اختصاصی/صفیر گیلان؛ابراهیم انصاری در نشست خبری با اصحاب رسانه این شهرستان با گرامیداشت هفتم تیرماه سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی گفت: شهید بهشتی نقش موثری در تدوین برخی اصول قانون اساسی در زمان انقلاب داشتند به همین علت سالروز شهادت شان به عنوان هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است. دادستان صومعه‌سرا با بیان اینکه در دهه ۶۰ […]

 اختصاصی/صفیر گیلان؛ابراهیم انصاری در نشست خبری با اصحاب رسانه این شهرستان با گرامیداشت هفتم تیرماه سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی گفت: شهید بهشتی نقش موثری در تدوین برخی اصول قانون اساسی در زمان انقلاب داشتند به همین علت سالروز شهادت شان به عنوان هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است.

دادستان صومعه‌سرا با بیان اینکه در دهه ۶۰ و دوران بعد از انقلاب اسلامی که قانون اساسی با حضور مسئولان و سران در اداره کشور به رای گذاشته شد و  یک سری اصولی را برای هر یک از قوا در همین قانون پیش‌بینی کردند.

وی با بیان اینکه در اصلِ ۱۵۶ قانون اساسی،  اصول کلی را قانونگذار مد نظر قرار داد  گفت: در اصلِ ۱۵۶ یک سری اصول کلی، که راهنما و چارچوب کلی قانون قضا است و در پنج بند وظایف کلی قضا را بیان کرده است.

انصاری با اشاره به اینکه بند اول قانون اساسی رفع خصومت را بر عهده دستگاه قضا قرار داده است تصریح کرد: حقوق عامه از همان اول مدنظر قانون اساسی بوده است، که مدتی توجه جدی به بند دوم نمی‌شد اما در سال‌های اخیر دستورالعمل‌های مربوط به بند اصل ۱۵۶ در بخشنامه آیین نامه از سوی ریاست قوه اجرا شد.

دادستان صومعه‌سرا با بیان اینکه  از دهه ۱۲۸۰ دادستانی و مدعی العمومی با تغییر و تحولاتی وارد سیستم شد خاطرنشان کرد: در دستورالعمل حقوق عامه در واقع برای دادستان تمام حدود و اختیارات دخالتگر در حوزه اجرایی را قرار دادند.

وی نظارت بر حسن اجرای قوانین را در بند سوم اصلِ ۱۵۶ دانست و اظهار کرد: دراین اصل می توان بر ادارات نظارت کرد که وظایف خود را درست انجام می‌دهند یا خیر.

انصاری تاکید کرد؛دستگاه قضایی با تغییر قضایی باید کار کند و منظور اینکه قانونگذار از ماده قانونی با تغییر قضایی روشن سازی کند.

*استقرار پایگاه حفاظت از اراضی در تنیان

انصاری با اشاره به اینکه از باب حقوق عامه یک سری اقداماتی را انجام دادیم که بیشترین آن به حوزه طبیعت اعم از محیط زیست، منابع طبیعی و اراضی کشاورزی بر می‌گردد افزود: برای تغییر کاربری کمیته‌ای با حضور اداره آب، بنیاد مسکن، جهاد کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی تشکیل داده‌ایم که به صورت هفتگی از مناطق روستایی که تغییر کاربری داده‌اند بازدید به عمل می‌آید.

دادستان صومعه‌سرا گفت: اگر شخصی در اراضی زراعی خارج از محدوده طرح هادی اقداماتی انجام دهد که منجر به تعییر کاربری شود ما یک نماینده معرفی می‌کنیم تا تغییر کاربری فوری از بین رود و به حالت قبل برگردد.

انصاری تصریح کرد؛در منطقه سه سار نزدیک به ۳ هزار متر مربع عرصه مسکونی ایجاد شده که به زودی به حالت قبل یعنی  زراعی می شود.

وی با بیان اینکه امسال کمیته‌ای متشکل از منابع طبیعی، محیط زیست، شهرداران و اعضای شورای تامین در راستای حفظ ذخایر جنگلی تشکیل داده‌ایم تصریح کرد: برای این کمیته یک دبیرخانه تعریف کرده‌ایم که موضوعات را رصد می‌کند.

انصاری با بیان اینکه ما یک محدوده وسیعی از منابع طبیعی در سطح شهرستان داریم خاطرنشان کرد: جنگل‌های خوبی هم در شهرستان داریم جنگل و تالاب اکسیژن ما هستند و باید در حفظ آن کوشا باشیم.

دادستان صومعه‌سرا با اشاره به قاچاق چوب در تنیان اظهار کرد: قرار شده با هماهنگی‌های منابع طبیعی و بسیج، «پایگاه حفاظت از اراضی» در آن منطقه مستقر شود تا نظارت بر حامل‌های چوب را داشته باشد.

*آب شرب یا شیر کاکائو؟

وی با اشاره به اینکه آب شرب مجموعه شهرستان از کیفیت مطلوب برخوردار نیست  و در برخی مناطق آب مثل شیر کاکائو است افزود: قرار است از سایت باغبانان برای حدود ۲۰ روستای تولم‌شهر لوله‌گذاری انجام شود که در این صورت آب شرب مطلوب دریافت کنند.

انصاری با اشاره به اینکه متاسفانه بین اداره آب و گاز در محل اجرا اختلاف وجود دارد گفت: مکاتبه‌ای با مدیران کل داشتیم تا مشکلات موجود برطرف شود.

دادستان صومعه‌سرا با بیان اینکه خیلی از روستاها بحث تصفیه آب را ندارند تصریح کرد: زیرساخت آب شرب مستلزم اصلاحات است زیر لوله‌های آب بعد از گذشت زمان رسوب می‌کنند و فرسوده می‌شوند و باید تعمیر مربوط به اصلاح شبکه را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در سطح شهری هم جابجایی یک سری از تیربرق‌ها مطرح شده که امسال پیگیری کرده‌ایم خاطرنشان کرد: این جابجایی‌ها با هماهنگی شهرداری و اداره برق برای جلوگیری از خطرآفرینی جانی و مالی انجام می‌شود.

*شهر صومعه سرا فاقد بافت شهری خالص

انصاری با اشاره به سدّ معبر مغازه‌داران صومعه‌سرا اظهار کرد: شهر صومعه‌سرا بافت شهری خالص ندارد و تقریبا” بافتش شهری و روستایی است و عده‌ای پیرزن و پیرمرد برای فروش محصولات محلی خود در گوشه و کنار این شهر در حال فروش محصولات هستند که آنها برای سد معبر مدنظر ما نیستند زیرا پیر زنان و پیر مردان با زنبیل تولیدات محلی نمای خوبی در ذهن ما به یادگار می گذارد  بلکه هدف اصلی ما مغازه‌دارانی هستند که اجناس خود را فراتر از مغازه در سطح خیابان پهن کرده‌اند.

وی افزود: مغازه دار باید در محدوده صنفی خود کار کند و اگر نیازمند فضای بیشتری است بایدمغازه بزرگتری تهیه نماید.

دادستان صومعه‌سرا افزود: با هماهنگی شهرداری تا کنون چند مغازه‌دار اجناس خود را از سطح خیابان جمع کرده‌اند و  سد معبر یکی از مهم ترین وا صلی ترین وظایف قانونی شهرداری صومعه سرا است  ولی گشت زنی مسئول واحد سد معبر شهرداری ملموس نیست و من احساس می کنم خوب نظارت و برخورد نمی کند.

*صومعه سرا ،شهرستان  قطب تولید مرغ  پنجه در پنجه گرانی

وی یکی از مشکلات مد نظر در شهرستان صومعه سرا را که ممکن است در آینده بیشتر مد نظر باشد قیمت مرغ خواند و گفت:با توجه به اینکه این شهرستان قطب تولید مرغ است، باید نفع آن به مردم هم برسد.

دادستان صومعه سرا تاکید کرد؛ با وجود مرغداری ها در این شهرستان مردم حواشی تولید را لمس می کنند ولی از مزایا و منافع آن بهره نمی برند و باید شهروندان از این فراورده راضی باشند نه ناراضی از قیمت ها؛

انصاری با بیان اینکه در سال گذشته ۱۹۰ مرغداری در سطح شهرستان فعالیت می‌کردند اما قیمت مرغ این شهر از شهرهای دیگر بیشتر بود تصریح کرد: به همین دلیل قیمت مرغ مصوب در شهرستان قبل از عید ۱۲ هزار و ۹۰۰ اعلام شد تا مرغ‌فروشی‌ها بیشتر از این قیمت نتوانند مرغ را به فروش برسانند.

وی افزود: امروز ما باید هم تولید کننده و هم مصرف کننده را ببینیم زیرا امروز مرغداران هم حرف هایی برای گفتن دارند و مشکلات و هزینه تولید با توجه به بحران کرونا  که ضربه مالی سنگین به مرغداران زد باید مورد توجه   قرار گیرد زیرا مرغداران در قبل از کرونا جوجه ۲ هزار تومانی را با قیمت ۴ هزار تومان هم خریدند.

انصاری با بیان اینکه گرانی حاصل دست به دست هم دادن یک چرخه است گفت:کشاورزان ما امروز برنج را با رنج تولید می کنند و در زمان رسیدن محصول به بازار ما واردات را داریم و این ایراد است.

وی افزود: حتی همین میزان که خبر وارد شدن  برنج و یا چای را در رسانه های ملی داشته باشیم خود به خود به کاهش قیمت محصول دامن خواهیم زد.

دادستان صومعه‌سرا با اشاره به حرکت دسته‌جمعی موتورسواران در این شهرستان خاطرنشان کرد: این عمل سبب خطرآفرینی می‌شود و اگر چنین مواردی دیده شود حتما برخورد صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه پایین آوردن فنر خودرو هم جرم محسوب می‌شود و در تصادفات دخیل است اظهار کرد: مکاتبه‌ای که با پلیس راهور داشته‌ایم، این ماشین‌ها به پارکینگ می‌رود و در همان پارکینگ باید به حالت اولیه برگردد تا خارج شود.

انصاری با بیان اینکه پارک‌های شهرستان از شهر صومعه سرا تا تولم شهر و گوراب زرمیخ وضعیت مطلوب ندارند و حداقل امکانات رفاهی در آنها دیده نمی‌شود گفت: پارک‌ها به جای اینکه محل حضور خانواده‌ها باشد به مکانی برای حضور اراذل و اوباش و معتادان تبدیل شده است.

وی به برداشت شن و ماسه از رودخانه های شهرستان نیز اشاره و افزود:امروز علارغم نواقصی که در شیوه نامه ساماندهی رودانه ها وجود دارد ما خواستار ساماندهی هستیم نه برداشت بی رویه توسط پیمانکاران .

ورودهشت هزار و ۲۰۸ پرونده به دادسرای شهرستان صومعه سرا

دادستان صومعه‌سرا با بیان اینکه مجموعه دادسرا در سال ۹۸ حدود هشت هزار و ۲۰۸ پرونده داشته  و برای ۲۲ هزار و ۶۲۵ نفر ابلاغ صادر شده است گفت: برای شهر صومعه‌سرا این میزان پرونده بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه میزان آمار پرونده‌های سرقت در سال گذشته یک هزار و ۷۰۰ پرونده است تصریح کرد: یک هزار و ۲۵۰ پرونده مربوط به توهین و دعاوی، یک هزار و ۷۰ پرونده برای ضرب و جرح، یک هزار و ۴۱ پرونده مربوط به شکایت تهدید و ۶۷۰ پرونده برای تصادفات بوده است.

دادستان شهرستان صومعه سرا در پایان با بیان اینکه جرائم با توجه به شرایط اقلیمی طبق نظریه دانشمندان جامعه شناسی متفاوت است گفت: در مناطق شمالی کشور ما باطر مرطوب بودن یک سری جرائم  را یا نباید داشته باشیم یا باید کمتر باشد مثل سرقت که برای مناطق سرسیری است ولی متاسفانه امار ها در منطقه ما بالا است.

تهیه و تنظیم/زلیخا صفری