امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 22 October , 2021
امروز : جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ - 16 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 46623
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار برگزیده (اسکرول پایین اسلایدر), انتخاب سردبیر, گیلان تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷ | 29 بازدید | ارسال توسط :
در راستای سازگاری با کم آبی؛

اجرای طرح نوبت بندی آب کشاورزی در گیلان ضروری است

مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به کاهش نزولات آسمانی و آورده سد سفیدرود، گفت: اجرای طرح نوبت بندی آب کشاورزی در گیلان در راستای سازگاری با کم آبی ضروری است.

اجرای طرح نوبت بندی آب کشاورزی در گیلان ضروری است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صفیر گیلان؛وحید خرمی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه وضعیت بارش‌ها در کشور کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد، اظهار کرد: بر اساس گزارش هواشناسی، شاهد کاهش بارش ۵۳ درصدی نسبت به سال گذشته و ۴۲ درصدی نسبت به بلند مدت در سطح کشور هستیم.

وی در ادامه به وضعیت استان گیلان در این زمینه اشاره کرد و افزود: بارش‌ها در استان گیلان نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد و نسبت به بلند مدت ۲۵ درصد کاهش داشته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به کاهش آورد سد سفید رود نسبت به سنوات گذشته، اضافه کرد: آورد سد سفید رود نسبت به دو سال گذشته و بلند مدت به ترتیب ۶۰ و ۷۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد که این موضوع ناشی از کاهش نزولات جوی و همچنین وزش بادهای گرم در زمستان و تبخیر پوشش برفی در حوضه آبریز سد سفیدرود بوده است.

وی افزود: شرکت آب منطقه‌ای گیلان با توجه به پیش بینی شرایط موجود قبل از شروع فصل کشاورزی، اقدام به برنامه ریزی دقیق جهت مصارف آب در بخش‌های مختلف کرد.

رهاسازی حدود یک میلیارد متر مکعب آب سد سفیدرود

خرمی ادامه داد: برنامه نوبت بندی آب کشاورزی به پیشنهاد این شرکت در کمیته منابع و مصارف آب استان بر اساس تقویم زراعی و موجودی آب سد سفید رود مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

وی با بیان اینکه اولین نوبت آبگذاری کانال‌های آبیاری بر اساس تقویم زراعی از پنجم اردیبهشت ماه برای کانال راست سنگر (اراضی شالیزارهای مناطق شرق گیلان) و نهم اردیبهشت ماه برای کانال چپ سنگر (اراضی شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان) به مدت ۲۰ روز پیوسته جهت انجام نشاکاری انجام شد.

خرمی اضافه کرد: در ادامه اجرای برنامه نوبت بندی آب کشاورزی به صورت ۸ روز وصل و ۴ روز قطع به صورت دقیق و بدون هیچ گونه تغییراتی تا پایان خرداد ماه امسال انجام شده و تا کنون به میزان حدود یک میلیارد متر مکعب آب جهت مصارف کشاورزی ۱۷۲ هزار هکتار از اراضی شالیزارهای تحت شبکه سفید رود تحویل شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان اضافه کرد: ادامه نوبت بندی آب کشاورزی با هماهنگی و تصویب کمیته منابع و مصارف آب استان تا پایان تیر ماه به صورت ۸ روز وصل و ۵ روز قطع اجرا می‌شود و هرگونه تغییرات در برنامه نوبت بندی آب کشاورزی به کشاورزان عزیز اطلاع رسانی خواهد شد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد