صفیر گیلان؛محمدتقی آشوبی پیش از ظهر امروز امروز در نخستین جشنواره ترویج زایمان طبیعی در سالن اجتماعات بیمارستان الزهرا(س)رشت با اشاره به اهمیت ترویج زایمان طبیعی،اظهار کرد: ارتقای شاخص‌های سلامت مادران و نوزادان و کاهش مرگ و میر مادران باردار هدف کلی زایمان طبیعی است. وی با اشاره به بالا بودن آمار زایمان […]

 

 

صفیر گیلان؛محمدتقی آشوبی پیش از ظهر امروز امروز در نخستین جشنواره ترویج زایمان طبیعی در سالن اجتماعات بیمارستان الزهرا(س)رشت با اشاره به اهمیت ترویج زایمان طبیعی،اظهار کرد: ارتقای شاخص‌های سلامت مادران و نوزادان و کاهش مرگ و میر مادران باردار هدف کلی زایمان طبیعی است.

وی با اشاره به بالا بودن آمار زایمان سزارین در کشور و گیلان، اضافه کرد: شاخص سزارین در استان گیلان تا سال ۹۲ سیر صعودی داشته است؛ اما بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، زایمان سزارین شاهد سیر نزولی آن در استان هستیم .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان آمار زایمان در سال ۹۲ را بیش از ۳۰ هزار مورد در گیلان عنوان کرد و افزود:از این تعداد ۷ هزار و ۱۰۹ مورد زایمان طبیعی بود و اکنون این آمار به ۱۰ هزار مورد زایمان طبیعی در استان رسیده است .

آشوبی،آمار زایمان طبیعی را طی ۶ ماهه نخست سال ۹۶ در استان ۵ هزار مورد عنوان کرد و گفت:میانگین زایمان سزارین در کشور ۵۰ درصد و در استان ۷۶.۶ درصد بوده است، اما با اجرای طرح تحول نظام سلامت، زایمان سزارین ۱۰ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: طی ۶ ماهه اول سال ۹۶ در گیلان آمار سزارین یک دهم درصد کاهش داشته است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از بهینه سازی و توسعه فضای فیزیکی در راستای ترویج زایمان طبیعی در استان خبر داد و یادآور شد: ۱۳۰ اتاق «ال دی آر» برای زایمان طبیعی در ۹ بیمارستان خصوصی و دولتی استان تجهیز و راه‌اندازی شده است.

آشوبی خاطرنشان کرد: ۲ هزار و ۸۰۴ متر مربع فضای مناسب برای مادران باردار جهت ترویج زایمان طبیعی در استان گسترش یافته است.

وی در پایان از کاهش ۱۱ درصدی آمار زایمان سزارین بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان گیلان خبر داد. /ایسنا