رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت:
بر اساس اعلام وزارت کشور تمامی شهرهای بالای دویست هزار نفر باید دارای مرکز پژوهش باشند و اخیرا جلسه ای با محوریت این موضوع در وزارت کشور تشکیل شد که نماینده ای از سوی شورای رشت نیز در آن جلسه حضور پیدا کرد .

به گزارش صفیر گیلان از رشت، محمد حسین واثق کارگرنیا امروز در نود و دومین جلسه علنی شورا در ساختمان جلسات شورای رشت با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام حزن آل الله شهادت ابا عبدالله الحسین(ع) اظهار کرد: همه آنانی که برای شناساندن انقلاب بزرگ امام حسین (ع) در تلاش هستند یقینا اجرشان را از خدای بزرگ کسب می کنند.

وی با بیان اینکه تنها مصیبتی که هیچ گاه از قلب انسان ها خارج نشده است ، شهادت امام حسین (ع) است افزود: این عشق و ارادت از دوران کودکی توسط والدین ما نهادینه شد و از این بابت خدا را شاکریم که حب اهل بیت (ع) را در قلبمان قرار داده است.

کارگرنیا به هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: پیامبر (ص) فرمودند: یاری رساندن به ستمدیده و امر به معروف و نهی از منکر جهاد در راه خدا است .

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به پنجم مرداد مصادف با سالروز عملیات مرصاد بیان کرد: گروهک منافق مجاهدین خلق با همدستی رژیم بعث عراق ناجوانمردانه به مرزهای ایران حمله کردند که با دفاع جانانه رزمندگان ایرانی و فرماندهی دلاورانه شهید صیاد شیرازی ، بار دیگر اهداف پلید آنان در نطفه خاموش شد.

توسعه حرم فاطمه اخری (س) رشت

کارگرنیا با بیان اینکه طرحی پیرامون توسعه حرم مبارک فاطمه اخری (س) تدوین شده بود افزود: انتظار می رود با بازبینی مجدد این طرح و برنامه ریزی های مناسب و عملیاتی کردن آن در کنار عایدات معنوی از وجود این بارگاه معنوی، از وجود این حرم مبارک در راستای توسعه گردشگری مذهبی با هدف ایجاد درآمد پایدار و رونق اقتصادی برای شهر نیز اقدام شود.

وی با تاکید به اینکه دریافت هر گونه مبلغ مازاد در راستای عوارض ساختمانی و ساخت وساز تخلف است گفت: یقینا در صورت مشاهده چنین موردی نیز با متخلف و یا متخلفین برخورد قانونی می شود.

راه اندازی مرکز پژوهش در شورای رشت

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه در گذشته مرکز پژوهش در شورا مشغول فعالیت بود بیان کرد: بر اساس اعلام وزارت کشور تمامی شهرهای بالای دویست هزار نفر باید دارای مرکز پژوهش باشند و اخیرا جلسه ای با محوریت این موضوع در وزارت کشور تشکیل شد که نماینده ای از سوی شورای رشت نیز در آن جلسه حضور پیدا کرد و اساسنامه مربوط به مرکز پژوهش به شورا ارسال شده است و این اساسنامه به منظور اعلام نظر نهایی در اختیار اعضای شورا قرار می گیرد و پس از بررسی در کمیسیون های مربوطه پیرامون آن اعلام نظر می شود.

رئیس شورای رشت با اشاره به انعقاد قرار داد تفکیک زباله از مبدا افزود: انتظار داریم این مهم با سرعت بیشتری اجرایی شود و یقینا اجرایی شدن طرح تفکیک زباله از مبدا ، از ورود حجم گسترده ای از زباله ها به سایت سراوان جلوگیری می کند.

منابع مالی اجرای هشت پروژه طرح میثاق در رشت وجود دارد

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه جسته و گریخته در فضای مجازی پیرامون هشت پروژه شهر رشت صحبت های مطرح می شود اظهار کرد: برخی ها معتقدند که به لحاط مالی شهرداری توانایی اجرای این پروژه ها را ندارد و بنده تاکید می کنم که منابع لازم به منظور اجرای پروژه ها وجود دارد.

سید شمس شفیعی با بیان اینکه برخی از اعتبارات این پروژه از منابع ملی تامین می شود افزود: بخشی از این اعتبارات از محل کمیسیون ماده پنج تامین می شود و باید بگویم که برخی از املاک در سطح شهر از جمله زمین های فرهنگیان و .. تعیین عوارض شده اند و متاسفانه در کمیسیون ماده پنج مدتهاست که بلاتکلیف و متوقف شده اند.

وی با تاکید به اینکه برای هشت پروژه یک هزار میلیارد تومان برآورد هزینه شده است بیان کرد: در این موارد قصوری از سوی شورا و شهرداری وجود ندارد و برای رفع مشکلات مالی به تعامل کمیسیون ماده پنج نیازمند هستیم و انتظار داریم استاندار گیلان و معاون عمرانی استانداری در این باره حمایت لازم را داشته باشند.

عضو شورای رشت با اشاره به اینکه از شهردار رشت به منظوربه مناقصه رساندن چهار پروژه از مجموع هشت پروژه تشکر می کنم افزود: شورا و شهرداری رشت تمام تلاششان را برای اجرای این پروژه ها به کار گرفته اند و پیمانکارانی که صدای بنده را می شنوند باید در این باره نیز اقدامات لازم را انجام دهند.

شفیعی با بیان اینکه اصلاحیه برخی از مفاد تامین اجتماعی پیرامون ساخت و ساز نیز در مجلس در دست بررسی است تصریح کرد: تامین اجتماعی بابت احداث بنا از پیمانکاران و سازندگان مبالغی را دریافت می کرد که در سال جاری شاهد افزایش هنگفت این مبلغ بودیم که با ورود مجلس شورای اسلامی به زودی در این باره اصلاحیه ای صادر می شود.

وی به برخی از اقدامات در جریان صدور پروانه ساخت و ساز اشاره کرد و گفت: برخی از افراد نسبت به پرداخت عوارض خود پیرامون ساخت و ساز اقدام کرده اند و شهرداری نیز موظف است در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به صدور پروانه ساخت و ساز اقدام شود و امیدوارم با چنین اقداماتی رفاه حال بیشتر شهروندان را شاهد باشیم‌.

بقعه متبرکه فاطمه اخری (س) تبدیل به قطب گردشگری مذهبی شود

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با مخاطب قرار دادن شهردار رشت اظهار کرد: طرح میثاق بسیار خوب است اما طرح میدان فرزانه با تمام مشکلاتی که در آن بخش از شهر مشاهده می شود، جزو اولویت قرار نگرفته است .

علیرضا تاج شهرستانی به بقعه متبرکه فاطمه اخری (س) اشاره کرد و افزود: می خواهم بدانم که آیا برای بقعه خواهر امام (س) شهرداری رشت برنامه ای دارد؟

وی به بارگاه حضرت معصومه(س)در شهر قم اشاره کرد و گفت: بارگاه حضرت معصومه (س) به لحاظ گردشگری و اقتصادی در شهر قم بسیار تاثیر گذار است ، اما متاسفانه بقعه حضرت فاطمه اخری(س) در رشت سالهاست که مغفول مانده است و انتظار می رود که در این باره جهادی وارد عمل شویم تا ان شاا این بارگاه مطهر به قطب گردشگری مذهبی تبدیل و عواید مالی آن در کنار عایدات معنوی نصیب شهر و شهروندان شود.

مناسب سازی شهر برای استفاده افراد دارای معلولیت

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه حدود دو سال از فعالیت شورای ششم سپری شده است اظهار کرد:لازم است در دو سال باقی مانده از عمر شورای ششم برخی از مباحث را به طور ویژه پیگیری و به نتیجه برسانیم.

نادر حسینی با بیان اینکه در حوزه معماری و شهرسازی شهر رشت موضوعات مختلفی دنبال می شود افزود: یکی از این مباحث مناسب سازی شهر برای استفاده افراد معلول است و همچنین بلند مرتبه سازی و شهر دوستدار کودک از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشت.

وی با اشاره به اینکه ساخت و ساز در زمین های نسقی هنوز تعیین تکلیف نشده است تصریح کرد: متاسفانه در برخی از ساخت و سازهای مجاز نیز شاهد نظارت های نامناسب هستیم و همچنین باید به موضوع هوشمند سازی، تغییر کاربری زمین های سطح رشت نیز دقت بیشتری معطوف شود.

عضو شورای رشت با تاکید به اینکه معتقدم در شورای رشت باید نسبت به ایجاد یک کمیسیون جدید اقدام شود افزود: پیشنهاد می کنم کمیسیون مستقلی به نام شهرسازی و معماری در شورای رشت ایجاد شود و کمیسیون عمران شورا نیز تحت عنوان کمیسیون عمران و بازآفرینی به فعالیت بپردازد.

  • منبع خبر : روابط عمومی شورای اسلامی شهر رشت