسحاق را از کمکهای مردمی و نذورات زایرین خواند و گفت:تا امروز بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون تومان هزینه شده  و امید وارم مردم منطقه  همچنان با کمکهای خود ما را در اتمام این پروژه  یاری کنند.

ایشان افزودند: بقعه امامزاده اسحاق در فصل خاص از سال قابل اجرای کار عمرانی است و فقط ما در زمان خاص می توانیم مصالح را برای کار بالا ببریم و بیشتر فصل سال حمل مصالح غیر قابل بالا بردن است و همچنین به علت ارتفاع ما در حمل مصالح مشکلات زیاد داریم.

ایشان درامد حاصل از این امامزاده را نیز فصلی خواند و گفت: این منطقه کمتر از شش ماه از سال را می تواند پزیرای مسافر و گردشگر و زایر باشد.

ایشان از مدیر کل اوقاف استان گیلان به جهت نظارت بر ساخت پزوژه عمرانی امامزاده تقدیر و اظهار کرد: به جهت فضای زیلزتی و گردشگری به این منطقه نگاها ویژه باشد.تهیه گزارش زلیخا صفری

%d8%a7%d8%b3%d8%ad%d8%a7%d9%823 %d8%a7%d8%b3%d8%ad%d8%a7%d9%826 %d8%a7%d8%b3%d8%ad%d8%a7%d9%824 %d8%a7%d8%b3%d8%ad%d8%a7%d9%821%d8%a7%d8%b3%d8%ad%d8%a7%d9%823 %d8%a7%d8%b3%d8%ad%d8%a7%d9%822%d8%a7%d8%b3%d8%ad%d8%a7%d9%825%d8%a7%d8%b3%d8%ad%d8%a7%d9%826

 

 برچسب ها : ، ، ، ،

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_pings' not found or invalid function name in /home2/safiregi/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php on line 180
امامزاده  عبدالله کلرم_ فومن+اوقاف
فتح الهی فرماندار
نوغانداری
1e8cc91f-3b25-4363-97da-16e94eedad4f
e346ca58-b5a9-44f3-9a10-cb389f94be16
عزاداری فومن+هیئت
گل محمدی
مواسات
روز ارتش
تصادف
8c8fcdfc-c79a-4c4f-aa92-16dd92dc4b3eراز
کود الی، شهرداری رشت