پایگاه خبری و تحلیلی صفیر گیلان؛مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گیلان گفت: بیش از دو هزار خانواده گیلانی برای برپایی روضه‌های خانگی به مناسبت روزهای آخر ماه صفر اعلام آمادگی کردند. حجت‌الاسلام سعید مهدوی صبح امروز در گفت‌وگو یی با اشاره به اهمیت عزاداری روزهای آخر دهه صفر، اظهار داشت: شخصیت والای پیامبر اکرم (ص)، امام […]

پایگاه خبری و تحلیلی صفیر گیلان؛مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گیلان گفت: بیش از دو هزار خانواده گیلانی برای برپایی روضه‌های خانگی به مناسبت روزهای آخر ماه صفر اعلام آمادگی کردند.

حجت‌الاسلام سعید مهدوی صبح امروز در گفت‌وگو یی با اشاره به اهمیت عزاداری روزهای آخر دهه صفر، اظهار داشت: شخصیت والای پیامبر اکرم (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) آن‌چنان دارای ارزش است که هرساله مردم در این روزها مراسم‌های عزاداری خود را مشتاقانه و پرشور برپا می‌کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه مردم در جریان برگزاری مراسم‌های عزاداری ایام محرم نشان دادند ویروس منحوس کرونا هم نمی‌تواند از ارادت آن‌ها به امام حسین (ع) کاهش دهد، تصریح کرد: از آنجایی که شرایط برگزاری مراسم‌های عزاداری و حضور مردم در هیات‌ها امسال نسبت به سال‌های قبل میسر نبود، برگزاری روضه‌های خانگی تجربه بسیار خوبی بود که بسیاری از خانواده‌ها آن را برگزار کردند.

وی با تاکید بر برگزاری بیشتر روضه‌های خانگی، خاطرنشان کرد: بیش از دو هزار خانواده گیلانی برای برپایی مراسم روضه‌های خانگی به مناسبت ارتحال پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن (ع) و شهادت امام رضا (ع) اعلام آمادگی کردند که این عدد در حال افزایش است.

مهدوی با اشاره به اینکه دستورالعمل‌های بهداشتی در مراسم روضه‌های خانگی رعایت می‌شود، تاکید کرد: ترویج روضه‌های خانگی در شرایط وجود بیماری کرونا باید بیشتر شود که ما هم به دنبال این موضوع هستیم.

وی تصریح کرد: بر اساس روایات نقل شده از ائمه معصوم (ع)، تعظیم شعائر و بزرگداشت عزاداری اهل‌بیت(ع) از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان به نقش مهم بانوان در ترویج روضه‌های خانگی اشاره و عنوان کرد: نخستین روضه خانگی در تاریخ اسلام توسط حضرت فاطمه زهرا (س) و در فراق پیامبر گرامی اسلام (ص) برگزار شد که تأثیرات فراوانی در جامعه اسلامی و هراس طاغوتیان داشت به گونه‌ای که به بهانه ایجاد مزاحمت برای مردم سبب شدند تا حضرت علی (ع) برای جلوگیری از آسیب به حضرت فاطمه زهرا (س) و سوءاستفاده دشمنان، بیت‌الاحزان را برای ایشان در خارج مدینه ایجاد کند.

وی با تأکید بر اینکه روضه‌های خانگی اثرات بسیاری دارد و بانوان در احیای این سنت نقش مهمی دارند، خاطرنشان کرد: امروز به واسطه شیوع کرونا و بروز افسردگی‌های روحی و روانی نیازمند توسل و توکل به امامان معصوم (ع) هستیم و ترویج و احیای روضه‌های خانگی در این زمینه بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود.